Tark mees taskus – millist abi saab reisijuhtidest?

Silja Paavle, 12. veebruar 2020

Raamatupoodides on riiulitäite kaupa reisijuhte maailma riikide ja pisikese Eesti avastamiseks. Millist kasulikku abi neist saab?

«Reisijuhte armastatakse väga, eriti kultuurituristid leiavad neist palju huvipakkuvat,» ütleb kirjastuse Koolibri turundusjuht Katrin Kliimask. Koolibri annab välja Dorling Kindersley reisijuhte ja need on ainsad eestikeelsed praktilised reisijuhid välisriikide kohta.

Katrini sõnul annab reisijuhtide läbimüük aimu eestlastele meeldivatest paikadest, kuhu reisitakse ikka ja jälle, ehk Itaaliast, Hispaaniast, Suurbritanniast, Pariisist, Roomast ning Londonist kõnelevaid teoseid on välja antud mitmeid kordi. Itaalia uuendatud trükk ilmub selle aasta lõpus, kuid lisaks on oodata reisijuhte Poola, Viini ja New Yorgi kohta.

Peale info ka ideid

Ent, raamat näpus, ei seigelda üksnes väljaspool kodumaad – Eesti reisijuhte kirjastava firma Regio juhataja Leida Lepiku sõnul eelistavad ka kodukamaral ringi rändajad omakeelseid reisijuhte. «Kuigi punktist A punkti B liikumiseks kasutatakse sageli Waze’i ja Google’i kaardirakendusi ning trükitud teedeatlaseid, tahetakse järjest enam läbitöötatud ja soovituslikku materjali ehk korralikke reisijuhte,» jagab Leida ettevõtteni jõudnud tagasisidet. Põhjus on selles, et tavaline teedeäpp ei anna infot rännakule jäävate põnevate ja avastamist väärivate paikade kohta.

Regio reisijuhid on suuresti ajatud. Leida on kohanud neidki, kes külastavad Eesti mõisaid, vastav reisijuht näpus, ning märgivad kaardil käidud punkte. Kohaliku päritoluga reisijuhid pakuvadki peale info ohtralt ideid.

Reisiraamat telefonis

Tundub, et vajadus on suuremgi, sest Leidalt küsitakse sageli reisijuhte näiteks matkateede kohta. «Soovitakse avastada paiku, mis pole nii suure külastatavusega kui näiteks Viru raba. See on muidugi kahe otsaga asi. Kui paned need paigad reisijuhti, kuhu keegi veel ei satu, hakatakse viimaks sealgi käima. Lõpuks saab sellestki samasugune ülerahvastatud paik nagu Viru või Kakerdaja raba,» märgib ta. Regio matkateede reisijuht ilmub peagi.

Eestist väljaspool peab Leida parimaks ingliskeelseid Lonely Planeti sarja reisijuhte. «Eriti seetõttu, et e-versioonina on neid lihtne ka telefonis kaasas kanda.» Lonely Planeti pabergiidides on Leida sõnul ära tehtud töö, mida healt reisijuhilt oodatakse. Need inspireerivad ja nende abil saab sihtkoha olulisemad kohad üle vaadata. Lisaks kiidab Leida Dorling Kindersley abimehi ohtra pildimaterjali tõttu. Seljakotiga reisides on need kriitpaberi tõttu kaasa võtmiseks siiski liiga rasked.

Miks reisiraamatuid alla hinnatakse?

Poes jääb silma, et paljud Silmaringi reisiraamatud on soodushinnaga. Miks? «Soodushind on varem ilmunud raamatuil ja neil, mida on palju alles,» selgitab Katrin Kliimask.

Seda, miks raamatud riiulile seisma jäävad, mõjutavad paljud tegurid. Näiteks lennuvõimalused. Mõni aeg tagasi käisid eestlased päris palju Tuneesias ja siis oli ka sellest maast kõnelev raamat populaarne. Siis tuli lennuvõimaluste kahanemise tõttu vahe sisse ja raamatud jäid õiget aega ootama.


Raamat või internet?

Suhtekorraldaja Aune Past kinnitab, et reisijuhtidest saab praktilist infot ja ilukirjanduslikest reisiraamatutest emotsionaalset tuge. Ka tema eelistab Lonely Planeti väljaandeid.

Aune Past (Priit Simson)

Raamatute kõrval soovitab Aune kindlasti enne reisile minekut internetis eelluuret teha. Väga kasulik lehekülg on Trip Advisor. Ehk et raamatutes võib olla soovitusi restoranide või autorendifirmade kohta, kuid Trip Advisorist leiab kasulikke näpunäiteid teistelt reisijatelt. Lisaks leiab internetist infot hetkel seal toimuvate huvipakkuvate sündmuste kohta, olgu see siis kananäitus, hea šampanjabaar või tango tantsimise võimalused.

Milliseid reisijuhte raamatuna leiab?

Dorling Kindersley Silmaringi põhjalikud reisijuhid annavad vaatamisväärsustest infot näiteks kvartalite kaupa. Välja on toodud tähtsamate hoonete läbilõiked ja uudistamist väärt detailid. Neid on praegu kokku 39.

Dorling Kindersley Silmaringi põhjalik reisijuht

Dorling Kindersley Silmaringi TOP 10 reisijuhtides antakse nõu, kuidas leida, osta, maitsta, näha sihtkoha kümmet kõige tähtsamat vaatamisväärsust ning kuidas valmistada reis ette nii, et aega võimalikult sihipäraselt kasutada. Mõeldud on lastele ja täiskasvanuile, ajaloohuvilistele ja loodussõpradele. Infot täiendavad fotod ja kaardid. Neid on kokku 18.

Dorling Kindersley Silmaringi TOP 10

Dorling Kindersley Silmaringi väikesed taskukaardid koos reisijuhiga mahuvad hõlpsasti kotti või taskusse. Kirjas on ainult kõige olulisem info: enamasti kaart, metrooplaan, linnaosade jaotus, tähtsamad vaatamisväärsused ja vajalikud aadressid.

Dorling Kindersley Silmaringi väike taskukaart

Berlizi reisiraamatuid pärast Tea kirjastuse pankrotti minekut juurde ei trükita. Siia on kogutud kõige olulisem info ühe maa kohta. Peale peamiste vaatamisväärsuste antakse taustainfot ning jagatakse hotelli- ja restoranisoovitusi.

Berlizi reisiraamat

Regio reisijuhid. On reisijuht, mis suunab Eesti mõisaid uudistama, ja Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks välja antud teejuht, mis annab ülevaate iseseisvusega seotud paikadest. Need kaks on justkui ajalooraamatud, kus soovituste kõrval on ohtralt aegumatut infot. Lisaks on ilmunud Eesti reisijuht, mis annab põhjalike kirjeldustega hea ülevaate kodumaast.

Regio reisijuht

Suurem valik reisijuhte on inglise keeles. Populaarseimad on Lonely Planeti reisijuhid, mida leiab poodidest kõige arvukamalt. Üksikuid raamatuid on teistestki sarjadest.

Lonely Planeti reisijuht (Mari Luud)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?