DOKTOR, AITA! Hemorroididest köhani – vaata, mida soovivad inimesed arstilt küsida

Triin Raestik, 6. november 2019

Naistelehe toimetusse on saabunud suur hulk küsimusi, millele oskab vastata vaid arst. Palusime appi tervisenõustamise platvormil Minudoc.ee tegutseva perearsti Sergey Saadi.


Kas hemorroididest saab lõikuseta lahti?
Olen umbes aasta aega kõhukinnisusega kimpus olnud. Aeg-ajalt WCs väga pingutades kaasneb mõningane veri pärasoolest. Umbes neli kuud tagasi märkasin, et päraku ümber on tekkinud komud. Vahel need kaovad, vahel on valusad ja sügelevad. Kas tegemist on hemorroididega ja neist saab vabaneda ka operatsioonita?
Aino (67)

Teil esinevad riskitegurid viitavad hemorroididele – vanus ja kõhukinnisus. Hemorroidid võivad sõltuvalt staadiumist püsida kogu aeg (raskem variant) või vahepeal kaduda ja pingutamisel uuesti tekkida (kergem variant).
Hemorroidide mitteoperatiivse ravi põhimõte on soole tegevuse mõõdukas stimuleerimine, soole sisu pehmendamine ja pingutuste vältimine (sh WC-potil istudes). Tarbige rohkem vedelikku (u 25–30 ml/kg kehakaalu kohta päevas, kui teil pole olulisi probleeme neerudega) ja pigem päeva esimesel poolel. Suurendage kehalist aktiivsust vähemalt saja minutini nädalas (ideaalis 150 minutit nädalas). Sobivad kõndimine, aeroobsed treeningud. Sööge senisest rohkem kiudainerikast toitu (nt peet, linaseemned, kliid, mustad ploomid, aprikoosid). Vähendage suhkru söömist ja ülekaalu korral võtke alla (normis kehamassiindeks on alla 25). Vajadusel proovige mõnd kõhulahtistit.


Millest tekib suhu metallimaitse?
Minu keel on juba paar nädalat punetav ja kaetud valge katuga. Lisaks on suhu tekkinud ebameeldiv metallimekk. Millega võib tegemist olla? Kas peaksin pöörduma perearsti vastuvõtule?
Helena (35)

Metallimaitse suus võib tekkida mitmel põhjusel. Seda võivad põhjustada mõned retseptiravimid, antibiootikumid, vererõhuravimid ja antidepressandid. Samuti mõned käsimüügiravimid, näiteks multivitamiinid (mis sisaldavad mineraale, nt kroomi, tsinki). Metalset maitset võib tekitada ka ninakõrvalkoobaste põletik. Sel juhul peaks teil olema ka nohu või ninakinnisus, peavalu, nõrkus, halvenenud lõhnataju. Maitset suus võib tekitada ka rasedus või seedehäired (kõrvetised, kõhuvalu). Pidage kerget dieeti, vähendage vürtsikate, rasvaste ja äädikat sisaldavate toitude söömist, gaseeritud jookide tarbimist, vaadake üle tarvitatavad toidulisandid. Kui te ise põhjust ei leia ja sümptomid püsivad või süvenevad, pöörduge perearsti poole.


Millist kasu saab organism seleenist ja tsingist?
Olen viimasel ajal kohanud aina enam soovitust tarbida organismi tugevdamiseks seleeni ja tsinki. Mis kasu organism neist saab?
Malle (42)

Mõne haiguse puhul (nt krooniline soolepõletik, HIV) võib seleeni tase organismis langeda, kuid tervel ja tervislikult toituval inimesel on seleenipuudus pigem haruldane. Ka aktiivse kasvu faasis lapsed saavad vajaliku seleeniannuse toidust kätte. Seda juhul, kui laps pole vegan.
Tsingi viirusevastast toimet on uuritud ja on leitud, et külmetushaiguse varajases staadiumis võib suurem tsingiannus (max kuni 75 mg/päevas ja 3–5 päeva jooksul) vähendada haiguse progresseerumist ja kiirendada paranemist nii lastel kui ka täiskasvanutel. Tsingi profülaktiline annus on 10–15 mg päevas. Kui rääkida tsingi toidulisanditest, siis nagu seleeni puhulgi – mitmekülgne toitumine tagab vajaliku annuse täiskasvanul ja lapsel.


Kas hambaid tohib kohe pärast sööki pesta?
Olen lapsepõlvest alates harjunud hommikuti alustuseks sööma ja seejärel kohe hambaid pesema. Nüüd räägitakse, et tegelikult peaks pärast sööki 10–15 minutit ootama ja alles seejärel tohib hambaid pesta. Kas see vastab tõele?
Laine (63)

Hammaste pesemine kohe pärast sööki võib mõnikord tuua rohkem kahju kui kasu. Seda ainult juhul, kui olete tarbinud midagi happelist – siis peaksite hoiduma hammaste pesemisest vähemalt 30 minutit. Sidrunhapet sisaldavad toidud ja joogid, nagu apelsinid, greibid ja sidrunid, kokakoola ja muud gaseeritud karastusjoogid nõrgendavad hambaemaili ning seetõttu ei soovitata pesta hambaid kohe pärast nende tarbimist.


Kas silmad vajavad kontaktläätsedest puhkust?
Minu nägemisteravus on mõlemal silmal –2,5. Õhtuti ja vahel ka puhkepäevadel kannan prille. Tööl ja kodust väljas eelistan kontaktläätsi. Töötan kontoris arvuti taga ja viimasel ajal tunnen, et silmad väsivad kergesti, vahel kipitavad. Kas tegemist võib olla silmapõletikuga? Või vajavad silmad lihtsalt kontaktläätsedest puhkust?
Karolina (38)

Ilmselgelt vajavad silmad isegi väga headest läätsedest puhkust. Ühtlasi lõdvestab läätsede pidev kasutamine silmasidemeid ja -lihaseid. Silm harjub hea nägemisega ära ja mingi aja pärast märkate, et näete halvemini. Ka sel juhul soovitan läätsedest mingiks ajaks loobuda, kasutada võimalusel prille ja anda silmadele piisavalt puhkust.
Tähelepanu tuleb pöörata ka kaelapiirkonnale, sest pideva sundasendi tõttu (kael ette- ja allapoole kallutatud) kannatavad kõik pea struktuurid (sh silmad) vereringehäire all. Siin võivad aidata kaelaharjutused, tööhügieeni reeglitest kinnipidamine ja ettevaatlik ülaselja- ning kaelamassaaž.


Alzheimer või dementsus? Või lihtsalt mäluprobleem?
Minu isa (73) käitub juba umbes aasta aega veidralt. Talle ei meenu aeg-ajalt elementaarsed sõnad või väljendid. Vahel kordab telefonikõne jooksul üht juttu mitu korda. Igapäevased elementaarsed toimingud kipuvad ununema. Kas peaksin arstilt abi otsima?
Svetlana (49)

Teie isal on ilmselge kesknärvisüsteemi haigus dementsuse tunnustega, mille põhjus tuleb välja selgitada – see võib olla tingitud nii Alzheimeri tõvest kui ka läbipõetud peaajuinfarktist või -kasvajast. Ka muud tervisehäired (kilpnäärme alatalitlus, B12-vitamiini vaegus) võivad sarnaseid sümptomeid põhjustada. Vanust arvestades arvan, et suure tõenäosusega on siiski tegemist Alzheimeri tõvega.
Kodus võite ise läbi viia Mini-Mentali testi, mille eesti- ja venekeelsed variandid leiate internetist. Seda ja muid teste võib läbi viia ka teie pereõde või -arst, kelle poole peaksite kohe pöörduma.


Kas kaelkirjakuefekt on normaalne?
Juba aastaid läheb mul püsti tõustes sageli silme ees mustaks. Korraks kaob pilt ära ja mõne sekundi pärast on tagasi. Millest selline kaelkirjakuefekt tekib?
Liina (47)

Suure tõenäosusega on tegemist kehaasendist sõltuva vererõhu langusega. Seda tervisehäiret saab erinevate uuringute abil diagnoosida nii perearst kui ka muu kitsama eriala spetsialist: vererõhu ööpäevane monitooring, vereproovid, kardiogramm, südame ultraheliuuring, Tilt-test (see hindab, kuidas teie keha reageerib asendi muutustele). Ravi sõltub põhjusest, mis sümptomi esile kutsus, ja võib olla nii medikamentoosne kui ka sisaldada elustiili muutmist.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?