Unetuse käes vaevelnud naine: „Õhtuks oli väsimus nii suur, nagu oleksin päev otsa raskeid maakive tassinud.“

Silja Paavle, 6. november 2019

«Hommikuti tööle jõudes olin täiesti läbi, tahtsin keset tööpäeva magada. Õhtuks oli väsimus nii suur, nagu oleksin päev otsa raskeid maakive tassinud,» meenutab Marie Kurri unetut aega.

Üldiselt pole Mariel (39) unega elus probleeme olnud – möllaku akna taga või kõige tugevam torm, naine magab nagu nott. Lisaks on ta enda sõnul õnnelik inimene, kes elab õigel laiuskraadil. Talle sobib väga, kui kevadel ja sügisel kella keeratakse.
Küll aga läks tema bioloogiline kell omadega sassi aastal 2000, kui Eestis otsustati kella suveajale mitte keerata. 20aastane Marie töötas siis ülikooli kõrvalt klienditeenindajana ja pinget oli parasjagu. Töökoht asus Tallinnas, eksameid sõitis tegema Pärnusse ja parasjagu oli käsil kõige keerulisem sess.

Kohv tõi rütmihäired
Enne seda ärkas naine seitsme paiku ja läks magama südaööl – nagu enamik meist. Ühtäkki läks uni ära kell viis hommikul ja õhtuste uudiste ajal oleks Marie ärkvel püsimiseks pidanud silmade vahele tikud panema.
See omakorda tõi kaasa pinged argielus. Ajaks, mil naine tööle jõudis, võitles ta juba unega. Tööl lõunauinakuks võimalust ei avanenud, kuid veidi sai tukkuda bussis teel koju. Vaatamata sellele oli ta koju jõudmise hetkeks nii väsinud, nagu oleks päev otsa kogukaid maakive tassinud.
Tagajärjeks oli kodus närviline õhkkond, sest magamata Marie on üsna tõre. Stress kasvas, sest pereliikmetega läksid suhted sassi. Ka tööl vaadati teda kui ületöötanud närvipundart. Tema ise muretses tol perioodil kõige enam hinnete pärast, sest need kannatasid magamatuse tõttu tugevalt.
Marie püüdis end rajal hoida kohvi ja energiajookidega, kuid sai nende tõttu südame rütmihäired. Õnneks aitas aeg – umbes kuu ajaga vajus unerütm endistesse rööbastesse. Unetu aja tegi naine tasa kahepäevase maratonmagamisega.
Tagantjärele on ta kuulnud, et selline lühiajaline unetus kimbutab paljusid, kelle organism ei võta kiirelt suvisele ja talvisele ajale üleminekut omaks. Tema soovitab lootusrikas olla ja tervist kõikvõimalike ergutitega mitte rikkuda.

Tõsine probleem
Revali Raeapteegi proviisor-juhataja Triinu Entsik-Grünberg nendib, et unehäired on tänapäeval väga levinud ja tõsine probleem. «Järjest enam pöördutakse apteeki murega, et ei suudeta uinuda või jääb ööuni liiga lühikeseks,» tõdeb ta.
Tegu on oluliste vaevustega, mille tähtsust ei tohi alahinnata, sest magades täienevad aju energiavarud, tugevneb immuunsüsteem ja väheneb stress. Nappi und seostatakse veel rasvumise, enneaegse vananemise, diabeedi, südame-veresoonkonna haiguste, kuid ka teiste tõbede sagenemisega.


Mida hea une tagamiseks ette võtta?
Esmalt vaata kriitilise pilguga üle oma unerežiim ja magamaminekule eelnevad tegevused. Samuti jälgi, mida enne uinumist sööd-jood. On mitmeid toite, mis uinumist soodustavad.

Päeval ole õues
Unetusest rääkides tasub teada, et keha biorütme reguleerib närvihormoon melatoniin, mida toodetakse ajus asuvas käbinäärmes. Süntees toimub öösel, mil pimedus melatoniini tootmist stimuleerib. Hommikuks selle unehormooni süntees lakkab. Siin peitub põhjus, miks enne magamaheitmist tuleb hoiduda eredast valgusest, kaasa arvatud nutiseadmetest – bioloogilisele kellale antakse vale signaal.
Hea une saavutamiseks ja naturaalse melatoniini tootmiseks ärka üles ning mine magama enam-vähem samadel aegadel. Päev veeda eelistatult valguse käes ja liigu piisavalt. Magamistuba võiks olla pime, vaikne ja veidi jahedam.

Võta appi ravimtaimed
Rahustava toimega taimedest tuntakse enim melissi, piparmünti ja palderjani. Uinumist soodustavad veel lavendel, kanarbik, kummelitee, humal, kannatuslill, veiste-südamerohi ja aed-liivatee. Piparmündi puhul tee nõrk tõmmis – kangena on sel ergutav toime.

Tablett või toidulisand?
Paljud loetletud ravimtaimed esinevad komplekspreparaatidena tableti või kapsli kujul. Joo teed ja võta komplekspreparaate umbes tund enne uinumist.
Und soodustavat melatoniini leiab ka toidulisandina. Seda nii komplekspreparaadina koos ravimtaimedega kui ka üksi erinevates annustes ja ravimvormides. Ohutu melatoniini toidulisandi doos on selline, mis on tõhus uinumiseks ega põhjusta kõrvaltoimeid, tavaliselt 0,5–3 mg.
Samas sõltub sobiv doos kehakaalust, vanusest ja melatoniini tundlikkusest ehk enne toidulisandi tarvitamist on mõistlik apteekri või arstiga nõu pidada. Ent alati tuleb alustada väikesest annusest.

Allikas: proviisor Triinu Entsik-Grünberg


Mis on unetus?
Unetuse peamised vaevused on uinumisraskused, korduvad ärkamised, uinumisraskused öise ärkamise järel ja liiga varane ärkamine hommikul.
Unetuse põhjuseid võib olla palju: halb unehügieen, kohanemisraskused, psüühikahäired, stimuleeriva aine sõltuvus, mõjutada võib ka töögraafik, ebaregulaarne une- ja ärkvelolekuaeg.
Kõige sagedamini painab emotsionaalsest pingest ja stressist tingitud unetus. Sellisel juhul on peamiselt raviks olukorrast tingitud tegurite parandamine või kõrvaldamine.

Allikas: unearst Marlit Veldi

Hot mint tea in glass cup on wooden background, selective focus (Anna Shepulova)


Kuidas keeta uneteed?

  • Melissitee jaoks võta 1 tl kuivatatud melissi 1 tassi kuuma vee kohta, lase 10 minutit seista. Meliss teeb südame rõõmsaks ja pühib muremõtted.
  • Lavendlitee jaoks puista 1 tl lavendlit kuuma vee sisse, lase 3 minutit seista. Kõrvale söö mett.
  • Kanarbikutee jaoks pane 1 tl kanarbikku tassi kohta, lase 10 minutit seista. Kõrvale söö mett.

Toidud, mis aitavad und tuua


Banaanides sisalduvad kaalium ja magneesium aitavad lihastel lõõgastuda. Lisaks sisaldavad banaanid ühte asendamatut aminohapet, mida keha ei suuda ise sünteesida. Sellepärast tuleb seda saada toidust või tarbida toidulisandina. Oled lõõgastunum, une kvaliteet paraneb ja stress väheneb.


Porgand, seller ja spinat sisaldavad kaltsiumi ja magneesiumi, mis alandavad vererõhku, vähendavad stressi ja rahustavad.


Mandlid aitavad lihaseid lõdvestada. Lisaks aitavad mandlis leiduvad valgud veresuhkrutaset magamise ajal ühtlasena hoida.


Kirsid on melatoniinirikkad. See on põhjus, miks neid soovitatakse tund enne magamaminekut süüa.


Linaseemned sisaldavad palju kasulikke rasvhappeid. Paljud on avastanud, et teelusikatäis jahvatatud linaseemneid toob suurepärase une.


Söö keedetud muna koos avokaadoga täisteraleival. Saad korraga amino- ja rasvhappeid ning kiudaineid. Head teevad ka kana- ja kalkuniliha.


Kasulik lõhe ja süsivesikuterikas riis on ideaalne eine enne magamaminekut.


Ananass ja apelsin tõstavad organismis melatoniini taset.


Mees leiduv naturaalne suhkur on rahustava ja uinutava toimega. Ravidoos on 1 teelusikatäis enne magamaminekut. Lisa mett ka rahustavate ravimtaimeteede sisse.

Allikas: proviisor Triinu Entsik-Grünberg

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?