MIS ON MIS? Parfüümil ja parfüümil on vahe

Helen Perk, 6. november 2019

Nõukogude ajal oli lihtne. Kui sul oli olemas lõhnaõli Nataša, polnud rohkem vajagi. Tänapäevane parfüümimaailm on märksa mitmekülgsem. Selles orienteerumisel tuleb appi Hyrvi juveeli- ja parfümeeriastuudio parfüümistilist Kai Laidla.

Massparfüümid

Need kõige tavalisemad, mida võib osta igast lõhnapoest.
Masstoodanguna valmivaid parfüüme valmistatakse moedisainerite kaubamärkide alt ja neil on üks kindel eesmärk: pakkuda kaubamärgi loomingut soodsa ja kättesaadava toote kaudu ning tekitada nõnda isu ka ülejäänu vastu.
Kuigi paljudele naistele masstoodang ei meeldi – kes see ikka tahab naabrinaise või kolleegiga sarnaselt lõhnata, on seesugused parfüümid siiski kõige enam levinud. Seda peamiselt taskukohase hinna ja kättesaadavuse tõttu.

Miinusena võib ära tuua aga selle, et paljud tootjad kasutavad oma parfüümides odavaid sünteetilisi komponente, mis võivad põhjustada allergiaid, nahalöövet või isegi peavalu. Õnneks on sama palju ka seesuguseid tootjaid, kes pistavad pudelisse kvaliteetset kraami.

Üks ikoonilisemaid tavaparfüüme on kindlasti Chanel N⁰ 5, mille moelooja Coco Chanel lõi koos Ernest Baux’ga 1921. aastal, mõeldes uuele ja modernsele naisele, keda ta isegi esindas. Aroomi müüakse maailmas väidetavalt üks pudel iga 30 sekundi järel.

Chanel N⁰ 5 (Tootja)

Eksklusiivsed parfüümid

Eksklusiivparfümeeria läheneb lõhnadele aga sootuks teise nurga alt. Parfüüm on A ja O. Kõik muu selle kaubamärgi tooted tiirlevad lõhna ümber.

Eksklusiivparfüümide loomisel on oluline kvaliteet. Trendid siin ei loe. Üks pudelike võib peita endas 50–300 erinevat komponenti, mis annavad parfüümile rohkesti iseloomu. Eksklusiivparfümeeria hinnaklass on kõrgem kui masstoodangul. Samas näitavad viimased aastad luksuskaupade nõudluse kasvu. Nii loovadki paljud disainerid peeneid kollektsioone, mille lõhnad on limiteeritud kogustes ja valmistatud kõrgema kvaliteediga komponentidest.

Seesugused parfüümid on reeglina originaalsemad, mängulisemad ja julgemad.
Ilukaubamajade riiulite asemel leiab selliseid kalliskive pigem peenematest butiikidest või tipptaseme kaubamajade hoolega tehtud valikust.

Eksklusiivparfüümimajadest on hinnatumad kindlasti selliseid nimed nagu Neela Vermeire Creations ja antiiksetest armujookidest snitti võtnud bränd Sous le Manteau.

Neela (Tootja)

Nišiparfüümid

Parfüümituru põnevaim haru on kindlasti nišiparfüümid, millel on hoopis teistsugune maine ja väärtus. Need lõhnad põhinevad suuresti ekstravagantsetel ja uuenduslikel toorainetel, valmides käsitööna lõhnamajades meistrite originaalretseptide järgi.

Nišiparfüüme iseloomustades tulevad pähe sellised sõnad nagu «avangardistlik», «kunstipärane», «eriline», «meeldejääv». Lõhnagurmaanid eelistavad neid kõigele muule ja on nõus maksma erakordse lõhnaelamuse eest ka päris krõbedat hinda.

Huvitav on ehk teada, et nišilõhnu kaasatakse sageli erinevatesse kunstiprojektidesse. Lõhnaelamus annab loojale võimaluse hetke või sündmust veelgi võimendada.

Auhindu võitnud nišiparfüümide esirinnas troonib viimaste aastate üks huvitavamaid loominguid – Katariina Suure auks loodud parfüüm La Tsarine parfüümimajalt Senyoko. Lõhnanootides on tunda tugevalt musta sõstart, kuusevaiku ja loomanahkade nüansse.

La Tsarine (Tootja)

Naturaalparfüümid

Nagu nimigi ütleb, on seda sorti lõhnad valmistatud 100% naturaalsetest komponentidest. Sageli on need ka orgaanilise toote sertifikaadiga. Või siis hoopis veganikomponentidest. Naturaalparfümeerias on populaarsed samad komponendid, mis tavaparfümeeriaski. Armastatuimad ja popimad on erinevate lillede essentsidest valmistatud parfüümid.

Kui minna konkreetsemaks, siis armastavad nii tootjad kui ka kasutajad kõige enam apelsiniõie-, jasmiini-, ilang-ilangi, roosi-, puuvaigu-, vürtside ja maitsetaimede lõhnu.

Naturaalsete parfüümide kõige suurem pluss ongi nende looduslähedus. Samas võib miinusena mainida nõrgemat püsivust ja sedagi, et lõhna on tunda peamiselt nahal.

Eesti turul 100% naturaalseid parfüüme väga ei liigugi. Kel huvi ja kes satub välimaistesse parfüümipoodidesse, nuusutagu näiteks kriitikute poolt auhinnatud Kamila Aubre naturaalparfümeeria brändi lõhna Villanelle.

Villanelle (Tootja)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?