Tai printsess on tõeline moeikoon

Tõlkinud Allan Espenberg, 12. veebruar 2020

Idamaade printsessid keeravad üha enam selja kuningakojas kehtestatud reeglitele ja valivad neile pealtnäha täiesti sobimatu ala. Selliseks on kujunenud ka Tai kuninga tütre Sirivannavari elu.

33aastane printsess Sirivannavari Nariratana Rajakanya on Tai kuningakoja üks tuntumaid, säravamaid ja andekamaid liikmeid, kes naudib oma rahva suurt armastust. Naine ei tõusnud kodumaal iidoli staatusesse aga kuninglike tiitlite, vaid mitmekülgsuse, andekuse ja kauniduse tõttu.

Printsess sündis 1987. aastal kroonprints Maha Vajiralongkorni ja näitlejanna Yuvadhida Polpraserthi järeltulijana. Tüdruku lihased vanemad astusid ametlikku abiellu alles 1994. aastal, kuid juba mõni aasta pärast pulmi süüdistas mees abikaasat truudusetuses. Yuvadhida põgenes karistuse hirmus viie lapsega Suurbritanniasse ja suure skandaali tõttu jäeti naine koos lastega kõrgetest kuninglikest tiitlitest ilma.

Sirivannavari veetis ema ja vendadega mitu aastat Inglismaal, enne kui lihane isa ta tagasi Taisse nõutas. Kroonprints esitas ametliku palve kuninganna Elizabethile, seejärel korraldati eriläbirääkimised ja lõpuks anti tüdruk isale kasvatada. Noor Sirivannavari naasis kodumaale ja vanaisast kuningas Rama IX tõstis ta 2005. aastal uuesti printsessi staatusesse. Eksabikaasa Yuvadhida pages koos poegadega aga Ameerika Ühendriikidesse ja elab seal tänini.

Sulgpall ja ratsutamine

Sirivannavaril on ette näidata mitmeid loomingulisi ja sportlikke saavutusi, kusjuures kuningakotta kuulumist ei pea ta kõige tähtsamaks. «Nägin ikka ise kõvasti vaeva oma eesmärkide saavutamiseks.»

Väga tegus printsess tegeleb professionaalsel tasemel mitme spordialaga. Tema vanaisa, kuningas Rama IX esindas kunagi Taid rahvusvahelistel purjetamisvõistlustel, kuid Sirivannavari kuulus riigi koondisesse Kagu-Aasia mängudel. Naine võitis 2005. aastal Filipiinidel võistkondliku kuldmedali sulgpallis ja 2017. aastal hõbemedali ratsutamises.

Esimest korda istus printsess hobuse selga üheksa-aastasena ning on eriti vilunud ja osav koolisõidus, kolmevõistluses ja hüpetes. «Ise eelistan koolisõitu, sest see ratsaspordi alusala nõuab väga suurt keskendumist. Ratsanik ja hobune peavad suhtlema teineteisega rohkem kui teistel ratsutamisdistsipliinidel. Ma armastan ka kunsti ja pean koolisõitu võrdväärseks maalikunstiga. Iga element on hämmastav ja ratsanik peab selle kaunidusega haakuma ning elegantne välja nägema,» tunnistas ratsutamisel korra isegi jalaluu murdnud printsess.

Suure loomasõbrana on siniverelisel daamil ajakirjanduse andmetel kaheksa Jorkširi terjerit, kuldne retriiver, labrador ja Siberi haski ning kuninglikus tallis ootab teda kuus hobust.

Moekunstnik oma brändiga

Tai kuningakoda on väga rikas ja sealsetele liikmetele avaneb palju võimalusi. Neist üheks on traditsioon õppida Londonis. Printsess jättis selle võimaluse kasutamata ja tudeeris kujutavat kunsti hoopis Bangkoki kohalikus Chulalongkorni ülikoolis. 2008. aastal anti talle bakalaureusekraad moe ja tekstiili alal. Alles pärast seda siirdus ta teadmisi täiendama Euroopasse. Aastatel 2009–2010 õppis ja stažeeris ta mitmes moemajas Prantsusmaal (Balmain, Christian Dior) ning Itaalias (Salvatore Ferragamo, Giorgio Armani, Bulgari).

Kuid juba enne teoreetiliste ja praktiliste moekogemuste omandamist osales printsess aktiivselt moedemonstratsioonidel modelli ja kunstnikuna, mis on sinivereliste jaoks üsna haruldane tegevusala. Tema esimene tööde avalik esitlus toimus 2007. aastal Pariisis Prantsuse kuulsa moekunstniku Pierre Balmaini kutsel ja toetusel. Naise debüütkollektsioon ammutas innustust vanaemast Sirikitist, kes elas kunagi Pariisis ning oli omainimene sealsetes parimates moemajades.

Seejärel sai printsessist kodumaal väga tuntud moekunstnik. Ta võttis innukalt oma hoole alla noori kohalikke talente ja korraldas moenädalaid Bangkokis. Rõivaste kõrval on ta disaininud veel käekotte, jalanõusid ja ehteid. Printsessi moebränd Sirivannavari on eriti populaarne idamaades, kuid tema asjatundlikkust moeasjades tunnustatakse kogu maailmas. Tema rõivaid peetakse väga elegantseteks ja naiselikeks ning sageli saavad need inspiratsiooni luuletustest.

Riided Miss Universumile

Sirivannavari väisab sageli moeüritusi ja -nädalaid Pariisis, Londonis, Milanos, Moskvas jt metropolides. Enne moeetendusi meeldib fotograafidele pildistada printsessi tänavastiilis, sest naine on oivalise tunnetuse ja maitsekalt riietumise oskusega muutunud paljudele inspiratsiooniallikaks. Tema moeloomingut kannavad Tai kuningakoja liikmed, aristokraatia esindajad, kuid ka suured staarid.

Mõni aasta tagasi disainis printsess ka bikiine ja õhtukleite Miss Universumi kandidaatidele. Sellelt võistluselt pärineb suur skandaal, kui Tai kohalik transseksuaalist populaarne juutuuber Wanchaleom Jamneanphol kirjutas, et Tai missi sinine õhtukleit oli koledamast koledam. Tol hetkel ei teatud veel, et kleidi disainis printsess Sirivannavari. Juutuuberit ähvardati vanglakaristusega, sest Tais on keelatud kuninglikku perekonda arvustada või nende kohta inetusi öelda. Wanchaleomil ei jäänud muud üle kui vabandada.

Moeajakirjade kaanetüdruk

Printsess ise peab enda puhul ülitähtsaks enesearengut. «Mulle meeldib uusi asju avastada ja rohkem teada saada.»

Mõni aeg tagasi leidis naine endas üles ka värsisepa. Ühest tema luuletusest sündis 2018. aastal moekollektsioon «Hobune, Helen ja Henri». Lugu pajatab armeeohvitserist ja külatüdrukust ning armunutel aitab taasühineda hobune.

Seega võib öelda, et Tai printsess on täielikult euroopastunud ja teda tuntakse paljudes lääneriikides. Pealegi on ta idamaade üks ilusamaid naisi ja kodumaal nimetatakse teda isegi esikaunitariks. Autoriteetne ajakiri Forbes paigutas Sirivannavari 2008. aastal maailma kõige kaunimate noorte printsesside nimekirja. Ka paljud klantsajakirjad on õnnelikud, kui suudavad iluduse esikaanele värvata, kuigi naisel pole midagi poseerimise ja fotosessioonidel osalemise vastu. Tihti kiidetakse teda enesekindluse ja oskuste eest taevani ning väidetakse, et printsess poseerib paljudest tippmodellidest paremini. Üsna sageli annab naine teda pildistanud ajakirjadele ka intervjuusid.

Sirivannavari on end lasknud fotodele püüda ka rahvuslikus kleidis – kallite tikandite ja slepiga uhket rüüd kaunistavad briljandid, kuld ja üheksa erinevat vääriskivi. Sellist kleiti on kandnud kuningakoja kõik naised.

Eraelust ei teata midagi

Kõige selle kõrval on printsess teadlik oma kohustustest, mida ta suure aupaklikkusega täidab. «Tean täpselt oma kohustusi ka välismaal viibides. Minu õlul on hulk kuninglikke ülesandeid, minu isiklik töö, minu bränd. Ma kohtun sõprade ja teiste tähtsate persoonidega. See on sageli igapäevane ja rutiinne tegevus ning selles pole midagi glamuurset. Kus ma ka ei asuks, jään ikka endiselt Tai tüdrukuks. Me oleme lahutamatud!»

Printsessi eraelu hoitakse suures saladuses, kuid arvatavasti pole ta kunagi abielus olnud. 2016. aasta suvel jäi printsess koos sümpaatse noormehega paparatsode fookusesse Pariisi staadionil tenniseturniiri jälgimas. Noormehe isikut ei suutnud ajakirjanikud välja selgitada, kuid nende vahel oletati romantilisi suhteid. Sirivannavari on tegelikult väga ihaldusväärne pruut, sest lisaks sarmile ja kaunidusele on ajakirjanduse andmetel tema kaasavaraks vähemalt 35 miljardit dollarit.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?