Eakas saab end koroonaviirusest päästa

Eesti perearstide selts, terviseamet, 18. märts 2020

Vanemaealised ja kroonilisi haigusi põdevad inimesed on uue koroonaviirusega nakatudes kõige suuremas ohus. Kui kuulud sellesse riskigruppi, suhtu järgnevatesse soovitustesse ääretu tõsidusega.

Kõige olulisem on endale teadvustada, et mittevajalikud ja välditavad väljas käimised ning kohtumised tuleb tühistada. Praegu pole õige aeg pidada sünnipäevi, pulma-aastapäevi, katsikuid või muid pidusid. Ära kutsu endale koju külalisi (isegi pereliikmeid) ega mine ise kellelegi külla. Ka lapselapsi peab sinu asemel praegu hoidma keegi teine. Pere noorimad ei ole hetkel riskigrupp ja nemad haigestuvad kergelt, kuid sinu enda nakatumise oht püsib väga suur.

Kui elad üksi

 • Lepi lähedastega kokku, kellele haigestumise korral helistad. Kui sul selliseid lähedasi pole, võta kõne perearstikeskusesse või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajale. Veendu, et sul on vajalikud telefoninumbrid käepärast.
 • Varu koju tavalisi ravimeid, mida oled harjunud tarvitama ülemiste hingamisteede haiguste korral: palavikualandid, köha- ja nohurohud vm. Soeta koju ka iga päev tarvitavaid ravimeid – arvesta umbes ühe kuu varuga.
 • Kontrolli, kas su lähedased on kursis, milliseid ravimeid sa iga päev tarvitad, või kas nad teavad, kust seda järele vaadata. Pane raviskeem enda tarbeks kirja ja paiguta kodus nähtavale kohale, näiteks külmkapi peale.

Kui elad koos pereliikmetega

 • Ka teiste pereliikmetega ühe katuse all elades pead pidevalt rakendama nakkuse levikut tõkestavaid võtteid. Kõige olulisem on lähedastele südamele panna, et koju jõudes tuleb esimese asjana pesta käsi.
 • Püüa elada teistest pereliikmetest eraldi ja väldi nendega lähikontakti. Kui sul eraldi tuba pole, hoia lähedastega ühe-kahemeetrist distantsi.
 • Tuuluta sageli tube ja puhasta lüliteid, ukselinke, teleripulte, arvuteid, telefone, vannitoa tasapindu, köögilauda, köögi töötasapindu, külmkappide uksi ja öökappe. Puhastamiseks sobib spetsiaalsete puhastusvahendite puudumisel ka tavaline seebivesi. Kuna koroonaviirused hävivad 60kraadises kuumuses 30 minutiga, pead ka puhastuslappe korrapäraselt pesema.
 • Kui keegi sinu pereliikmetest haigestub, peab ta nakatumise vältimiseks kandma maski. Samuti peab maski kandma hooldaja või tervishoiutöötaja, kes haigestunut hooldab. Maskide puudumisel peab haigestunu rangelt kinni hoidma elementaarsest hügieenist: sage käte pesemine vee ja seebiga vähemalt 20 sekundi vältel, eraldi sööginõud, ühekordsed taskurätikud, mida ei tohi korduvalt kasutada jne.

Planeeri oma elu ette

 • Vaata üle ja korralda kaheks nädalaks ette toiduvaru ning ühe kuu ravimite varu.
 • Kui vähegi võimalik, ära mine ise poodi ega apteeki ja palu appi lähedased või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja. Kui pead siiski ise teekonna jalge alla võtma, siis mida harvem, seda parem.
 • Koosta täpsed poe- ja apteeginimekirjad ning lase abistajatel kõik asjad ühe korraga ära tuua ning üle ukse anda. Digiretsepte saab apteegist sinu asemel välja osta ka keegi teine, kui annad talle oma isikukoodi.
 • Kui toidu ja ravimid toob keegi teine, paki hästi säilivad tooted ja külmutamist nõudev kraam eraldi kottidesse. Külma vajavad asjad tõsta külmkappi ja pärast seda pese hoolsalt käsi. Kauem säiliv kraam võib ukse juures kotis seista pikalt: paberkottidel püsib viirus eluvõimelisena 24 tundi, kilekottidel kaks-kolm päeva.
 • Ent mis kõige olulisem – ära lase pead norgu. Kasuks tuleb seegi, kui püüad piirata ärevust või stressi tekitavate uudiste vaatamist, kuulamist ja lugemist.

Kui käid tööl

 • Tööl käimine pole keelatud, kui järgid hügieeninõudeid ja lihtsaid ettevaatusabinõusid. Võimalusel väldi ühistransporti ja sõida oma autoga või mine tööle jalgsi.
 • Käi ainult hädatarvilikes kohtades, eelistatult marsruudil töö-kodu-töö ning hoia teistega kahemeetrist vahet.
 • Pese hoolsalt käsi pärast teiste läheduses olemist, pärast õuest tulemist, pärast tualeti kasutamist, enne sööki, pärast liftiga sõitmist jne.
 • Lõpeta kätlemine, kallistamine ja muud välditavad kehalised kontaktid ning ära puuduta nägu kätega.
 • Kui tunned end haigena või isegi haiglasena, jää kohe koju ja palu vajadusel töövõimetuslehte.

Nõuanded eaka lähedasele

 • Vii ennast kurssi ravimitega, mida lähedane iga päev tarvitab. Kõike ei pea pähe õppima, aga raviskeem koos ravimite nimetuste, päevas võetavate tablettide arvu ja ajastusega (hommik, õhtu) peaks olema arusaadavalt kirja pandud ja nähtaval kohal.
 • Lepi kokku plaan juhuks, kui haigestud ise või haigestub pere eakas liige. Kes võtab üle vastutuse toidu ja ravimite eest, kes helistab perearstikeskusesse või sotsiaaltöötajale?
 • Lepi kokku ka regulaarsed telefoni- või videokõned. Sotsiaalne isolatsioon võib mõjuda raskelt, eriti kui seni on oldud iseseisev ja hästi hakkama saadud.


Tööd alustas häirekeskuse infotelefon 1247, mis aitab vastata peamistele koroonaviirusega seotud küsimustele. Telefon töötab iga päev ja helistada saab ööpäev läbi. Helistamine on tasuta.


Suurele osale probleemidest leiad lahenduse telefoni või e-kirja teel. Pea pereõe või -arstiga telefonitsi nõu, kuidas on sinu probleemi korral arukam talitada. Telefoni ootejärjekorrad võivad olla pikad, sellest ei maksa heituda.


Otsi teavet ainult usaldusväärsetest allikatest ja eeskätt selleks, et saada juhiseid edasiste tegevuste planeerimise ning iseenda ja lähedaste kaitsmise kohta. Vaata uudiseid kindlatel aegadel päeva jooksul, üks või kaks korda. Ehmatav ja praktiliselt lakkamatu uudisvoog muudab lõpuks igaühe murelikuks.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?