AJALOOTUND | Täna aastal 1947 linastus Eesti esimene sõjajärgne film

Silja Paavle, 6. november 2019

«Pärast tormi kajakad lendavad tagasi,» kõlas lääne agentide üsna eluline parool filmis «Elu tsitadellis». Tegu on Eesti NSV esimese täispika, seega ka Eesti esimese sõjajärgse eestikeelse mängufilmiga. See esilinastus 6.11.1947 kinos Helios. Põnev fakt on seegi, et järgmisest päevast hakkas kino kandma nime Oktoober.


Lenfilmi «Elu tsitadellis» on tehtud August Jakobsoni samanimelise näidendi järgi. Tegu oli propagandafilmiga, kus paljastatakse kuritegusid ja hakatakse kuivendama soid, näidates sedaviisi, et ainuõige on kaasa lüüa aktiivses poliitilises elus ning rahvalikes ülesehitustöödes. Tegevus toimub 1944. aasta sügisel.


85 minutit ja 45 sekundit pika filmi peategelaseks on botaanikaprofessor Miilas, kes sulges end oma kindluselamusse, et tegeleda teadusega. Professor kasvab, mõistagi, filmi jooksul ümber.
Linateose näitetrupp koostati eranditult eesti osatäitjaist ja filmi muusikagi kirjutas eestlane Eugen Kapp, kuid filmi teostus oli puhtalt Lenfilmi õlul.
Muide, aastate jooksul läks selle eestikeelne originaalheli kaotsi. Sestap tehti 1960. aastal uus järelsünkroniseerimine, mille käigus rääkisid selleks ajaks surnud näitlejaid sisse elus olevad. Filmi on dubleeritud vene, ukraina, läti, leedu ja gruusia keelde.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?