AJALOOTUND | Vaene prints leidis tee rikka printsessi südamesse

Tõlkinud Allan Espenberg, 11. detsember 2019

Novembris tähistasid kuninganna Elizabeth II ja prints Philip  72. pulma-aastapäeva. Pika pereõnne säilitamiseks on uhke ja kindlameelne naine pidanud aga mitmeid ohvreid tooma.

Kuninganna Elizabeth II (93) ja prints Philip (98) kohtusid esimest korda 1934. aastal. Romantilised tunded toona kaheksa-aastases printsessis küll ei lahvatanud, kuid võimalik armusäde hakkas viis aastat vanema Philipi vastu hõõguma.
Viis aastat hiljem sõitis printsess Elizabeth koos vanemate ja õega ametlikule külaskäigule Dartmouthi. Samal ajal õppis linna mereväekolledžis noor Kreeka ja Taani prints Philip. Räägitakse, et just selle visiidi ajal soosisid kõik tähed Philipi kohtumist printsess Elizabethiga.
Kuna reeglite põhjal saadavad Dartmouthis kuninglikku peret kadetid, läks seekord teisiti. Õnnetul kombel haigestusid peaaegu kõik kadetid samal ajal mumpsi ja ülitähtis ülesanne tuli noortele mereväelastele usaldada. Nende hulgas seisis ka pikakasvuline, laiaõlgne, sinisilmne ja heledapäine Philip. Noormees võitis kohe Lilibeti südame, sest nii ilusalt välimuselt ja sportlikult kehahoiakult ei saanud silmi ära.

Saladused paljastuvad
Ajapikku hakkasid noored tihedamalt suhtlema, kirjavahetust pidama ja sagedamini kohtuma. Vaatamata õrnale eale oli Lilibet väga enesekindel ja teatas selgelt, et 19aastasest sõbrast ja kaugest sugulasest saab tulevikus tema abikaasa. Elizabethi vanemad sellise avalduse peale ei rõõmustanud, pigem kurvastasid.
«Kuningas ja kuninganna olid hirmul,» märkis Philipi sugulane Lady Pamela Hicks. «Tõenäosus, et Philipist võib saada nende väimees, oli äärmiselt ebasoovitav. Miks Elizabeth ei võiks abielluda mõne Inglise väärika hertsogiga? Pealegi polnud Philipil üldse raha.» Asjaolu, et pankrotistunud dünastia esindajana kihutati mees omaenda kodumaalt minema, ei meeldinud ka paljudele kuningakoja liikmetele.
Ent pikapeale leebus ka kuningas George VI ja andis abielule oma õnnistuse.

Suurejoonelised pulmad
Aasta pärast sõjast naasmist palus Philip 1946. aastal Elizabethi kätt ja südant, kuid ametlikult teatati kihlusest 9. juulil 1947. See olevat olnud George VI tingimus, et tütre kihlumisest informeeritakse avalikkust alles siis, kui Elizabeth on saanud 21.
Tulevase kuningannaga abiellumise nimel pidi Philip loobuma kõigist senistest tiitlitest ja usku vahetama: õigeusklikust sai anglikaan. Vahetult enne pulmi nimetas peatne äi peatse väimehe Edinburghi hertsogiks, Merionethi krahviks ja Greenwichi paruniks.
Elizabeth unistas väga suurejoonelisest, luksuslikust ja toredast pulmast, kuid see polnud üksnes armunud naise soov. Kõik inglased ihkasid pärast kurnavat sõda oma ellu midagi põnevat. Seetõttu oodati Suurbritannias 1947. aasta 20. novembrit kui riigipüha või kui tähtsaimat päeva iga inglase elus.

Kuhu kadus pruudikimp?
Elizabeth saabus altari ette ainulaadses Hiina elevandiluuvärvi siidkleidis. Nelja meetri pikkust sleppi kaunistasid kristallid, pärlid ja tikitud apelsinililled ning liiliad. Pulmakleiti valmistati ligi kaks kuud ja Briti moekunstniku Norman Hartnelli juhtimisel töötas 25 õmblejat ja kümme tikkijat.
Pruudikimbu moodustasid orhideed ja mürdid, mida kasvatatakse kuningaaias 1840. aastast, kui kogu riik valmistus kuninganna Victoria pulmadeks.
Laulatuse ajal kandis Elizabeth ette traditsioonilise tõotuse ja lubas abikaasale kuuletuda. See žest üllatas väga, sest naisele oli ette määratud saada kuningannaks ning ideaalis peaks Philip hoopis talle alluma.
Neljatasandilise pulmatordi valmistamisega tegeles aga peaaegu kogu maailm. Austraalia andis sõjast räsitud riigile värskeid ja kuivatatud puuvilju, Kanadast tuli jahu, Uus-Meremaalt õli ja Jamaicalt rumm.
Pärast kirikutseremooniat suundusid vast abiellunud fotosessioonile, aga kuulsatel ülesvõtetel ei hoia Elizabeth enam lillekimpu käes. Keegi teenijatest jättis kimbu lossi ühte jahedasse tuppa, et see ei närtsiks. Aga millisesse – see enam ei meenunud.

Esimesed kooseluaastad
Pärast tagasihoidlikke mesinädalaid asus paar kohe kuninglikke kohustusi täitma. Samal ajal külastasid noored meelsasti ka hobuste võiduajamisi ning balle ja tantsupidusid. Lõbujanus Philip jäi paljudele silma ja hakkas üsna pea alust andma kuulujuttudele, nagu poleks mees Elizabethile truu. Oletustele tõmbas kriipsu peale paari esiklapse sünd 1948. aastal.
Kui 1950ndatel kuningas Georg VI haigestus, hakkas printsess aktiivsemalt riigi poliitilises elus osalema. Juba toona ei räägitud Elizabethist enam kui Suurbritannia tulevasest monarhist, vaid ka kui perepeast, kes kõik otsused ainuisikuliselt vastu võtab. Abikaasaga pidas Elizabeth nõu haruharva, aga kui väga täpne olla, siis mitte kunagi.
Georg VI suri 1952. aastal. Suurbritannia kuningannana langes naise õlule veelgi rohkem kohustusi ja vastutust. Kuna uus staatus ei võimaldanud Elizabethile arusaamatusi või tülisid avalikkuse ees, pidi ta kõik Philipiga seonduvad probleemid üksinda lahendama. Vaatamata sellele ei suutnud kuningakoda varjata fakti, et Philip veetis üha rohkem aega abikaasast eemal.

Meeleheitlik merereis
Philipit häiris väga, et teda ei võetud kuningakojas kuigi tõsiselt ja talle ei antud riigiasjade arutamisel sõnaõigust. Nii hakkaski mees külastama härrasmeeste klubisid, kus pidas end üleval kõva naistemehena. «Kohtumised klubis olid võimalus pääseda karmist reaalsusest. Seelikukütist Philipit ja tema sõpru ümbritsesid alasti tantsijatarid ja alkoholi voolas jõgedena,» on kirjutanud kuningapere biograaf Piers Brendon.
Elizabeth teadis abikaasa seiklustest, kuid jättis need suurema tähelepanuta. Kuningannana pidi ta parlamendile omaenda poliitilist pädevust tõestama ja isiklikud probleemid jäid tagaplaanile. 1950ndate keskel saabus üks tõsisemaid perekriise. Philipil sai villand abikaasa varjuks olemisest ja mees otsustas merereisile minna. Plaanitud mõnest nädalast sai peaaegu aasta ja nii ei jäänudki Elizabethil muud üle, kui uhkus maha suruda. Kuninganna sõitis salaja Portugali ja tõi Philipi koju tagasi. Pärast seda juhtumit suhted mõnevõrra paranesid, ent mehe salakäigud jätkusid. Ent ajapikku õnnestus abikaasadel siiski leida ühine keel ja taastada algne harmoonia, mis sai kunagi alguse nende kirjavahetusest.

(Matt Holyoak)


Avalikud saladused
Ühe visiidi ajal Austraaliasse õnnestus ajakirjanikel filmida stseeni, kus Elizabeth ja Philip vihaselt teineteise peale räuskasid. Tülihoos virutas kuninganna abikaasale tennisereketiga.

«Kui minult küsitaks, mida ma arvan pereelust pärast 25aastast abielu, võin sama lihtsalt ja veendunult vastata: mina olen selle poolt,» ütles Elizabeth II hõbepulmade ajal.

Philip on läbi aegade suhtunud oma abikaasasse ehk kuningannasse kui täiesti tavalisse inimesse.

Viimasel ajal paar ühise katuse all ei ela. Elizabeth II veedab suurema osa ajast Buckinghami palees ja käib puhkepäevadel Windsori lossis. Philip pesitseb peamiselt Sandringhami mõisas Norfolkis. Abikaasad kohtuvad vastavalt kuninganna töögraafikule.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?