Avasta Eestimaad: Kärde rahumajake

Silja Paavle, 15. jaanuar 2020

Kuigi kõikjal Eestimaal juhatavad teede ääres pruunid sildid meid põnevate majakeste, kivide, puude jt objektide juurde, kihutame neist enamasti peatumata mööda. Olgu põhjuseks kiirustamine või midagi muud. Naisteleht alustab uut rubriiki, milles tutvustame meie teedele jäänud siltide järgi leitud põnevaid objekte. Ikka huvi tekitamiseks!

Piibe maanteel, Vägeva ja Vaimastvere vahel teelt maha keerates jõuab Kärde külla. «Jõgevamaa aasta küla 2018» tiitlit kandva paiga tunnuslause on «Siin elab rahu».

Küla on rahulik, kuid maailma mastaabis oluline – pärimuse kohaselt sõlmiti 1661. aastal siin Venemaa ja Rootsi vaheline rahuleping. Väidetavalt said just selle küla keskuses asuvas palktarekeses kokku kahe riigi sõjaväelased, kelle kokkuleppe tulemusena jäi Eesti Rootsi riigi haldusalasse Põhjasõjani.

Kuigi rahumajakese igast palgist õhkub aegade väärikust ja askeetlikus sisemuses saab hea kujutlusvõime korral end toonasesse ellu kujutada, pakuvad ajaloolased, et lepingut selles tarekeses ei sõlmitud. Suure tõenäosusega originaalhoone lagunes ja ilmselt klopsiti 18. sajandil tare tervematest palkidest kokku uus ja palju väiksem. Eelmisel sajandil renoveeriti hütikest tõsisemalt ja praegu võivad seal 1661. aastast pärineda vaid mõned seinapalgid.

Pilkupüüdev on see aga ikkagi. Majakese juurde keerates võiks üle vaadata ka selle ümber laiuva liigirikka pargi ja Kärde mõisa tall-aida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?