Liigud vähe? Hangi aktiivsusmonitor – see utsitab tegutsema!

Helle Rudi, 29. jaanuar 2020

See, et liikumine tuleb tervisele kasuks, on juba vana tõde. Viimasel ajal on väga popiks saanud randmel kantavad aktiivsusmonitorid ja nutikellad, mis aitavad igaühel enda tervisel ning liikumisharjumustel silma peal hoida.


Täname Klicki tootejuht Siim Andresoni

Õhtulehe ajakirjanik Katharina Toomemets (29) soetas oma esimese aktiivsusmonitori umbes viis-kuus aastat tagasi. «Tahtsin lihtsalt jälgida, kui palju päevas liigun ja kui palju trennis kaloreid kulutan,» selgitab ta. Praeguseks on liikumisel silma peal hoidmine saanud harjumuseks. «Jälgin pidevalt, kui palju päevas samme teen. Trenni ajal jälgin ka pulssi.» Vidin randmel on pannud noort naist ka varasemast rohkem liikuma. «Kui õhtul ikka vaatan, et tuhat sammu on endale seatud eesmärgist – kümnest tuhandest sammust päevas – puudu, siis liigutan end teadlikult, et sammude arv täis tuleks.»
Kogenud kasutajana on Katharinal aktiivsusmonitorile omad nõuded. «See võiks muidugi ilus välja näha. Soetasin endale hiljuti uue kella, mis näeb välja nagu tavaline käekell. Aga minu jaoks on kõige olulisem, et see loeks pulssi. Ja kuigi ma ujumistrenni ei tee, on tähtis ka veekindlus. Siis ei pea kella näiteks spaasse või duši alla minnes ära võtma, pealegi lähevad siis ikka kõik aktiivsed hetked kirja. Kõnesid-sõnumeid-sotsiaalmeediateavitusi ma kellalt vaadata ei taha. Mis ma selle teadmisega ikka trennis peale hakkan, et sõber Facebookis kirjutab?»

Marti Schmidt (Daisy Lappard)

Seade paneb tervise peale mõtlema
Aktiivsusmonitorile poes kulunud raha ei nuta taga ka ettevõtja Marti Schmidt (44), kes andis endale aastavahetusel 2015/2016 lubaduse, et hakkab paremaks inimeseks. «Nädal hiljem ostsin aktiivsusmonitori. Ostu ma ei kahetse. See seade paneb mind reaalselt natukene rohkem tervise, liikumise ja une peale mõtlema,» kõneleb mees.
Aktiivsusmonitor on randmel tänaseni, kuigi, nagu ta muiates tunnistab, käib selle abil tervise jälgimine hoogudena. «Vahepeal tuleb mingi faas, kus jälgin iga päev ja üritan meeles pidada, et tuleb sportlikum olla. Kui trenni minna ei viitsi, proovin vähemalt oma 10 000 sammu päevas ära kõndida. Pean aga kahjuks tunnistama, et see faas läheb üldiselt mõne kuuga mööda. Kuni järgmise korrani, mil mõni tuttav, keda aastaid näinud pole, koosviibimisel torkab, et «Noh, sa ka käima peale saanud?». Siis on selge, et tuleb jälle mõni aeg aktiivsem olla.
«Kui ma peaksin homme järgmise ostma, võiks see olla päriselt veekindel. Et trennis higistamine seadet rikki ei ajaks. See peaks pidama arvestust pulsi ja sammude üle ning sportimiseks võiks omada stopperi funktsiooni. See, et see oskab näidata mu asukohta (ja seega ka mõõta ja näidata pärast kaardil läbi joostud/sõidetud tee pikkust), on tore lisa. Kas ma peaksin saama käekellaga ka poes maksta, bussipiletit valideerida või hambaarsti juurde aega reserveerida, ei ole kindel. Võib-olla oleks vahva, kui saaks, aga puudust tunda ei oska,» hindab mees aktiivsusmonitoride ja nutikellade juures lihtsuse võlu.


Aktiivsusmonitori valimise ABC
Kuna monitoride valik on suur ja hinnaskaalagi ulatub seinast seina, on enne ostmist mõistlik läbi mõelda, millist seadet sa oma randmele ikkagi vajad. Klicki tootejuht Siim Anderson selgitab, mida tasuks enne ostmist jälgida.

Mõtle välja, kui nutikat seadet sa vajad
Kõige lihtsamad tooted mõõdavad päevas tehtud samme, kulutatud kaloreid, pulssi ja unegraafikut. Olgem ausad – kui oled endale sihiks seadnud rohkem liigutada, siis sellest kõigest ka piisab.
Et käel kantav nutiseade on ühendatud mobiiltelefoniga, näitavad paljud mudelid aga näiteks sedagi, kui sulle on saadetud sõnum või keegi on helistanud. Uhkemate kelladega saab kõnedele ka vastata, jälgida sotsiaalmeediat ja kuulata muusikat. Peale eelmainitu oskavad nüüdisaegsed aktiivsusmonitorid kandjat vaikselt vibreerides hommikul äratada või õhurõhu järgi teha kindlaks, mitu korrust on läbitud. Nutikell võib olla ka telefoni (e-SIM) või krediitkaardi (NFC-makse) eest.

Uhke disain pole peamine
Silmailust olulisem on, et aktiivsusmonitor ehk kell istuks käel mugavalt. Seetõttu tuleb seda kindlasti enne ostmist proovida, sest kõik mudelid ei pruugi kõigile passida. Äkki on kell ebamugavalt suur või hoopis liiga väike? Ja näiteks nikli- või silikooniallergia korral tuleb uurida, mis materjalist on kell tehtud. Kasutamise käigus kipub esmalt kuluma ja määrduma rihm. Õnneks saab seda hiljem vahetada, erandiks võivad olla odavamad tooted.
Ka keelt on võimalik valida. Eesti turg on väike, mistõttu on vähesed tootjad oma süsteemid eesti keelde tõlkinud. Näiteks on seda teinud Canyon.

Ekraani suurus ja aku kestvus
Mõni aktiivsusmonitor on väga väikese ekraaniga ja kui silm ikka kirja ei seleta, pole aparaadist mingit kasu. Kui sul on suured sõrmed, on samuti raske väikest ekraani juhtida.
Peale suuruse jagunevad ekraanid ka erksuse poolest. Peamiselt on kahte tüüpi ekraane: AMOLED ja e-ink. AMOLED on kirkam, ent samas kestab selle aku vähem.
Kui kaua aku vastu peab, oleneb sellest, mida kellal teha tuleb. Kui kasutad seda lihtsalt sammulugejana, kestab aku kauem. Kõige suurem röövel on aga GPS-positsioneerimine ehk pidev asukohateabe jagamine. Seda tavakasutajal üldiselt vaja ei lähe. Küll kulub see marjaks ära näiteks jooksjatel, kes hiljem tahavad kaardil näpuga järge ajada.

Vee-, tolmu- ja survekindlus
Laias laastus jagunevad aktiivsusmonitorid kaheks: pritsme- ja veekindlad. Pritsmekindlaga võib südamerahus nõusid pesta. Veekindlaga ei juhtu aga midagi, kui selle duši all ootamatult käe ümbert leiad. Ujumise jaoks peaks siiski eraldi veenduma, kas aktiivsusmonitor sellele vastu peab. Ujumine tähendab järsemaid käeliigutusi ja isegi veekindlasse kella võib nii vesi sisse minna.
Tolmukindlust näitab number skaalal 0–6. Mida väiksem, seda kehvem. Veekindlust märgib ATMi hinne. 1 ATM tähendab kaitset väikese vihma korral, 3 elab üle duši ja 5 on ujumiskindel. Kontrolli vastavad näitajad poes koos müüjaga kindlasti üle!

Rakendused
Alati pole uued aktiivsusmonitoride ja nutikellade mudelid eelmisest kordades uhkemad, sest tootjad keskenduvad rohkem rakenduste arendamisele. Rakenduses näeb mitmesugust terviseinfot, erinevaid kokkuvõtteid ja analüüse. Lisaks saab nõu, kuidas ja mida peaks oma käitumises veel muutma, et tervislikum olla.

Ühenduvus
Möödas on ajad, kui sammulugeja käis klõpsuga puusale. Täiesti iseseisvat aktiivsusmonitori enam naljalt ei leia. Seetõttu tuleks enne ostu üle kontrollida, kas see ühildub sinu mobiiltelefoniga. Näiteks osa Huawei telefonidega ei saa aktiivsusmonitore/nutikelli üldse kasutada.


Ära unusta hooldust!
Kuna aktiivsusmonitori saab ja võib peal hoida ööpäev ringi, ei tohiks unustada puhastamist. Muidu koguneb mustus (peamiselt surnud naharakud) detailide vahele. Lõpuks lükkab see liimitud detailid lahti. Kõige mõistlikum on aktiivsusmonitor pehme lapiga kord päevas üle käia.


Neid tooteid tasub proovida!

Aktiivsusmonitor Xiaomi Mi Band 4
See on Eestis üks kõige populaarsemaid aktiivsusmonitore. Olemuselt lihtne. Mõõdab samme, und, pulssi ja kaloreid. Hind on rahakotisõbralik. Aku kestab umbes 20 päeva. Pritsmekindel.
Hind Telia veebipoes 49.90

Nutikell Canyon SW71
Sobib eriti hästi vanaemadele. Eestikeelse menüü ja suure ekraaniga. Vajab laadimist kahe nädala tagant. Ujuda sellega päris ei passi, aga lastelastega võib veesõda küll rahus mängida.
Annab tervikliku ülevaate sellest, kuidas kandja süda päeva jooksul käitub. Hoiab silma peal päevasel aktiivsusel ja uneajal.
Hind Klicki veebipoes 54.99

Nutikell Huami Amazfit GTS
See on mudel, mis meeldib eriti noortele. Näeb viisakas välja ja valikus on mitmeid värve. Ekraan on AMOLED ehk eriti erksate värvidega. Jälgib nii und kui ka aktiivselt veedetud aega: loeb samme, kaloreid ja distantsi ning tuletab meelde liigutamisvajadust. Selle kellaga tohib ka ujuda.
Hind Klicki veebipoes 139.99

Nutikell Withings Move ECG
Näeb välja nagu tavaline käekell, aga tegelikult on nutikell. Soliidse välimuse taga on kõik ootuspärased aktiivsusmonitori omadused: mõõdab samme, jälgib läbitud vahemaid ja kulutatud kaloreid. Hoiab silma peal magamisajal, lisaks teeb see kell EKG. Tulemus on tootja sõnul nii täpne, et seda saab arsti vastuvõtul kasutada. Aku peab vastu umbes 25 päeva. Täiesti veekindel mudel (5 ATM).
Hind Euronicsis 129.99

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?