Maailma noorimad monarhid saavad teise lapse

Tõlkinud Allan Espenberg, 29. jaanuar 2020

Imeilus Bhutani kuninganna oli oma printsiga kohtudes kõigest seitsmeaastane. Õnneks näitab saatus vahel ka kannatlikkust üles ja nüüd jumaldab neid kogu riik.

Oxfordi politoloogiaharidusega Jigme Khesar Namgyel Wangchuck tõusis oma isa järel troonile 6. novembril 2008 kell 8.20. Kroonimispidustuste ajal oli monarh vaid 28aastane ja Bhutani armastatud valitseja on maailma kõige noorem kuningas. Muidugi pälvis noor, ilus, sümpaatne ja vallaline kuningas toona paljude neidude tähelepanu. Mitmes Aasia riigis moodustati isegi kuninga fännklubid, mille liikmeteks said kuninganna tiitlit ihaldavad noored ja kaunid neidised.
Kolm aastat hiljem teavitaski kuningas parlamendiliikmeid ja kõiki alamaid: «Leidsin väärilise abikaasa.»

Ootamatu teade
Kuninga väljavalituks osutus temast kümme aastat noorem üliõpilane Jetsun Pema ja monarh teatas parlamendiliikmetele järgmist: «Vaatamata noorusele on ta sooja ja lahke südame ning hea iseloomuga neiu. Need omadused ning koos aja ja kogemustega tulev elutarkus teevad temast riigi ustava teenri.»
Abiellumisteade tuli saadikutele ootamatult, kuid sellest hoolimata pani see parlamendi rõkkama – kõik väljendasid rõõmu ja soovisid tulevasele kuningannale edu ning jõudu. Opositsioonijuhi Tshering Tobgay kinnitusel oleks parlamendihoone istungil puhkenud rõõmujoovastusest peaaegu õhku tõusnud. Tobgay nimetas kuninga mõrsjat väga vastutulelikuks, sõbralikuks ja kauniks. «See suhe polnud täielikult avalik, kuid seda ei püütud ka varjata.» lisas ta.

Tagasihoidlik taust
Maailma noorima valitsejanna Jetsun Pema (29) perel puudusid varasemast ajast otsesed puutepunktid kuningadünastiaga. Viielapselisest perest pärit Jetsun õppis India ja Inglismaa kõrgkoolides ning tema olulisemad harrastused on kaunid kunstid, maalimine ja korvpall.
«Muidugi võidakse mõelda, et mu kuninganna peaks olema kõrgesti haritud, ilus ja parimatest parim,» rääkis Bhutani kuningas muheledes. «Jetsun Pema on suure südamega neiu, kes toetab mind ja keda ma võin usaldada. Ma ei tea, mida mu rahvas tema kohta ütleb, kuid minu arvates on tal olemas kõik naisele iseloomulikud ja vajalikud omadused.» Abiellumisteate päeval avalikustati ka riigi esipaari ametlik foto ja tulevane kuninganna kandis Bhutani traditsioonilist kleiti. Omamoodi huvitav on fakt, et abiellumisest teatamise hetkel ei viibinud Jetsun parlamendihoones ega isegi monarhi läheduses. Sarnaselt paljudega vaatas neiu ülekannet kodus telerist. Samal õhtul astus ta aga esimest korda valitseja ametliku kihlatuna avalikkuse ette India-Bhutani kirjandusfestivalile pühendatud pidulikul õhtusöögil.

Lihtne pulmapidu
Kolm päeva kestnud pulmapidu algas 13. oktoobril 2011 ja koosnes paljudest keerulistest budistlikest kombetalitustest. Kuna Bhutanil pole nii palju rahalisi võimalusi kui näiteks Suurbritannial, tuli pidu küll värvikirev ja rõõmus, aga siiski tagasihoidlik. Lisaks soovis kuningas, et pulmade näol oleks tegemist rohkem lihtsa ja traditsioonilise kui suurejoonelise ning priiskava üritusega ja pigem pere- ning sõbrakeskse kui üldrahvaliku pidustusega. «Armastatud isa õnn ja mu rahva õnnistus on kõik, mida vajan rõõmutundeks ja õnneks,» teatas kuningas.
Ühes teises intervjuus pärast pulmapidu avameelitses monarh: «Ootasin pikalt pulmi, aga sel pole mingit tähtsust, kui võtad naiseks selle ainsa, keda sa tõeliselt vajad. Olen kindel, et abiellusin sellega, keda mina vajan.» Neli ja pool aastat hiljem sündis paarile poeg Jigme Namgyel Wangchuck. Lapse sündimise auks istutasid Bhutani elanikud 108 000 puud.

Saatuslikud sõnad
Kui Bhutani kuningat hüüti varem muinasjutuprintsiks ja hiljem rahvakuningaks, siis kuningannat nimetatakse sageli Tiibeti Kate Middletoniks. Ühtlasi kuulub Jetsun maailma kümne kaunima esileedi hulka.
Kuningas tutvus tulevase kaasaga riigi pealinnas toimunud perepiknikul ja väga omapärasel moel. Aegu tagasi jooksis imekaunis seitsmeaastane tüdruk ühel hetkel 17aastase kroonprintsi juurde ja embas teda. Sinivereline noormees olevat väikese tüdruku kohale kummardunud ja naljatamisi lausunud: «Kui selleks ajaks, mil sa suureks sirgud, olen ma veel üksi ja vallaline, teen kindlasti sulle ettepaneku saada minu naiseks. Seda loomulikult siis, kui tunneme teineteise vastu sedasama tunnet, mida praegu.»

Saatusest kokku määratud
Vaevalt teadis kroonprints tollal pisikese tüdruku nimegi, sest piknikul sagis palju lapsi ja kõiki oma kaugeid sugulasi ja kuningakoja tuttavaid ei suuda isegi tema meeles pidada. Ent seda vahejuhtumit prints ei unustanud ning jutustas sellest oma rahvale 14 aastat hiljem – mõne kuu enne pulmi.
Ka tüdruk jättis printsi sõnad meelde, kuigi ei osutanud neile siis mingit erilist tähendust, sest nende staatus ja elud kujunesid hoopis teistsuguseks. Jetsun Pema vanemad on küll aristokraadid, sest muidu poleks nad kuninglikule peole pääsenud, kuid tema isa töötas peaaegu terve elu lihtsa lennukipiloodina. Tol ajal asuski tüdruk väikelaste koolist õppima tõelisesse kooli, samasse õppeasutusse, mille ka prints lõpetas. Hiljem jutustas kooli direktor ajakirjanikele oma kuulsast õpilasneiust: «Ta ei pidanud end kunagi tähtsaks, ta ei ülbitsenud. Tal polnud arvatavasti mõtteski, et temast võiks kunagi saada kuninganna.»

Lahku – ja siis kokku
Seejärel läksid printsi ja Jetsuni teed lahku: nad õppisid erinevates koolides ja lausa erinevates riikides. Ei ajas ega ruumis polnud neil võimalustki uuesti teineteisele silma jääda. Õnneks ei jäänud uus kohtumine tulemata ja sellest ajast alates noored enam teineteisest lahti ei lasknud. Kuidas ja kus leidis aset aga nende teine kohtumine, paar saladusloori ei kergita.
Jetsun saatis armsamat paljudel ringreisidel mööda riiki, aga monarh käis ära isegi kõige kaugematel ääremaadel, sest tundis soovi isiklikult kõigi oma alamatega vestelda, ja neid on kokku umbes 700 000. Armunud paar hakkas koos elama juba enne pulmi.

Nauditav kuramaaž
Ilusat armulugu jälgis hinge kinni pidades kogu Bhutan. Eelkõige seepärast, et Bhutanis pole kuningal kombeks nii avalikult neiuga kurameerida ja tunnetest ei räägita sugugi igaühele. Seetõttu on lausa märgitud, et uue kuninga armuromaan põhjustas senini väga kinnises, müstilises ja ebademokraatlikus riigis kui mitte seksuaalse, siis vähemalt emotsionaalse revolutsiooni. Kuningas ilmus pruudiga sageli üldsuse ette, hoides tal käest kinni – midagi sellist poldud riigis varem nähtud. Monarh vaatas neiule sügavalt silma ja naeratas, pööramata vähimatki tähelepanu kaaskonnale ja fotoaparaatidele. Leidus neidki, kelle arvates ei tohtivat kuningas nii palju tähelepanu naisterahvale pühendada. Teisalt oli tunduvalt rohkem neid, keda selline õrnus ja armastus hingepõhjani liigutas.

Foto allkiri:

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?