Meghan ja Wallis – monarhia lammutajad

Tõlkinud Allan Espenberg, 15. jaanuar 2020

Skandaalihertsoginnad Meghan Markle ja Wallis Simpson on parim tõestus sellest, et lahutatud ameeriklannad kisuvad kuningakojas üles vaid paksu pahandust ning tekitavad ületamatuid lõhesid lähedaste vahel.

MIDA MEGHAN TAHAB, SEDA MEGHAN SAAB: Manipuleeriv Sussexi hertsoginna teeb brittide hinnangul monarhia alustalasid kõigutades 93aastasele kuningannale rängalt haiget. (Vida Press)

Meghan Markle
Kui nooruses marulist elu elanud prints Harry teatas otsusest abielluda endast vanema ja lahutatud afroameerika päritolu näitlejannaga, olid britid alguses moodsa Tuhkatriinuga ülirahul – ju taltsutab armastus keevalise printsi …
Praegu puhuvad kahjuks teised tuuled. Enamik monarhia pooldajatest ei oska Meghanis enam midagi head näha ja naist kritiseeritakse esijoones prints Harry muutmises oma tuhvlialuseks. Selles peres eksisteerivat ainult üks arvamus ja seisukoht – Meghani oma. Veel on öeldud, et mida Meghan tahab, seda Meghan saab.
Suurt kriitikat pälvib ka hertsoginna pillav eluviis ja ajakirjandusse on lekkinud teda iseloomustav seik. Olles kuninglikus partiis enam kui kindel, korraldas toona Kanadas elanud näitlejanna sõpradele temaatilise peo «Good bye Zara» ehk «Hüvasti, odavad riided».
Pahameelele lisab veelgi hagu alla Meghani diivatsemine. Hertsoginna vilistab protokollile, rikub sihilikult aastasadu vanu traditsioone-kombeid, tülitseb alluvatega ning skandaalitseb nagu Hollywoodi staar.

KUNINGANNAKS EI TAHETUD: Sellele küsimusele pole siiani selget vastust, millega siis veidi maskuliinne Wallis kuningas Edward VIII tegelikult ära tinistas. (GL Archive / Alamy Stock Photo)

Wallis Simpson
Suurbritannia kuninganna Elizabeth II lihane onu Edward VIII oli 1936. aastal jaanuarist detsembrini troonil. Teda valmistati varajasest lapsepõlvest ette kuningarolliks ja õukonnareeglite järgi pidi ta abielluma laitmatu mainega aristokraatlikust perest pärit süütu neiuga. Läks teisiti. Lõbujanuline Walesi prints Edward kaotas südame ameeriklannale Wallis Simpsonile, kes oli nende romaani alguses juba teist korda abielus. Edwardi otsus Wallise kasuks troonist loobuda vapustas kogu Briti impeeriumi, kuid ka teisi kuningakodasid. Naine löödi avalikult risti kurja nõiamoorina, kes oleks monarhiale peaaegu otsa peale teinud. Lisaks peeti teda natside spiooniks.
Mõningatel andmetel oli Wallisel väga halb maine: halastamatu, ükskõikse ja ambitsioonika lehtsaba ainus eesmärk olevat olnud saada Suurbritannia kuningannaks.
Paari suhteid on mitmetes kuulujuttudes vääraks nimetatud ja ainus pikaajalise abielu põhjus olevat peitunud asjaolus, et Edward sai Wallisega ellu viia eriskummalisi seksifantaasiaid. Mehelik naine olevat piitsa-prääniku meetodil kasutanud kõiksugu eksootilisi armu- ja seksivõtteid, millega tegi tutvust Hongkongi ja Shanghai bordellides.

Ajad on muutunud
Paljudest Briti kuningakoja liikmetest elulooraamatuid kirjutanud Andrew Mortoni sõnul suhtuti Suurbritannia kuningakojas ameeriklannadesse väga erinevalt. Meghan võeti kõigest paar aastat pärast abielu lahutamist Trevor Engelsonist õukonnas soojalt vastu ja kutsuti ka jõulupeole, kuigi naist ei peetud tollal ametlikult veel kuningapere liikmeks.
80 aastat varem, mil kuningas Edward VIII otsustas, et pole suuteline riiki juhtima armastatud naiseta, kihutati paar õukonnast minema. Kogu ülejäänud elu tuli neil veeta sisuliselt pagenduses ning seigelda eesmärkide ja plaanideta.
Ja kui Meghani abiellumisest sai ülemaailmne sündmus ning seda tuli ihusilmaga kaema kogu kuninglik klann, sõlmiti Wallise abielu tagasihoidlikult ja sinivereliste osavõtuta.

Pole Inglismaa vastu aus
Californias sündinud Meghan ja Baltimore’is üles kasvanud Wallis kohtasid mõlemad oma tulevasi abikaasasid 34aastastena. Tollal ei teadnud kumbki neist täpselt, mida kujutab kuningakoja tegevus võõral maal. Näiteks aastatel 2015–2016 korraldati Meghanile USA jutusaadetes mitu miniviktoriini Suurbritannia ajaloo, geograafia ja kuningakoja kohta, kuid naine kukkus kõigis haledalt läbi.
Kui aga Wallis saabus ärimehe Ernest Simpsoni abikaasana esimest korda Londonisse, ei mõistnud ta absoluutselt kohalikke: ta ei saanud aru londonlaste naljadest, nende suurest armastusest sõjaajaloo, hobuste ja koerte vastu ning uhkusest rahvussümbolite üle. Eriti imestas ta selle üle, miks rahvas kuningakoda nii väga armastab ja monarhide iga sammu suure huviga jälgib.
Mõlema naise truudusetust Inglismaa vastu tõestab ka asjaolu, et skandaali puhkedes pages Meghan kohe Kanadasse ja Wallis Prantsusmaale.

Kokkupuude orjandusega
Mõlemad naised on otseselt kokku puutunud rassismiga. Meghani esivanemad töötasid orjadena Georgia puuvillaistandustes, kuid Wallise perekond rikastus just tänu orjadele. Lapsena ümbritsesid Wallist mustanahalised lapsehoidjad, teenijad, toatüdrukud ning hilisemates vestlustes-kirjades nimetas ta afroameeriklasi alati sõnaga, mida USAs tänapäeval rängaks solvanguks peetakse (st neegriteks). Wallis pidas kogu elu neegreid teenijateks ja mitte millekski enamaks. Esimest korda surus Wallis mustanahalise kätt teise maailmasõja ajal, kui tema abikaasa Edward oli Bahama kuberner.
Meghan on üsna sageli intervjuudes rääkinud rassidest ja nendesse suhtumisest. Lapsena peeti tema karamellvärvi nahaga ema tüdruku lapsehoidjaks, aga kolledžis kutsuti tema ema otsesõnu neegrimutiks.

Kasulikud tutvused
Kahte hertsoginnat ühendab kaasasündinud oskus soetada üksnes kasulikke tutvusi. Suurepäraste kokteilide segajana suutis Wallis Euroopas elades näiteks sisse seada salongi, mis muutus tähtsate ärimeeste, juristide, ajakirjanike ja aristokraatide üheks peamiseks kokkusaamiskohaks.
Tänapäevase «salongi» moodustavad Facebook, Instagram, Twitter jm sotsiaalmeedia väljundid, mida kasutas agaralt ka Meghan. Kuningakoja survel sulges naine oma kontod, kuid juba sel hetkel oli tal ainuüksi Instagramis kolm miljonit jälgijat. Meghani lähim sõpruskond koosneb praegu üksnes selle maailma rikastest ja ilusatest.

Ülikallis maitse
Üks ühine puutekoht on naistel veel – riided. Wallis püüdis oma staatust ekskuninga abikaasana rõhutada Chaneli, Givenchy ja Diori kallihinnaliste rõivastega. Üsna pea muutus klassikaline, glamuurne ja veidi ekstravagantne stiil tema visiitkaardiks, mis paljude aastate jooksul kindlustas talle koha maailma kõige stiilsemate naiste esikümnes.
Tema riietumismaneeri hakati hiljem nimetama koguni Windsori stiiliks, mida iseloomustab suur hulk ehteid. Lisaks kujundati Wallise ja Edwardi mõis Prantsusmaa lõunaosas viimase moeröögatuse järgi ning korra järele valvas seal kuninglikesse livreedesse riietatud 25 teenrit. Raha paremale-vasakule pilduda oli Wallise ainus meetod maksta kätte teda alandanud kuningaperele.
Kokkuhoid ei iseloomusta ka Sussexeid, sest Ameerikas toimunud beebipeo alla pani Meghan peaaegu pool miljonit eurot. Nende Windsoris asuva maja renoveerimiseks kulus 2,7 mln eurot maksumaksjate raha, lisaks kulutas Meghan kõigest paari aastaga oma riietele üle miljoni euro.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?