PRUUNID SILDID: Kiiu torn

Silja Paavle, 29. jaanuar 2020

Muidu üsna igavalt kulgeva Tallinna–Narva maanteelt Kiiu alevikku sisse keerates ei saa üle ega ümber siinsest tornist. Õigupoolest, ainuüksi selle ehitise pärast tasubki maanteelt kõrvalepõige teha.

Kui paljudele seostub sõnapaar Kiiu torn munalikööriga, siis tegelikkuses meenutab see umbes 1520. aastal siinsesse mõisaparki ehitatud hoone Hollandi tüüpi tuuleveskit. Praegu on sellest rajatisest saanud Baltimaade kõige väiksem säilinud tornelamust kaitseehitis. Ühtlasi oli tegu Eesti väikseima linnusehitisega – pea kahe meetri paksuste müüridega torni sisemine läbimõõt on veidi üle nelja meetri.


Torni lasi Kiiu mõisa külje alla ehitada Fabian von Tiesenhausen, kellele see mõis aastatel 1517–1566 kuulus. Torni mahtusid mõisniku kõrval ka talupojad. Nimelt planeeriti tornelamu nii, et alumine oli lao- ja kaitsekorrus, teine korrus rajati mõisaomaniku pere tarvis ning kolmandale paigutati talupojad ja sõdurid. Igal korrusel olid kaminad sooja andmiseks ja käimlad, mis võimaldasid ohtlikes olukordades toiduvarude lõppemiseni tornis peidus olla. Kitsad aknad täitsid toona laskeavade ülesannet.
Linnus hävis Liivi sõja ajal ja taastati 1974. aastal. Kuigi turismilehekesed lubavad tornis ka kohvikut, pole seda praegu siiski.
Kiius olles heida pilk peale ka mõisale, mis ehitati torni kõrvale ühekorruselisena alles 18. sajandi lõpus. 20. sajandi alguses sai mõisast uhke juugendstiilis hoone.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?