7 põnevat fakti | "Alice imedemaal" jõudis Estonia lavale

Helina Piip, 11. detsember 2019

Eesti rahvusballeti Estonia uus lavastus «Alice imedemaal» pakub vaatemängulise ja vaimuka elamuse. Laval on ka meie ajalooline vanalinn.

1. Esimest korda jõudis see ballett lavale kaks aastat tagasi Napolis San Carlo teatris ja nüüd siis teist korda Estonias. Koreograafia on loodud heliloojate Pjotr Tšaikovski, Aram Hatšaturjani ja Alberto Nanetti loomingule. Isegi kankaani vihutakse.


2. Itaalia päritolu koreograaf-lavastaja Gianluca Schiavoni on Estonias varemgi lavastanud – 2014. aastal balleti «Medea». Kui Lewis Carrolli raamatus kukub Alice küülikuurgu, siis siin satub tüdruk teatris uinudes fantaasiamaailma.


3. Kaasa teevad peaaegu kõik Estonia balletitrupist – 64 tantsijast on laval 58. Lisaks Tallinna balletikooli õpilased. Leidlik on ujuva kilpkonna lavale ilmumine. Alice’i osas võib näha Alena Shkatulat, Laura Mayat, Ketlin Oja või Abigail Mattoxit.


4. Lavastuse jaoks valmistati 162 kostüümi (kunstnik Simona Morresi). Peakatted – flamingode pika kaelaga pead ja Kübarsepa kübar telliti Itaaliast. Pärast Euroopa avarustes ekslemist jõudsid need siiski esietenduse nädalaks kohale.


5. Sergio Metalli loodud vaatemängulised multimeedialahendused toovad lavale vahutavad lained, Tallinna vanalinna ja fantaasiamaailma pöörased ideed, nii et tegelased kord ilmuvad, kord kaovad neisse piltidesse. Teatril tuli selleks täiendada oma valgusparki.

6. Lewis Carrollile oli omal ajal prototüübiks sõprade tütar Alice Liddell. Kõige esimene käsitsi kirjutatud eksemplar kandis pealkirja «Alice’i seiklused maa all» ja selle kinkis autor päris Alice’ile 1864. aasta jõuludeks. Alice elas 82aastaseks, tal oli kolm poega, kellest kaks surid esimeses maailmasõjas. Jutustust on nüüdseks tõlgitud enam kui 174 keelde ja eesti keelde neljal korral.

7. 2004. aastal, kui Mai Murdmaa lavastas Vanemuises balleti «Alice imedemaal» Sandor Kallośi muusikale, kasutas Kaspar Jancis kujunduses palju animatsiooni ning sai selle eest kunstnikuna teatri aastaauhinna.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?