Sel nädalal ajaloos: aastal 1987 asutati Eesti Muinsuskaitse Selts

Silja Paavle, 11. detsember 2019

«Muinsuste muinsus, mis tuleb taastada, on Eesti Vabariik!» oli Eesti ühe vanema järjepidevalt tegutseva kodanikuühenduse, Eesti Muinsuskaitse Seltsi lipukiri.

Täna võime tõdeda, et Tallinnas ametiühingute majas 12. detsembril 1987 loodud ühenduse peamine eesmärk sai täidetud.

Eesti oli üks viimaseid liiduvabariike, kus muinsuskaitseselts loodi. Seni korrastasid ja tähistasid kultuuritegelaste sünni- ja elupaiku ning aitasid säilitada muinsusi aktiivsed looduskaitsjad. Vaatamata sellele sündis üks esimesi organiseeritud kodanikeühendusi Nõukogude okupatsiooni ajal pikkamisi ja selle sünnilugu oli üsna keeruline, sest toonane riigikord püüdis asja omasoodu kontrollida. Nii näiteks ei lubatud seltsi asutada 28. novembril, sest ametnikud tabasid ära, et just sel kuupäeval algas 1918. aastal Vabadussõda.

Juba loodud selts kasvas kiiresti ja ühendas väga paljusid erinevaid inimesi, keda innustas ajaloo jäädvustamine. Ja mitte ainult – seltsil oli ka Eesti omariikluse taastamisel oluline osa. Näiteks olid Tartu muinsuskaitsjad esimesed, kes julgesid 1988. aastal 15. aprillis toimunud tõrvikurongkäigus lagedale tuua sinimustvalged. Pärast seda jäi trikoloor avalikult kasutusse.
Selts oli kasvulavaks ka vaba Eesti poliitikutele, selle liikmete eestvedamisel sündis mitmeid ühinguid ja erakondigi.

Muinsuskaitseseltsi peamine eesmärk sai täidetud, kuid tegevused jätkuvad praegugi. Seltsi peamine eesmärk on kultuuripärandi hoidmine, rahva ajaloomälu säilitamine ning mälestiste abil kodu- ja kodanikutunde süvendamine.

Kahe aasta eest tähistati seltsi 30. sünnipäeva ja siis avati kunagise ametiühingu maja asemele ehitatud Tallinna Euroopa Maja seinal mälestustahvel seltsi asutamise jäädvustamiseks.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?