Naudi kultuuri! Mõjukas film ja raamat, mis kindlasti sinu aega väärt!

Helina Piip, Ülla Haljand, 15. jaanuar 2020

Kinno


Sõnumitoojate liigutav vaprus


Sam Mendesi film «1917» jõudis paljude maailmakinode ekraanile alles 10. jaanuaril, ent on võitnud juba kaks Kuldgloobust parima draamafilmi ja režissööritöö eest. Kuigi tegu on sõjafilmiga, ei tasu süngust peljata, sest siis jätaksid end ilma väga erilisest filmikogemusest. Pigem on see kui üks endasse haarav põnevuslugu. Linaloo peategelased on kaks noort Briti sõdurit, kel tuleb vaenlase territooriumi läbides viia oma vägedele oluline sõnum – läbi lõigatud telefoniliinide tõttu on see ainus võimalus. Ülesannet valitakse täitma sõdur Blake (Dean-Charles Chapman), sest sõnumi kohale jõudmisest sõltub ka tema rindel sõdiva venna elu. Blake’i ja sõdur Will Schofieldi (George MacKay) teekonnast räägibki see tõeliselt paeluv lugu, mis põhineb režissööri vanaisa Alfredi mälestuskildudel.


Filmivõtted toimusid eelmise aasta aprillist juunini Šotimaal ja Inglismaal. Ja kui sind haarab vaadates tunne, et viibid justkui ise keset sündmusi, siis see tunne ei peta – film on üles võetud tavatult pikkade, ligi kaheksaminutiliste kaadritena, kus kaamera liigub maastikul osalistega kaasa.


Loe
Pinget keriv kõhedik
Ruth Ware’i «Luku taga» on äärmiselt kõhe, pinget keriva stiili ja ootamatute pööretega põnevik. Tegelased näivad täiesti tavalised, justkui meie endi seast, ent nende elus juhtub pealtnäha süütuid seiku, mis teatud kokkusattumuste korral vallandavad saatuslikke tagajärgi. Raamat pole mingi lihtne armas klassikaline krimka, kus peategelaseks on vahva uurija ja lõpuks kurjategija karistatud saab. Lugu räägib hoopis armastuse puudumisest, väikestest valedest, laste hirmudest ja sellest, milleni see kõik viia võib. Justkui päriselus, kus mõnikord lihtsaid lahendusi polegi.

Teatrisse
Värskendavalt vaimukas
Priit Strandbergi lavastus «Naiste kool» on seda näinutelt tublisti kiita saanud. Peategelasena teeb vaimustava rolli Karol Kuntsel (Arnolphe). Rikas kaupmees Arnoplhe soovib abielluda oma kasvandiku Agnèsiga (Linda Kolde) lootuses, et vaid nii saab ta kombeka ja truu naise. Elevust pakuvad needki hetked, kui kaob nn neljas sein ja Arnolphe ka publikuga suhtleb. Molière’i värsstekst ei tohiks selle žanri skeptikuid hirmutada, sest Vanemuise näitlejate meisterlikkus loob palju võimalusi sõna- ja situatsioonikoomikaks. Kaunite kostüümide autor on Gerly Tinn.

Ära maha maga
Jalga keerutama

  • 16. jaanuaril saad Viljandi pärimusmuusika keskuses tantsu lüüa. Populaarse Tantsumaja pidude sarja selle aasta avaõhtul mängivad pillilugusid pärimusmuusika tudengid. Nagu tavaks saanud, õpetatakse seegi kord alguses huvilistele ka tantsusamme.
  • 17. jaanuaril kell 19.00 kutsub Põltsamaa kultuurikeskus õppima-tantsima pärimustantse. Viisi võtab üles ansambel Lõõtsaliigutajad, tantse õpetab Maia Lepiste.
  • 18. jaanuaril tähistatakse Põlva lõõtsapealinnaks nimetamise viiendat aastapäeva ja seda tähistatakse sünnipäevasimmaniga Mooste Folgikojas. Laval saab näha-kuulda tuntud ja tunnustatud lõõtspillimängijaid.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?