Madise elu pärast näosaate võitu: pakun, et võit puhub mulle veel kaua tuult tiibadesse

Helle Rudi, 12. veebruar 2020

Madis Arro pakub, et saate «Su nägu kõlab varsti tuttavalt» võit puhub talle kaua tuult tiibadesse. «Loogiline ju, sest pean sealt saadud tuntust edasise karjääri vundamendiks.»

Muusiku elu muidugi nii kiire ka ei ole, et lapsed kodus isa nägu enam ära ei tunneks, aga tegemist jagub küll ja veel. Sel moel saab kokku võtta Madise (34) elu pärast näosaate teistsugust formaati, mille suurele finaalile said fännid kaasa elada eelmise aasta detsembris. Intervjuupäeval astus laulja üllatusesineja üles Maarjamäe lossis, kus avati pidulikult Anne Veski kuulsate esinemiskostüüamide näitus. «Pean Annet ikkagi üllatama ja loodan väga, et saan hakkama,» naerab ta. Heliproovi tuleb mees aga kohtumiselt, kus pandi paika järgmist tööotsa. Kiililt pealinna käib Madis siiski harva. «Võib-olla paar korda nädalas, kui töö pärast on vaja.»

AEG LIIGUB ERINEVALT: «Mulle küll ei tundu, nagu oleks finaal alles eile olnud. Aega on ikka üksjagu mööda läinud,» räägib Madis. Näiteks lapsed kasvavad kordades kiiremini. (Stanislav Moshkov)

Plaanid sobivad
Televisioon võib sinust üleöö kuulsuse ju teha, aga esinemisi tuleb tänu sellele juurde tasahilju, sest üritusi planeeritakse ette mitu kuud. Bändiga Reminders on mõni keikka kirjas juba 2021. aastanumbri sees, aga ruumi veel leiab. Madis võrdleb vabakutselise eluga kaasnevat ebakindlust sellega, kui iga tööandja sõlmiks töötajaga näiteks lühiajalise lepingu, mida ehk pikendatakse. «Kasvatan kolme last ja kui mul ei oleks näiteks septembris ühtegi esinemist kirjas, muudaks see veidi murelikuks,» räägib ta. Põhikohaga on ta meelelahutaja olnud viimased paar aastat, kuid enne seda töötas kümme aastat turunduses. «Mida rohkem saad oma tulevikku planeerida, seda kindlamalt ennast tunned,» tõdeb mees.
Tihedast kalendrist hoolimata pole spontaansus aga kuhugi kadunud. Pärast saate lõppu tunnistas värske võitja intervjuudes, et läheb perega kauaoodatud puhkusereisile. Algne plaan nägi võimalust akusid laadida koolivaheajal veebruaris, aga väljalend sattus hoopis aasta algusesse. «Abikaasa leitud head reisipakkumist ei saanud raisku lasta ja õnneks oli nädalavahetus vaba.»

Kolm rohtu kotis
Madis tunnistab tagantjärele, et bändile ei rääkinud ta saatesse kandideerimisest sõnakestki. «Pole neil vaja nii palju teada ja tõenäoliselt poleks see neid isegi huvitanud,» lausub ta naljatades. Polnud mõtet muretseda siis ega ole ka nüüd, et graafik sooloesinemistest punane oleks ja bändi jaoks enam aega ei jaguks.
Korra on elus siiski ette tulnud, et bändikaaslased pidid Madisele kiirkorras n-ö keha otsima. See juhtus enne näosaadet, kui Madis ühelt esinemiselt ootamatult haiglasse sattus, ent järgmisel päeval ootas esinemine ühes pulmas. «Toona arvati, et mul on üledoos, ja kutsuti kiirabi,» meenutab ta. Tegelikult tabas muusikut ootamatult väga tugev migreenihoog, mis niitis lihtsalt jalust. «Saabusin perega eelmine päev reisilt ja kuidagi kasvas see pinge üle pea,» pakub laulja põhjust. Kõrvaltvaatajale jäi aga kergelt mulje, nagu oleks mees narkouimas.
Hiljem võttis Madis ürituse korraldajaga ise ühendust ja selgitas juhtunut. «Korraldaja ei olnud lõpuni kohal ja teadis ainult kuulujuttude põhjal, millise pöörde õhtu võttis. Õnneks sai kõik selgeks räägitud.» Praegu käib Madis esinemas nii, et tal on igaks juhuks kaasas kolm erinevat rohtu. Kahe aasta jooksul on ta pidanud neid kasutama kaks korda. Muuseas – näosaate ajal mitte kordagi. «Mul muidu pea ei valuta, aga kui migreen tuleb, võtab see nägemise, ajab südame pahaks ja toob veel palju muid hädasid,» räägib ta.

KILLUKE MINEVIKUST: «Su nägu kõlab varsti tuttavalt» finaalsaates tegi Madis ajalugu. Muusik astus ühe etteaste ajal lavale nii nais- kui ka meeslauljana. Sel fotol on Madisest saanud lauljanna Elaine Paige. (Martin Ahven)

Selfikunst
Näosaade Madist õnneks ei jälita. Keegi ebaviisakalt poekorvi ei kiika ja tänaval saab rahuliku südamega jalutada, sest eestlane on loomult tagasihoidlik. «Piima ja leiba on nagunii raske mind ostmas näha, sest 99% kordadest teeb seda abikaasa,» muigab ta. Küll tahetakse tuntud näoga koos pildile jääda, eriti pärast esinemist. Madis möönab naerdes, et selfikunsti peaks ta peegli ees veel veidi harjutama, sest alati pole tulemusega rahul. Samas on see tohutult tore, et huvi tuntakse ja tegemistele kaasa elatakse.
Esinemistel palutakse pigem harva, et laulja mõne näosaatest tuntud etteaste teeks. «Ma nüüd ei teagi, kas seda on õnneks või kahjuks vähe,» arutleb muusik endamisi. Spontaanse sooviloona James Browni või Margarita Voitest niikuinii ei kuule. «Tegelikult ma ei leia, et näosaate esinemised peaks omasse aega kinni jääma. Kui keegi enne esinemist palub, võin mõne numbri teha,» räägib ta. Alati ei soovitagi kuulda telesaates esitatud laulu, vaid midagi sellele sarnast, aga need esinemised on puhtalt laulmised. Kostüüm ja grimm jäävad ära. «Ainukesed asjad, mis mulle mälestuseks jäid, on Elaine Paige’i kleit ja kunstripsmed,» naerab ta, et kapist poleks vajadusel isegi midagi võtta.

(Erki Pärnaku)
JAMES JA MARGARITA: «Esinemistel palutakse pigem harva, et ma mõne näosaatest tuntud etteaste teeks. Spontaanse sooviloona James Browni või Margarita Voitest fännid niikuinii ei kuuleks.» (Tiit Tamme)

Läks õnneks
Finaalis esitatud Elaine Paige’i «Memory» ja José Carrerase «Memory» jääb televaatajatele küllap kauaks meelde. Nii mõnelegi võis distantsilt ju tunduda, et sellise numbri tegemine on kindla peale minek. Kui aususe huvides uurida, kas Madis oma võitu ka ette aimas, raputab ta vastuseks pead. «Kas diktofon hoogsat pearaputust ka salvestab?» uurib ta naljatades. Ent kindluse mõttes ütleb laulja ka kolm korda sõna «ei». «Mõtlesin endamisi, et kui sellise numbriga hakkama saan, on see juba suur boonus,» selgitab ta. Eks hooaja jooksul kogunesid iga osaleja selja taha kindlad pöidlahoidjad. Madise ainus lootus oli, et sellise etteastega võib võita nende hääle, kellel oma lemmik senini puudus. «Läks õnneks,» tunnistab mees.

Pingutama peab
Saatega kaasnenud au ja kuulsus pole Madist karvavõrdki muutnud. Mis veel olulisem, ka lastes pole muutusi näha. Kindlasti aitas kaasa seegi, et enne saadet istuti koos perega maha ja selgitati isa uut väljakutset põhjalikult. «Eks lapsed ole alati veidi edevad. Näiteks kui saavad uued tossud, siis lähevad kooli ja ütlevad, et said uued tossud. Seda me küll ei tahtnud, et nad ise hakkaks koolis sellest rääkima,» selgitab Madis. Toeks olid aga õpetajad, kes ise teema tõstatasid. «Ma ei saa täie kindlusega väita, et koolis näosaatest lastel juttu ei olnud, aga minuni pole midagi jõudnud. Mul on toredad ja tublid lapsed – sama tasakaalukad kui vanemad,» lisab ta uhkelt.
Pole siis midagi imestada, et muusikut seltskonnaüritustel tiirlemas ei näe – selleks pole aegagi. «Kui kodus on palju teha ja mõneks esinemiseks tuleb uus number õppida, siis lihtsalt ei jõua,» selgitab ta. Sotsiaalmeedias hoiab mees ka pigem tagasihoidlikku joont, et sellest ei saaks värvikate pealkirjade alustekst meelelahutuskülgedel. Kuna Reminders on cover-bänd, tahakski laulja keskenduda rohkem omaloomingule. See oleks kui lotovõit, sest näiteks raadios kõlaks ta nimi kordades rohkem ja ehk ei vajuks nii kiiresti unustuse hõlma. «Nii see elu käib, et uued tegijad tulevad peale. Kas ma seda kardan? Kindlasti mitte. See ongi see, mis pingutama paneb.»


Pidas lubadusest kinni
Nagu lubatud, annetas Madis poole võidusummast ära. 2500 eurot sai vähiravifond Kingitud Elu ja teine 2500 eurot läks SA Tallinna Lastehaigla Toetusfondile, et toetada rasket geneetilist haigust põdevat venda ja õde.


Kuidas on läinud teistel finalistidel?


Eleryn Tiit
«Praegu salvestan näiteks ühe muusikali jaoks oma prooviesinemise. Käed rüpes pole ma istunud ja esinemisi on nii oma nime alt kui ka taustalauljana 2 Quick Startis. Vaieldamatult on kõige põnevam aga tegutseda oma esimese plaadi kallal, mille esimest singlit ei pea fännid enam kaua ootama.»


Karmo Nigula
«Rohkem on saatest kasu vabakutselisena. Kuna draamateatris pannakase graafik pikalt paika, on lisakohustusi keeruline järsku juurde võtta. Projekte on küll lisandunud, aga selles pole ma kindel, kas need said tõuke eelmise aasta teletööst. Meeldejäävate etteastete eest saan endiselt mõnikord kiita.»


Mihkel Tikerpalu
«Üllataval kombel on näosaade võimendanud äratundmist just telesarjast «Õnne 13», aga ka saade ise on toonud juurde uudishimulikke pilke ja küsimusi. Rahutu hing ei luba päris jõude olla, niisiis juhin päevi-õhtuid ja mõtted liiguvad ka teatrialaselt.»


Norman Salumäe
«Tegemisi oli enne ja on ka nüüd. Millised pakkumised täpselt teletöö kaudu tulid, ei oska ma öelda, kuid kindlasti on see kaasa aidanud. Kogu protsess oli aus ja lahe. Uued tuttavad on väga toredad ja eks sellised kogemused liidavad inimesi.»


Tanel Laidna
«Elu läheb pärast saadet vanaviisi edasi, kuid mõningate muutustega. Esinemisi on kindlasti varasemast rohkem. Põnevaim neist juhtus äsja, kui ühes pulmas esinesin. Kavas olid mõned näosaate lood, mõned enda kirjutatud laulud ja palad, mida pruutpaar soovis. Paar korda on mind ka ära tuntud.»


Marianne Leibur
«Aasta algas toredate esinemiskutsete ja lausa ühe nominatsiooniga. Eesti Muusikaauhindadel olin nomineeritud kategoorias «Aasta debüütalbum». See teade võttis kohe tantsima. Enne kooli algust käisin Austrias suusareisil ja tundub, et sel poolaastal saan keskenduda rohkem õpingutele Rootsis.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?