Sel nädalal... naudi kultuuri kodust lahkumata

Helina Piip, Silja Paavle, 18. märts 2020

KUULA

Muusikasse sulades

Nüüd, mil mõnda aega avalikke kontserte ei toimu, korralda ise kodus muusikaõhtuid ja -hommikuid ning pista plaadimängijasse meie oma muusikute hõrke helikonserve.

Rita Ray «Old Love Will Rust» (Tootja)

Rita Ray plaat «Old Love Will Rust» noppis Eesti Muusikaauhindadel lausa neli nominatsiooni. Lauljanna kodanikunimega Kristi Raias kirjutab kõik lummavad lood ise ja tema jõuline, samas suitsusametine hääl toob silme ette nostalgilise souliajastu. Meeldejäävad ja tantsulised meloodiad haaravad su endasse.

Kristjan Üksküla «Üle ääre» (Tootja)

Kristjan Üksküla on oma värske albumi «Üle ääre» kohta öelnud, et sealsed palad on ühe näitleja kesköised mõtisklused varahommikustel teemadel. Plaadil kõlab mehe enda kirjutatud muusika ta enda sõnadele, erandiks üks Puškini viisistatud luuletus näidendist «Pidu katku ajal». «Üle ääre» on maiuspala neile, kellele oli armas ka näitlejast muusiku esimene plaat «Uinunu laul». Siingi kuuleb laulmas ka Kristjani õde Sandrat.

Robert Burns «Laulud» (Tootja)

Robert Burnsi «Laulud» pakub Šoti luuletaja ja rahvuslauliku mõtlikke ballaade ning sekka krapsakaid viise Ilona Aasvere ja Marko Matvere esituses. Maitsekad seaded on teinud Tiit Kikas, kes mängis kõik pillid sisse koos Peeter Rebasega. Plaadile laule valides avastas Ilona, et on mitut lugu ennegi Folkmilliga laulnud, teadmata, et see on Burnsi loodud.


KODUST LAHKUMATA

Kasulikud kultuurilingid

E-raamatukogu (Helina Piip)

Kodune kinosaal on vaid mõne klõpsu kaugusel, kui avad veebilehe www.videolink.ee. Seal on palju häid mängufilme, dokumentaale, koguperefilme eestikeelsete subtiitritega ja hinnaga vaid 2.50–3 eurot. Eesti filmide pesa asub aga aadressil www.netikino.ee, hinnad 1.30–5.90.

Kui raamatukogu on suletud, külasta e-raamatukogu. Veebilehel www.ellu.keskraamatukogu.ee saad laenutada e-raamatu, mida lugeda tavalises arvutis või nutiseadmes. Vajalik on internetiühendus, sest faili alla laadida ei saa. Mõnusalt suur valik.

Eesti muuseumide kogud on koondatud veebiväravasse www.muis.ee.

LOE

Kuni jälle Vormsisse saab

Barbi Pilvre «Minu Vormsi» (Petrone Print)

Väikesaartel on võrreldes mandriga elu alati veidi isevärki olnud. See ilmneb ka Barbi Pilvre raamatus «Minu Vormsi», mis kannab alapealkirja «Väinamere Twin Peaks». Autor on põiminud isiklikud kogemused faktide ja ajalooga, igal peatükil oma puänt ning kokkuvõte. Nii on lood ka eraldi nauditavad killukesed tervikust. Hubased, kuid realistlikud olustikukirjeldused, värvikad portreed kohalikest ja soe suhtumine sealsesse loodusesse tekitab igatsuse saare järele seal korduvalt käinuile. Lugemisnaudingut jagub kõigile, aga kindlasti tee raamatuga tutvust, kui plaanid Vormsile minna esimest korda.


ÄRA MAHA MAGA!

Ja ongi kevad!

Sinililled (Aldo Luud)

20. märtsil algab kevad. Naudi puhkevaid pungi, kevadlilli ja linnulaulu. Juba on nähtud liblikaid, kes end tavaliselt aprilli lõpul ilmutavad. Ava veebileht www.looduskalender.ee ja jälgi kaljukotkaste paari Helju ning Kalju pesakaamerat Soomaa rabas. Kaamera akusid laevad päikesepaneelid, nii et pimedas lülitub see välja. Või kiika hoopis hülgekaamerasse, mis toob otsepildi Vilsandi rahvuspargi rannast, kus ukerdavad ringi pojad ja vanaloomad. Või loe kokku linnuliigid, kes väisavad söögilauda talilinnukaamera ees. Käsmu muuseumi veebikaamera filmib aga, kuis laine laksudes rannale lööb.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?