Põrsapiiga loojad on lastevanemate jaoks nagu rokkstaarid

Helle Rudi, 12. veebruar 2020

Kõige kuulsam põrsas maailmas saab endale uue hääle. Nimitegelast Peppat kehastav näitleja vahetub pärast enam kui kümneaastast rollisooritust.

Produtsent Phil Davies meenutab, et mõte teha põrsatüdrukust animafilm tekkis tal koos kahe ülikoolikaaslasega sajandivahetuse alguses. «Õppisime kolmekesi animatsiooni, kuid mina selle peale pidama ei jäänud. Animeerimine on pikk ja töömahukas protsess, tahtsin elada ka oma elu. Ent Mark (Baker) ja Neville (Astley) jätkasid ning tulid vaevu ots otsaga kokku,» selgitab Davies, miks otsustati midagi koos teha.

Idee tundus kindla peale minekuna, sest nii lastele tehtud animafilmide sisu kui ka teostus olid 2000ndate alguses kehvad. Palju kohtas täiesti arusaamatuid lugusid ja tüdrukud olid alati kas baleriinid või printsessid. Seetõttu sai multika keskseks tegelaseks rõõmsameelne nelja-aastane Põrsas Peppa, kelle kaudu kogu lugu jutustatakse. Kleidi värviks valiti punane, et see läheks kokku tüdruku särava iseloomuga. Ent tegijad märkasid ühte anomaaliat veel – toonastel tegelaskujudel ei olnud kunagi perekonda. «Meie kogemus oli, et lastele ei meeldi naerda enda, vaid oma vanemate üle,» räägib üks Peppa loojatest Mark Baker. Nii tulid mängu Notsu Emme ja Notsu Issi.

Loojad nagu rokkstaarid

«Põrsas Peppa» kõige esimeses osas püherdas kogu pere porimülkas. Animafilmi jaoks läksid käiku nii kõik enda lapsepõlvemälestused kui ka kogemused oma lastega. «Minu tütar on iluuisutaja. Mõtlesin, et oleks tore, kui Peppa seda prooviks. Olin kunagi kirglik piloot, nii et mõnikord näeb taevas ka mõnda lennukit,» toob Phil paar näidet. Mark ütleb, et tema tunneb natuke süümepiina selle pärast, et kõik teistelt kuuldud lood alati käiku läksid. Talle meenub, kuidas Peppale esimesena hääle andnud nelja-aastasel Lilyl oli kord lööve, mida ei tohtinud kratsida. «Lily kõndis koduuksest sisse ja hakkas end kohe kratsima. Kui ema ütles, et seda ei tohi teha, põhjendas piiga, et teeb seda ju salaja,» meenutab Mark.

«Kui mõni lapsevanem kuuleb, et olen Peppaga seotud, avaldab see neile kõvasti muljet. Aiman, mis tunne võib olla kuulsal näitlejalt või rokkstaaril,» naerab Phil. Mündi teine külg on see, et Peppal lõppu ei näi ja uusi projekte on peaaegu võimatu lauale tuua. «See on nagu Daniel Craigil Bondiga – ta küll võitleb selle vastu, aga lõpuks teeb ikka,» toob Mark võrdluse. Tegijate jaoks on kõige kummalisem, kui poeriiulil näeb mõnda animafilmiga seotud toodet, millest neil endal pole halli aimugi. «Arvasime, et ehk oleme loominguliselt edukad. Paraku ei osanud seda kunagi arvata, et veame oma firmat ja vastutame teiste sissetuleku eest. Vot see on veider tunne,» ütleb Mark.

Hääled läbi aegade

Esimesena andis Peppale hääle animaator Mark Bakeri sõbra nelja-aastane tütar Lily Snowden-Fine. «Salvestamine läks väga lõbusalt. Tavaliselt algas see sellega, et leidsime Lily laua alt nukkudega mängimas,» meenutab produtsent Phil Davies. Töö ei olnud lapsele midagi konti murdvat. Lauseid ei pidanud enne pähe õppima, vaid noorel näitlejal paluti lihtsalt korrata, mida ette öeldi. Täna elab Lily Kanadas ja töötab illustraatorina. Tema töid on avaldanud näiteks The New York Times.

Teisel hooajal rääkis Peppa seitsme-aastase Cecily Bloomi häälega, naise karjäär lõppes pärast ühte hooaega, kui ta oli selle töö jaoks liiga vana. Pärast keskkooli lõpetamist läks Cecily edasi õppima meditsiini.

13 aastat Peppat kehastanud Harley Bird oma prooviesinemist ei mäleta, sest oli toona viieaastane. 2011. aastal võitis ta noorima inimesena oma rolli eest ka Bafta auhinna. Jaanuari lõpus ütles Harley, et lõpetab populaarse animafilmikangelase kehastamise. Kokku räägib Põrsas Peppa 185. osas tema häälega. «Peppal peab olema nelja-aastase hääl, minu hääl on veidi madalam,» rääkis naine, et tänaval keegi teda hääle järgi ära ei tunne. Animafilmi jaoks viib ta hääle meelega kõrgemale. Näitlemisega tahab Harley kindlasti edasi tegeleda ja kui kõik õnnestub, õpib ta alates järgmisest aastast Inglise Kuninglikus Draamakunstiakadeemias (RADA).

Uueks Peppaks saab üheksa-aastane Amelie Bea Smith, kelle jaoks ei ole teletöö võõras. Varem on ta mänginud BBC seebiooperis «EastEnders». Uus osatäitja on sarja suur fänn ja sellega üles kasvanud. Esimene osa koos Smithiga on Ühendkuningriigis eetris juba 14. veebruaril.

«See on ju põrsas kleidis!»

Notsu Emmele (ja veel teistele tegelastele) annab algversioonis hääle Morwenna Banks. Kogenud näitleja luges esimest korda teksti sisse, et lihtsalt sõpru aidata. «Mulle näidati pilti Peppast ja mõtlesin, et see ei hakka kunagi tööle – see on ju lihtsalt põrsas kleidis.»

Põrsas Peppa (wallpaperboat.com)

Huvitavaid fakte

  • Kõigi eelkooliealiste lastevanemate rõõmuks on Põrsas Peppal oma lõbustuspark – üks asub Inglismaal ja teine Itaalias.
  • Eelmisel suvel ilmus Põrsas Peppa esimene album, mille pealkiri ongi sobivalt «My First Album». Muidugi sai sellest noorte kuulajate seas hitt.
  • Naljaninad on internetis Põrsas Peppa pikkuseks märkinud 215,9 cm. Näiliselt pisike põrsapreili on sama pikk kui legendaarne NBA korvpallur Shaquille O’Neal. Animafilmitegijad ei ole seda kommenteerinud, nii et tõde pole päriselt teada.
  • «Põrsas Peppa» esimest ja teist hooaega on natuke kohendatud, sest autosõidul unustati tegelastele joonistada turvavöö.
  • Väidetavalt on kuninganna Elizabeth II Peppa suur austaja ja vaatab animafilmi koos lastelastega.
  • 2014. aastal sai Peppast postmark. Põrsatüdruk on igati auväärses seltskonnas koos teiste lastelemmikutega nagu karupoeg Paddington ja ehitaja Bob. Postmargil tegeleb põrsapreili muidugi meelistegevusega – sulistab porilombis.


Eesti Peppad

Eesti lastele kõlab Põrsas Peppa kahe häälega. ERRis loeb animafilmi sisse näitleja Harriet Toompere ja Kidzone TVs räägib põrsapiiga näitleja Karin Raski häälega.

Karin Rask (Erlend Štaub)

«Peppa on tragi ja asjalik, umbes nagu meie Lotte,» ütleb Karin. Kuigi lugemisest on üksjagu aega möödas, on näitlejal meeles, kuidas Peppa kogu perega alati lombis plätserdas. «Mulle meeldib väga multikaid lugeda. Eriti meeldivad need, mis ennast ka naerma ajavad ning Peppa on üks selliseid küll.»

Harriet Toompere (Rauno Vahtre)

Harriet Toompere loeb endiselt «Põrsas Peppat» ja korraga umbes kümme osa. «Mina loen nii, nagu ema loeks lapsele unejuttu. Rohkem jutustajana ja karaktereid lõpuni detailselt ei esita. Pigem veidi värvin oma häälega,» selgitab ta. See tähendab, et röhitsema ei pea, sest erinevalt täisdublaažist jäävad algsed hääled taustal alles. «Võtan suuna originaalilt ja kui originaalis susistatakse S-tähte, susistan ka. Mehi püüan veidi madalamalt teha.»
Ka Toompere peab «Põrsas Peppat» toredaks sarjaks, mida on täiskasvanutelgi hea vaadata. Kõik tegelased on lahedad oma kiiksude ja nõrkustega. «Ühe vajaliku idee olen küll sealt saanud,» ütleb ta. Animafilmis tellis põrsapere pakiga vihmausse, et need kompostmulda lisada. «Ma nii kaugele ei läinud, kuid kaevasin usse aianurgast. Kuigi huvi pärast uurisin internetist, kas tõesti saab vihmausse pakiga tellida. Tuli välja, et saab küll,» meenutab ta lõbusalt.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?