Millist kangast triikida, millist aurutada ehk Kuidas kortsudest lahti saada?

Helen Perk, 12. veebruar 2020

«Iga naine on vähemalt kord oma elus mõne eseme triikimisega rikkunud,» möönab Pesupanda tootmis- ja klienditeenindusjuht Marge Iidel ning jagab nõu, kuidas äpardusi vältida.

Tema sõnul on kõige olulisem kohe uurida, mis on kirjas rõiva pesujuhendil. See on sildike, mille rõivatootja õmbleb rõivaste külge, et anda edasi kogu vajalik info puhastamise ja triikimise kohta.

Nii vale pesuprogramm kui ka liigse kuumusega triikimine võivad kanga rikkuda. Et seda ei juhtuks, tuleb enne triikimist välja selgitada, millise temperatuuriga on õige esemeid töödelda. Selleks tuleb jälgida sildikese triikrauapildikesele märgitud täpikesi.

Täppidel on kindel tähendus. Üks täpp lubab triikida madalal temperatuuril (kuni 110 kraadi), kaks täppi soovitavad triikimist keskmisel temperatuuril (150 kraadi) ja kolme täpiga triikraud annab loa tegutseda kõrgel temperatuuril (200 kraadi). «Aga kui sildike on juba ära lõigatud, tuleks alustada triikimist alati kõige madalamast temperatuurist. Ja soovitavalt kohast, mis on kuskil servas, mitte nähtaval kohal. Triikrauda ei tasu kohe panna pluusi seljaosale,» õpetab spetsialist.

Kui tulemus jääb siiski kortsuline, saab triikrauda tasapisi ka soojemaks keerata.

Triikimine või aurutamine?

Mõned perenaised usaldavad vana ja klassikalist triikrauda, teised kiidavad taevani uudseid aurutamisseadmeid. Millist kortsusilumisvahendit eelistada?
Teksapükse, päeva- või T-särke võib Marge sõnul vabalt triikrauaga siluda. «Auruga neid tavaliselt päris sirgu ei saagi, eriti kui rõivaese on üle kuivanud. Sel juhul tuleks kasutada triikimist, tugevama kanga puhul anda lisaks ka auru juurde. Triikraudadel on ju olemas lisafunktsioonid, mis võimaldavad triikimist nii auruga kui ka ilma.»

Aur aga on leebem variant tundlike rõivaste puhul, nagu siidipluusid ja -kleidid või kampsunid. Triikides võib seesugused kangad väga kergesti rikkuda, eemalt õrnalt auruga töödeldes lähevad sedasorti rõivad seevastu kenasti sirgu. «Aurutamine sobib hästi ka lihtsalt pesu värskendamiseks,» soovitab asjatundja.

Mida aga teha rõivaga, mis on silmanähtavalt kortsus, kuid pesujuhendil on triikraua tingmärgil ristike peal? «Siis pole teha muud, kui asuda ettevaatlikult, madala temperatuuriga aurutama või veel parem, usaldada ese spetsialistide kätte.»

Mis puudutab voodipesu, siis seda soovitab Marge samuti triikida. «Tean, et tänapäeval paljud seda ei tee. Kes aga tahab olla kindel, et kõik lestalised ja bakterid hävineksid, siis triikimine aitab.»

Samal põhjusel tasub triikida ka neid kangaid, mida reklaamitakse kui triikimist mittevajavaid – nii on lihtsalt hügieenilisem. Ning miks mitte käia triikrauaga üle ka poest ostetud uued rõivad, sest kes teab, kus need on enne poeriiulile jõudmist seisnud või kes on neid endale selga proovinud ...


10 väärt nõksu

  • Korja kuivav pesu nöörilt kergelt niiskena ja riputa riidepuudele või säti toolileenile sirguma. Ära pane poolniisket pesu kohe kappi, vaid anna sellele aega taheneda, nii püsib pesu kauem siledana.
  • Rõivad, mida ei tohi triikida, saad sirgeks, kui riputad need riidepuu peale panduna vannituppa või dušikabiini kraani kohale ja lased kraanist veidi aega kuuma vett joosta. Tekkiv aur aitab kortse siluda.
  • Kõiki esemeid on mõistlik triikida pahemalt poolt. Näiteks mustad kangad hakkavad paremalt poolt triikides kohe läikima. Sama lugu on teksadega. Ka litrid ja trükipildid võivad paremalt poolt triikides lihtsalt triikraua külge sulada.
  • Triiksärke on enne triikimist soovitatav kergelt veega pihustada. Aurutriikraua puhul pole see vajalik. Lase triigitud rõivastel enne selga-jalga panemist kuivada, nii püsivad need kauem siledana.
  • Pükste läikima hõõrdunud põlvekohti auruta või triigi läbi niiske triikimislapi pahemalt poolt. Ka jämedaid õmblusi ja tõmblukk-kinniseid triigi läbi triikimislapi, et need läikima ei jääks.
  • Froteerätikuid-hommikumantleid kuivata trummelkuivatis ning ära triigi – triikimine muudab froteekanga kõvaks. Aurutamine, vastupidi, teeb sedasorti kanga mõnusalt pehmeks ja kohevaks.
  • Villaseid esemeid auruta kergelt läbi niiske lapi ja väldi pressimist – siis püsivad riided kohevamad ega veni nii kiiresti välja.
  • Velvetit, sametit ja kõiki muid reljeefseid kangaid triigi või auruta kergelt pahemalt poolt.
  • Siidist esemed on soovitatav enne triikimist niiskeks teha ja siis ruttu kuuma rauaga ilma auruta triikida. Miks? Sest kui triikrauast kukub kuivale siidile mõni veepiisk, võib see esemele püsiva pleki jätta.
  • Puuvillast pesu ehk voodilinu, tekikotte, laudlinu tasub alati triikida piki kangast – see väldib väljavenimist ja esemete eluiga on pikem.


«Mina eelistan hoopis triikimissüsteemi.»

Anne Põder (Erakogu)

Paidelanna Anne Põder on katsetanud mitmeid pesu sirgendamiseks mõeldud kodumasinaid, kuid on tänaseks hoopis spetsiaalse aurupõhise triikimissüsteemi kasutaja. «Vahetasin triikraua triikimissüsteemi vastu juba kuus aastat tagasi. Seda otsust pole ma hetkegi kahetsenud, sest triikimine muutus kohe palju lihtsamaks ja meeldivamaks,» kiidab naine. «Näiteks ei pea enam erinevaid materjale triikides kuumust reguleerima. Süsteemist tulev kuum aur ei riku riiet ja kohaldub automaatselt kangale. Mõnes üksikus kummisema trükiga kohas on ehk kuumust liiast, kuid siis tõstan masina pisut õhku ja käin auruga rõivast üle ilma seda puudutamata.» Oluliseks plussiks peab Anne sedagi, et rõivaste silumine ei nõua füüsilist jõudu. «Masinaga võib üle riiete sõita, hoides seda kasvõi kahe sõrme vahel, aur teeb ikka oma töö. Mulle, kui pidevalt ajanappuses siplevale pereemale, sobib hästi ka triikimissüsteemi võime saada jagu tugevatest sissekuivanud kortsudest. Kui ma ei leia värskelt kuivanud pesu triikimiseks kohe aega, saab aurusüsteem krõpskuivadest kortsudest ikkagi jagu. Näiteks on voodipesu sirgendamine auru jõul lihtsamast lihtsam. Samuti meeldib mulle, kuidas kuum aur teeb froteerätikud paitavalt pehmeks ja kohevaks.»

Anne ütleb, et on oma triikimissüsteemiga valdavalt rahul, ühtki riideeset pole õnnestunud kasutusaja jooksul ära kõrvetada. «Mõnikord tunnen siiski vajadust veelgi siledama triikimispinna saamiseks aurusurvet tõsta, kuid seda minu masin ei võimalda. Seega mõlgutan vaikselt mõtteid funktsioonirikkama triikimissüsteemi soetamiseks.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?