Kultuurisoovitusi eesootavaks nädalavahetuseks

Helina Piip, 11. detsember 2019

Põnevust pühadesse
Aastalõpule mõeldes soovitame seekord raamatuid, kus tegevus toimub jõulude aegu.

Maria Adolfssoni «Tormihoiatusest» õhkub põhjamaist kargust. Rootslannast autori teises raamatus tegutseb kriminaalinspektor Karen Eiken Hornby. Kindlasti tasub teost lugeda ka siis, kui esimesest alles nüüd teada said. Lugu algab lumisel jõuluhommikul Doggerlandi saarestikus. Uurijal tuleb lahendada kaks mõrva ja maadelda enda eraeluliste deemonitega.

Teised kaks põnevikku – Mavies Doriel Hay «Jõulumõrv» ja M. C. Beatoni «Agatha Raisin ja lahkumissuudlus jõululõunal» – sobivad neile, kes tahaksid pühad veeta pigem klassikalainel. Mõlemas on mängus testamendi muutmise soov ja suguvõsa häärberisse kogunenud erimeelne perekond. Esimest korda 1936. aastal ilmunud «Jõulumõrv» kuulub Briti raamatukogu krimiklassika sarja.
M. C. Beatoni pseudonüümi kasutavalt Marion Chesneylt on aga ilmunud ohtralt eradetektiiv Raisini lugusid. Paljud neist on eesti keelde tõlgitud.

Juliane Koepcke «Kui ma taevast kukkusin» vestab tõsielujuhtumist, kuidas autor 1971. aasta jõululaupäeval lennuõnnetuses kolme kilomeetri kõrguselt kukkudes ainsana ellu jäi. Köitev jutustus räägib toona 17aastase neiu läbielamistest ja 11 päevast vihmametsas, enne kui ta inimesteni jõudis. Kõik see on saatnud Julianet läbi elu siiani.


Jõuluromantikuile
Paul Feigi film «Eelmised jõulud» on ammutanud üks ühele inspiratsiooni ansambli Wham! kuulsast jõululaulust «Last Christmas», kus lauldakse oma südame kinkimisest. Kuidas see siin täpselt lahendatakse, jäägu kinosaalis avastamiseks. Jõulutemaatika vähesuse all linateos ei kannata. Peaosaline Kate (Emilia Clarke) töötab Londonis aasta läbi jõulunänni müüvas poekeses päkapikuna, unistab lauljakarjäärist ja teda saadavad pidevalt ebaõnne katastroofid. Tema jugoslaavlannast emana teeb värvika rolli Emma Thompson. On armastust ja süžeekäänak, mis kõike eelnevat muudab. Pisaraidki võib lubada.


Ootamatu elamus
13. detsembrist 13. jaanuarini saab Eesti vabaõhumuuseumist üsna iselaadse elamuse. Õhtusel jalutuskäigul «Pööriöine pulmapidu» kuvatakse talutarede, aida, tuuliku ja muude hoonete seintele-katustele Taavi Varmi loodud video- ja valguslahendusi, mis jutustavad Eesti mütoloogial põhinevat imemuinasjuttu. See on Andres Noormetsa lavastus truudusest, ajast ja armastusest. Vaataja saab justkui üleloomuliku võime näha suletud majadesse, kus toimetavad salapärased tegelased. Lühipildikestes võib kohtuda sepikotta sõrgu rautama tulnud vanapaganaga, aga ka heade majahaldjatega.

Jõulukontsertide kuldaeg
Tallinna poistekoor toob jõulumeeleolu 15. detsembril Niguliste kirikus, solistina astub üles Annely Peebo. Dirigendirollis Lydia Rahula ja Kuno Kerge. Orelil musitseerib Tomi Rahula.

Tõnis Mäe kolm aastalõpukontserti «Pühendus» toimuvad 17. detsembril Tallinnas Alexela kontserdimajas, 18. detsembril Pärnu kontserdimajas ja 19. detsembril Tartu Vanemuise kontserdimajas. Laval ka Liisi Koikson, Karl-Erik Taukar, Mihkel Mälgand, Ain Agan ja Estraadiraadio.

Jäääärel on plaanis neli kontserti: 13., 15., 19. ja 20. detsembril Nõmmel, Vihulas, Viimsis ja Tartus.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?