Mida hakata peale banaanikoortega?

Silja Paavle , 29. jaanuar 2020

Banaani süües ei maksa koori otsejoonelt prügisse heita – on terve hulk võimalusi neid koduses majapidamises kasutada. Naistelehe toimetaja Silja kogus internetiavarustest kokku portsu nõuandeid banaanikoorte kasutamiseks ja katsetas nende paikapidavust.

(Aldo Luud)

TOIMIB
Poleeri nahkmööblit
Lubadus: nahkmööbel saab värskema ilme, kui seda banaanikoore sisemise poolega hõõruda ja pärast pehme riide või paberiga üle pühkida.

Mõte diivanit banaanikoorega kokku pläkerdada tundus veidi võõristav. Seepärast sai seda esmalt käsitoel katsetatud. Banaanikoore hõõrumine vastu nahka pole suurem asi kunsttükk, küll aga tekitasid ebameeldivaid emotsioone koore sisust eraldunud tükikesed. Diivan nägi ühel hetkel välja nagu sööma õppiva lapse toidulaud! Käed kleepusid ka. Kuid – pärast seda, kui diivan oli pehme paberiga üle pühitud, tundus see tõepoolest veidi värskem ja pehme.

NII ja NAA
Pehmenda ahjuliha
Lubadus: kamarata liha küpsetades pane ahjupotti küpse banaani koor. See hoiab liha küpsemise ajal ära kuivamast ning liha on pehme ja mahlane.

Mõte, et erinevate ainetega ülepiserdatud banaanikoor toidulauale jõudva lihaga ühte potti küpsema läheb, pole kõige meeldivam. Võitlen selle tundega ja pesen banaani korralikult puhtaks. Nõudepesuvahendiga.
Siis poetan koored koos tavapäraste maitseainetega liha juurde ahjupotti ja panen prae küpsema. Kaks tundi hiljem liha sööma asudes ei saa aru, et see eriliselt pehmem oleks kui tavaliselt. Seega, kui oskad ahjupotis liha küpsetada, ei ole sul banaanikoori vaja. Kui liha küpsetamine on seni ebaõnnestunud, võid ehk banaanikoortega katsetada.

(Aldo Luud)

TOIMIB
Viksi kingi
Lubadus: kingi saab läikima lüüa, kui neid banaanikoore sisuga hõõruda ja pärast pehme lapiga maha hõõruda.

Et mustad kunstnahast kingad kannatavad palju, võtan raske südamega katsesse oma punased nahast tantsukingad. Kingade pind on väike ja sestap rullin koore kokku ning hõõrun kingi sellega.
Kordub diivani lugu – kõik on pudi täis. Aga pärast üleliigse sodi ärapühkimist võiks kingadega otse peole minna.

TOIMIB
Löö lillelehed läikima
Lubadus: pühi banaanikoore sisuga toalillede lehti, need jäävad värsked ja säravad.
Tõesti, tolmu koguvad toalilled on iga perenaise meelehärm. Banaanikoore sisemise poolega on siledaid lehti üle lasta päris mugav, kuigi nikerdamist on omajagu. Aga pilt on pärast tunduvalt ilusam.

(Aldo Luud)


EI TOIMI
Säilita roose
Lubadus: kui banaanikoore tükke panna vaasivette ja hoida selle sees roose, püsivad lilled tänu banaanikoortes olevale kaltsiumile ja magneesiumile kauem värsked.

Ostan pärastlõunal poest banaani ja kaheksa roosi. Lõikan lilleotsi enne vette panekut ning ühe vaasi vette lisan banaanikoore tükikesi. Järgmise päeva hommikuks on närbunud kõik banaanikoortega ühes vees olnud roosid. Banaanikoorteta vaasi pandud roosid närbuvad alles õhtuks.

NII ja NAA
Väeta toalilli
Lubadus: banaanikoortest soovitatakse toataimedele teha väetiseks kastmisvett. Selleks tuleb panna kahe liitri vee sisse ühe banaani koor, lasta paar päeva seista ja paari päeva pärast saadud segu enne taimede kastmist tavalise veega üks ühele lahjendada.

Kahe nädala pikkuse katsega erilist aimu ei saa, et seesuguselt valmistatud kastmisvesi lilledele kuidagi eriliselt mõjuks. Samas muudab mõte banaanikoortes olevatest lisaainetest taas ettevaatlikuks.
Banaanikoori soovitatakse ka ümber tomatitaime mulla sisse panna, siis saab taim sellest kogu kasvuperioodi ajal vajalikke toitaineid omandada.

(Aldo Luud)


TOIMIB
Löö lauahõbe läikima
Hõõru banaanikoore sisuga lauahõbedat, see läigib pärast nagu uus.

Võtan teelusika ja hõõrun seda põhjalikult iga nurga alt. Lusikas kleepub pärast nii, nagu see oleks nädal aega järjest kasutuses olnud. Pärast veega ülepesemist tundub see aga endisest säravam küll.

TOIMIB
Leevenda nahaärritusi
Lubadus: kui hõõrud kuiva nahka, sügelevat kohta või putukahammustust banaanikoorega, sügelus kaob.

Banaani pehmus ja niiskus mõjuvad nahale üsna kiirelt ning leevendavad sügelust. Nädal otsa kuivi küünarnukke banaanikoorega hõõrudes on tulemuseks hoopis siledam nahk. Väidetavalt soodustab kaaliumirikas banaanikoore sisu ka sinikate paranemist.


Usu või ära usu!
Banaanikoori soovitatakse veel:

  • Pinnu eemaldamiseks. Kui pind läheb sügavale naha sisse, kleebi sellele kohale tunnikeseks tükk banaanikoort. Väidetavalt panevad koores sisalduvad looduslikud ensüümid pinnu liikuma ja nii saab selle lihtsamalt kätte.
  • Väetiserikka komposti valmistamiseks. Banaanikoored lagunevad kompostihunnikus kiiresti, tulemuseks on kaaliumi- ja fosforirohke kompost, mis meeldib eriti tomatitele ja viljapuudele.
  • Väetise valmistamiseks. Kuivata banaanikoored ja jahvata. Sedasi tehtud väetist võid segada kõikjale aiamulda. Väetis seisab kuivas kaua.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?