ALUSTAB „MAAILM LEEKIDES“ – saa tuttavaks nende tegelaskujude ja näitlejatega

Helle Rudi, 6. november 2019

Teisest maailmasõjast rääkivates sarjades keskendutakse enamasti ajaloo (anti)kangelastele. «Maailm leekides» vaatleb aga inimlikku külge – mis juhtub, kui sõda elu pea peale pöörab. Tutvustame kolme olulist tegelast ja näitlejat.

Jonah Hauer-King (as Harry Chase) in WORLD ON FIRE - Episode 02 Photographer: Ross Ferguson / © Mammoth Screen 2019 (Ross Ferguson)


Jonah Hauer-King ehk Harry Chase
Ajaloolise draama südametemurdja on noor Briti näitleja Jonah Hauer-King. Mehel on sellise komplimendiga keeruline nõustuda. «Mu ema ütleb, et olen südametemurdja. Keegi teine pole seda veel öelnud. Eks aeg annab arutust,» naerab ta.
Jonah’ tegelaskuju Harry Chase töötab enne teise maailmasõja algust Varssavis asuvas Briti saatkonnas tõlgina. Pärast Gdański langemist Saksa vägede kätte naaseb noormees koju, ent enne Poolast lahkumist abiellub Kasiaga (Zofia Wichłacz). Kodus ootab teda aga kannatamatult esimene armastus Lois (Julia Brown).
Suurbritannias on sarja esimene hooaeg varsti vaadatud ja vastuvõtt tundub positiivne. «Huvitav, et minu sõbrad, kes ka muidu minu tegemistel silma peal hoiavad, elavad seekord rohkem kaasa sarja loole ja tegelastele kui minule näitlejana,» räägib Jonah. Kuigi see pole mehe esimene ajaloodraama, on see siiani suurim produktsioon, milles ta on osalenud.
«Armu ei antud. Filmisime Prahas. Oli november või detsember. Õues näitas termomeeter –20 kraadi,» meenutab ta. Õhukeses sõjaväevormis oli jahe ja tegevusetult seista eriti külm. «Nii põrgulikult külm, et juuksed läksid halliks,» kirjeldab näitleja. Kuna pauside ajal pidevalt soojaku vahet joosta ei jõudnud, otsustati need täis tantsida. «Muidugi oli selleks Taylor Swifti lugu «Blank Space»,» maalib Jonah pildi näitlejatest linnavaremete vahel popmuusika saatel sõjaväemundris puusi nõksutamas. Kõige suurem väljakutse oli relvast laskmine. «See polnud lõbus,» ütleb ta kogemuse kohta lühidalt.

(WWW.MIODUSZEWSKA.PL)


Tomasz Kot ehk Stefan Tomaszeski
Sarjas teeb kaasa ka Poola näitlejate raskekahurvägi. Tomasz Kot on eelkõige tuttav režissöör Paweł Pawlikowski filmist «Külm sõda», mis kandideeris 2018. aastal võõrkeelse filmi Oscarile.
Sarjas kehastab näitleja Kasia tegelaskuju isa Stefanit. Mehel on sõdurina selja taga esimene maailmasõda ja Saksa vägede saabudes läheb ta kaitsma Gdański postkontorit. Lahingusse võtab ta kaasa ka vanima poja Grzegorzi (Mateusz Więcławek). «Praegu on seda raske mõista, miks peaks üks isa poja sõtta kaasa võtma, aga sel hetkel polnud muud valikut.»
Tomaszi sõnul tehakse Poolas vähe nii suure eelarvega sõjafilme ja seetõttu olid kaheksa-üheksa võttepäeva väga harivad. «Ma polnud elu sees enda ümber nii palju tehnikat näinud,» kirjeldab ta võtteplatsi. Ainuüksi lahingustseeni jaoks tehti proovi kaks nädalat, sest filmida sai seda ainult korra. Kuulirahe ja plahvatused tundusid nii reaalsed, et vastase tule all joostes ei pidanud just palju näitlema.
Suurte sõjadraamade juures peab näitleja oluliseks, et need aitavad säilitada ajaloolist mälu. «Hiljuti tehti kuskil juttu sellest, kuidas poolakad teise maailmasõja ajal natse aitasid. Meil on nüüd võimalus rääkida oma lugu sellest, kuidas poolakad oma riiki kaitsesid,» räägib Tomasz.

(Gareth Gatrell)


Borys Szyc ehk Konrad
Sarnaselt Tomasziga sai ka Borysi karjäär tuule tiibadesse pärast filmi «Külm sõda». «Minu jaoks on «Maailm leekides» esimene vili, sest produtsendid kutsusid mu sarja selle filmi pealt,» räägib ta.
Sarjas mängib Borys Gdański postkontori kaitsjat Konradit. «Lahingut Gdański postkontori juures õpitakse koolis. Minu jaoks oli väga südantsoojendav näha, kuidas võttepaik viimse detailini läbi mõeldi. Isegi kirjad kirjutati erineva käekirjaga. Oleks nagu ajamasinaga rännanud,» kiidab ta kunstnikke.
Kui mõne noorema kolleegi jaoks oli ebameeldiv esimest korda kaamera ees relva hoida või sellega tulistada, siis Borys selles probleemi ei näe. «Minu vastas on kaskadöör ja ootab, et ma oma osa hästi ära teeks,» selgitab ta. Ebameeldiv on lahingustseeni juures ainult see, et paukpadrunid teevad kõva lärmi. «Kõigile anti oma nahatooni kõrvatropid, et kuulmist kaitsta.» 20aastase karjääri jooksul on mees kandnud mitmeid sõjaväemundreid. Lemmikut ei oska ta välja tuua, aga ebameeldivuse tipp oli metallrüü. «Filmisime Rumeenias, oli tõeline leitsak ja mina pidin hobusega ratsutama. Pidin selle kuuma käes otsad andma.»
Kõige kuulsama Poola sõjasarjaga, kus tegelasteks olid neli tankisti ja koer Šarik, ei tasu Borysi arvates paralleeli tõmmata. «Muidugi teavad kõik endised idabloki riigid seda sarja, aga ainuüksi tehniliselt on nii palju televisioonis muutunud, et neid ei saa kuidagi võrrelda,» rõhutab näitleja.

MAAILMANIMED: Sarjas teevad kaasa ka tippnäitlejad Helen Hunt, Sean Bean ja Lesley Manville. (Dusan Martincek)
Sean Bean (as Douglas Bennett) and Lesley Manville (as Robina Chase)in WORLD ON FIRE - Episode 01 Photographer: Ben Blackall / © Mammoth Screen 2019 (Ben Blackall)
ENNE SÕDA: Veel kestab ilus suvi ja keegi ei usu, et tulevik nii tumedaks kisub. Rattal sõidab Harry Chase’i tegelaskuju oma poolatarist pruudi Kasiaga.

"Maailm leekides" alustab ETV-s laupäeval kell 21.35. Pärast esimest osa on kogu sarja võimalik vaadata ka Jupiteris.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?