48 tundi Kutaisis, Euroopa ühes vanemas linnas

Vilve Torn, 29. jaanuar 2020

Gruusia on eestlaste seas populaarne sihtkoht. Mida aga teha Kutaisis, mis on üks Euroopa vanemaid linnu, kui aega vaid 48 tundi?

Esimene päev
Kuhu minna?
Tallinnast käib praegu Kutaisi otselend. Rendiauto puudumisel on mõistlik lennujaamast kesklinna sõita taksoga. Sõit maksab 8–10 eurot, kuid isikliku sohvri leidmine on ülikasulik järgmisteks päevadeks – hinnas kokkuleppele jõudes on ta sinu parim giid, kes sind igal hommikul hotelli ees ootab.
Esmalt pane selga mugavad riided ja võta ette retk Prometheusi koobastesse. Legendi järgi aheldas Zeus Prometheusi just neisse koobastesse, kuid selles jutus pole teragi tõtt. Prometheusi mainimine on kaval turundusnipp. 1984. aastal avastatud loodusimes peitub 22 saali, kuid turistidele on avatud kuus. Matkale kulub tunnike ja soovi korral võid teha paadisõidu maa-alusel jõel. Jälgi värvimängu ja uhkeid stalaktiite, stalakmiite, kardinaid, kivistunud koski, jõgesid ning järvi. Pilet maksab u 8 eurot ja paadisõidu eest tuleb lisaks maksta 6 eurot.
Nüüd lase end sõidutada Sataplia koopasse. Pildista kuue euro eest dinosauruse jalajälge, käi moodsas külastuskeskuses ja naudi klaasist vaateplatvormil imelisi vaateid.
Autoga tuuritades ära imesta sõiduteel ja sõidutee ääres lehmi ning sigu nähes. Nad on vabapidamisel ja iga pudulojus leiab tee koju ise.
Õhtul võta ette jalutuskäik ajaloolises vanalinnas. See pole suur, kuid enamik tänavatest-hoonetest on korda tehtud. Peaväljakul naudi õhtul tuledesse mattuvat Colchise purskkaevu. Uhket fontääni kaunistavad hobused, lõvid ja põdrad on väljakaevamistelt pärit leidude koopiad.

Kus süüa?
Oh need Gruusia küpsetised, juustud, hinkalid, supid, šašlõkk – igale taldrikule laotub tükike südamest. Suurt vahet pole, kas sööd vanalinnas või mõne tänavakese eemal. Rahakotisõbralik õhtusöök koos pudeli hea veiniga maksab ühele u 8 eurot.
Külasta kesklinnas asuvat restorani Agerari, kus pakutakse kohaliku köögi parimaid palu. Vanas linnaosas asuv restoran Palaty kostitab maitsva toidu kõrvale ka elava muusikaga.
Parimaid juuste ja hatšapurisid leiad ka keskturult.

Sataplia vaateplatvorm

Kus ööbida?
Otse kesklinnas asub mugav ja väike Cala Boutique Hotel, kust peamised vaatamisväärsused jäävad lühikese jalutuskäigu kaugusele. Nõudlikuma maitse korral sobib hotell Bagrati või Best Western Kutaisi.
Peatumiseks pakuvad võrratuid elamusi ka kodumajutus või külaliskorterid. Neid on palju ja iga kohalik oskab õige kätte juhatada.

Teine päev
Kuhu minna?
Alusta päeva Bagrati katedraalist, mille ehitas 11. sajandi alguses Gruusia kuningas Bagrat III. Põika läbi ka ultramodernse Gruusia parlamendihoone juurest, mille ehitamise tarvis kulutati meeletult raha ja lasti õhku teises maailmasõjas langenute mälestuskompleks.
Järgmiseks võta ette teekond Motsameta kloostrisse, mis jääb kesklinnast viie-kuue kilomeetri kaugusele. Ajaloolaste väitel rajati pühapaik 8. sajandi paiku ja praegu on see täiesti tegev. Viisakalt ja lugupidavalt käitudes on mungad sinu suhtes väga sõbralikud.

Gelati klooster
Gruusia parlamendihoone


Omaette elamus on Gelati klooster. Imetabaste mosaiikide ja seinamaalingutega kloostrikompleksi lasi 12. sajandi alguses ehitada Gruusia võimsaim kuningas David IV ehk David Ehitaja. Sellesse tegevkloostrisse on maetud ka kümme Gruusia kuningat. Vähem kui kahe euro eest saad tellida ringkäigu, kus giid jalutab sinu seltsis läbi kõik tähtsamad paigad ning avab kloostri saladusi.
Kindlasti mahuta ajakavva rännak maailma ühe loodusime juurde. Katshki Pillar jääb kesklinnast 60 km kaugusele ja sõiduks kulub umbes kaks tundi, sest teed on kehvad ja käänulised. Kohale jõudes kukub suu aga sõna otseses mõttes ammuli. 40 meetrit kõrge lubjakivist monoliidi otsas asuvasse kirikusse tõusevad mungad palvetama paar korda päevas mööda kitsukest raudtreppi. 6.–8. sajandil ehitatud pühakoja rajasid mungad eesmärgiga Jumalale ligemal olla ning 1990ndate keskel lasi selle uuesti üles ehitada endine narkomaan ja vang, nüüdne tõsiusklik munk Maxime Qavtaradze. Turiste üles ei lasta, kuid ka monoliidi jalamil jagub avastamist küllaga.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?