MINE VAATA | Uued ja uuenenud kultuurikohad ootavad külla

Helina Piip, 6. november 2019

TALLINN

Teatrisaal Ülemistel
Juunis avati Apollo kino uus kompleks Ülemiste keskuses. Sealses Apollo teatri­saalis pakutakse peale filmiseansside ka teatri­elamusi. Praegu näiteks Gerda ­Kordemetsa lavastust «Püksid maha». ­Mõneks mängukorraks tuleb tagasi ka tema lavastatud «Mehed». Novembris ­lisandub programmi Temufi «Kihk», osades Pääru Oja ja Kristi Kimmel.

Apollo teatrisaal (Erlend Staub)

Avastustehas Proto Noblessneris ...
... lubab kogemusi, mida mujal Euroopas ei saa. Äsja avatud keskuses ootab interaktiivne ja sinu enda osalusel põhinev fantaasiamaailm. Sajanditetagustele teadusavastustele puhub elu sisse 21. sajandi moodne tehnoloogia. Haaravaid ja harivaid tegevusi leidub suurtele ning väikestele.

Avastustehas Proto

Kultuurikeskus Mustamäel
Mustamäelased mäletavad veel kino Kaja, kus vahepeal tegutses Mustamäe kultuurikeskus. 2018. aasta kevadel hoone lammutati ja tänavu suvel avati sama koha peale kerkinud majas Eesti moodsaim kultuurikeskus. Avaras saalis antakse etendusi, kontserte, toimuvad konverentsid. 10. novembrini mängitakse siin menukat lastelavastust «Mõmmi ja sõbrad». Tulekul on muidki lastetükke, vestlusõhtuid, stand-up-komöödiaid.

Kultuurikeskus Kaja (Maris Tomba)

Rahvusvahelisi näitusi ...
... vaata Telliskivi loomelinnakus Fotografiskas (fotokunst) ja Noblessneris Kai kunstikeskuses (kunstide sümbioos). Peale näitusesaalide leiab mõlemast imeliste vaadetega söögikohad.

Fotografiska

PAIDE

Oma teater
Paide kultuurikeskusest on saanud muusika- ja teatrimaja. Eelmisest aastast tegutseb seal Paide teater. Trupp moodustati kuuest lavakooli tudengist, kes lõpetasid õpingud 2018. aastal. Novembri lõpus esietendub koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga Ursel Tilga ja Steffi Pähna tantsu­lavastus «Between Dreams and Drowning», mis tegeleb armastuse ja armastatud olemise tagajärgedega.

Paide teater

JÕGEVA

Palamuse igavene kevade
Siinses muuseumis on pärast kahe­aastast renoveerimist palju uut. Peamajas, mida varem polnudki, saab tutvuda Oskar Lutsu «Kevade» abil 19. sajandi koolieluga. Uuenduskuuri on läbinud ka kihelkonnakooli hoone. Pakutakse vahvaid programme, korraldatakse konverentse, kontserte, etendusi, võid kasvõi Tali pruudiga tantsida.

Palamuse

Uus raamatukogu
Jõgeva rõõmustab linnaraamatukogu üle, sest 106aastase ajaloo jooksul polnudki raamatukogul varem päris uusi ruume. Igal kuul plaanitakse korraldada kunsti­näitusi, kirjandus- ja muusikateemalisi kohtumisõhtuid.

TARTU

Aparaaditehase kultuurikants
Vana tehasekompleks ühendab loomingulisi ettevõtjaid, stuudioid, galeriisid, ateljeesid, söögikohti, meelelahutust. Kuidas põnevast kohast maksimumi võtta, vaata nende näidisprogrammidest: www.aparaaditehas.ee/kultuuripaketid.

Tartu Aparaaditehas (Aldo Luud)

VILJANDI

Uued galeriid
Kui Ave Nahkur veebruaris Viljandisse kolis, asus ta ühele vanale majale eluvaimu sisse puhuma ja linnast inspireerituna avas siin oma galerii ning korraldab töötube.

Viljandi Ave Nahkuri galerii (Tiina Jürgen)

Ajaloolises aidahoones asuv Rüki galerii on aga moodsa kunsti näituse- ja müügigalerii. Nimi pandi renoveerimise käigus seinalt leitud mulgikeelse kirja «Rüki jahu» (rukkijahu) järgi.

RAPLA

Kaua oodatud kino
Rapla uus kino asub renoveeritud kultuurikeskuse teisel korrusel. Saali kasutatakse ka black box’ina, mis sobib kontsertideks ja etendusteks. Sama katuse all tegutseb Rütmanni galerii, kus avatakse 7. novemb­ril näitus Leida Laiusest, kohtutakse Tiina Lokiga ja saab vaadata dok­filmi «Leida lugu». Laiuse filme näidatakse ka 8. ja 9. novembril.

Rapla kino (Aare Hindremäe)

Üks mõnus pesa
Suvel uutesse ruumidesse kolinud Taevani­Maani meistrikojas saab peale keraa­mika meisterdamise kuulata kontserte ja pidutseda.

Rapla Taevani­Maani meistrikoda

KURESSAARE

Öige teistmoodi muuseum
Kuressaare kesklinnas avatud Thule Koda on alternatiivajaloomuuseum. Vaata Saaremaa maailmaloolist rolli Ultima Thulena, ela kaasa Vana-Kreeka maadeavastaja Pythease müütilisele reisile, uuri Nukufilmi meistrite valmistatud müütilisi elukaid, poseeri kõverpeeglite ees. Väljapanekud on humoorikas võtmes, motoks: «Ära usu kõike, mida sulle näidatakse!» Majas on ka kaks kinosaali.

Thule koda (Valmar Voolaid)

KÄRDLA

Laste muinasjutumaa
Pärast suurt remonti sai Kärdla nukuteater uue hubase näo. Peale lasteetenduste toimuvad siin joogatrennid ja kohvikuõhtud.

Kärdla nukuteater

Klaasikunsti imed
Kärdla kunagistes pangaruumides tegutseb KlaasiPanga stuudio – vaata ja proovi leekpõletitel klaashelmeste valmistamist, klaasilõikamist, vitraažitööd, osale muudeski õpitubades. Just Hiiumaalt Hüti klaasikojast sai 17. sajandil alguse Eesti klaasitööstuse ajalugu.

Kärdla klaasipank

NARVA

Piirilinna saalid
Vaba Lava Narva teatrikeskus tegutseb endises Baltijetsi tehases. Linna kultuuri­elu elavdamiseks annavad siin kohalike truppide kõrval külalisetendusi ka Eesti ja välisteatrid. Hea koht kontsertideks, näitusteks, konverentsideks.

Narva vabalava (Rauno Volmar)

Uues kuues
Kultuurimaja Rugodiv tegi hiljuti läbi värskenduskuuri. Rugodiv on Narva linna vanaaegne nimi.

Narva kultuurimaja
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?