35 kilo kaalust alla võtnud Ivo Linna: „Organism ise ütles, et nüüd, poiss, on piir käes ja võta alla.“

Verni Leivak, 15. jaanuar 2020

Ivo Linna hämmastab praegu isegi neid, keda ta aastakümneid on tundnud – kaalulangetus 128 kilolt 93-le on ju erakordne. Selline samm sunnib aga kaasteelisi muret tundma, on laulja tervisega kõik korras. 

«Mulle on tõesti vanu sõpru vastu tulnud, keda pole kaua näinud, ja need on kõik küsinud: Ivo, mis sinuga ometi juhtunud on? On sul ikka kõik korras?» sülitab Ivo (70) säärase jutu peale kolm korda üle vasaku õla. «Vanemaks jääme ju nagunii, aga kui oled tunduvalt kõhnemaks muutunud, siis vaadatakse: ahhaa, nüüd on minek.»

Armastatud laulja usub, et iga inimese kehakaal ei sõltugi sellest, mida või kui palju ta sööb. «Kindlasti on selle kõige taga ka geneetilised parameetrid, sest minugi suguseltsis, eriti emapoolses, oli osa inimestest piitspeenikesed ning teised ümmargused ja mõnusad trullad. Nooruses olin minagi väga kõhn, kuid siis hakkas kilosid lisanduma, tahad siis seda või mitte,» arutleb Ivo.

MAIUSTUSTEL KRIIPS PEAL: Armastatud lauljat võib nüüdsest üsna sageli kohata puu- ja juurvilja-, mitte kondiitriletis. (Robin Roots)

Taimne saleduskuur 

Ivo sõnul pole tema praeguse kaalu langetamise põhjuseks äkitselt tekkinud kinnisidee.

«Kui ajas tagasi vaadata, läbisin omal ajal isegi Herbalife’i kuuri,» meenutab mees. See võis juhtuda kusagil 90ndate keskel, kui ajalehed ja ajakirjad selle firma saledust lubavate tablettide kuulutusi triiki täis olid ning muusik otsustaski proovida.

«Tablettidest pidi endale jooki segama ja tundus, et see kõik oli väga taimne ning kasulik. Mäletan, et asjal oli nii palju tulemust, et võtsin tõesti üsna lühikese ajaga, paari kuuga alla lausa 18 kilo,» tõdeb Iff, kelle sõnul ei koosnenud dieet vaid tabletijookide manustamisest. Kord päevas oli lubatud ka korralikult kõht täis süüa.

Ent mis kiiresti läks, tuli kiiresti ka tagasi. Kohe pärast tablettide tarvitamise lõpetamist naasid ka kaotatud kilod.

3XL: Iff neli aastat tagasi. «Kaal tuli, tahtsin ma seda või ei. Ent ma ei hoidnud ennast ka tagasi, sõin kõiksugu asju.» (Anni Õnneleid)

Kaalujälgijate saade 

Aastad möödusid ja korraga kutsuti Ivo osalema ühte kaalujälgijate telesaatesse. Nii umbes 14 aastat tagasi.

«Seda kõike oli päris keeruline kaasa teha, sest kasutati väga kindlaid toiduratsioone ja käis mingisugune punktide lugemine. Soetasin isegi väikese kaalukese, et neid pisikesi toidukoguseid kaaluda. Süüa tuli viis-kuus korda päevas ja väga tõsiselt etteantud režiimi järgida. Niisiis tegin selle mängu kaasa ja võtsin allagi. Päris hästi võtsin,» tunnistab mees, kes kõige tipuks pidas ka kaalulangetamise päevikut.

«Ühel ajahetkel mõistsin siiski, et minusuguse nõndanimetatud vabakunstniku elu juures on seda kõike täiesti võimatu tõsiselt järgida. Mõnikord öösel esinemiselt koju tulles on kõht nii tühi, et silme ees läheb mustaks,» selgitab ta.

Ivo sõnul aidanuks kaalujälgimisega tulemuste saavutamiseks teenija palkamine, kes sobivate toiduainete ja vastavate roogade valmistamisega päevade viisi tegelnuks, ning tema ise olnuks kohustustest täiesti vaba. Kõige tipuks hakkas pingeline kaalujälgimine mõjuma laulja kaksteistsõrmiksoolele ja sel põhjusel seadis Iff sammud dr Einar Savisaare vastuvõtule. Laulja neelas sondi ja korraga selgus, et mõned vanad haavandid olid lahti läinud.

«Siis ütles doktor välja hea ja ausa tõe: te peate kõike sööma. Võite ju nälgida ja mitte süüa süsivesikuid ning rasvu, aga te peate neid kõiki sööma. Inimene lihtsalt on nõnda konstrueeritud,» meenuvad talle arsti kuldsed sõnad.

(Anni Õnneleid)
KEHA HAKKAS KASVAMA: Hetk 2012. aasta Õllesummeril peetud Ivo Linna suurkontserdilt. «Muidugi hakkas ülekaal ka tervisele,» tunnistab laulja ausalt.

Endast hakkas kahju 

Taas möödusid aastad ja Ivo sõnul läksid asjad kehaga aina hullemaks. «Kaal tuli, tahtsin seda või ei. Ent ma ei hoidnud ennast ka tagasi, sõin kõiksugu asju. Mitte et oleksin neid väga palju söönud, aga kui ikka tuli isu pudeli või paari õlle või magusa ampsu järele, lubasin neid endale – see lihtsalt tundus hea.»

Perearsti juures ootas lauljat aga ebameeldiv üllatus. Selgus, et veresuhkrutase ja kolesteroolinäitajad olid ületanud punase joone.

«Minu väga tore perearst Helve Salumets lausus lihtsalt ja mitte käskivalt, et võiksin alla võtta ja rohkem sellele mõelda, mida söön,» muigab Ivo. «Nii ma ka tegin, sest ausalt öeldes hakkas mul endast natuke kahju.»

Ühtlasi tundus paisuva keha tõttu kaubandusvõrgust pidevalt uute riiete otsimine suisa totter. Suurte mõõtmetega inimeste poes Suur Tom oli Iff tihe külaline ja proovikabiinis 3XL-suurusega rõivaid selga pusides läks meel mõruks.

Muidugi hakkas ülekaal ka tervisele. «Autoga Tallinnast Virtsu sõites oli rooli tagant püsti saamisega keeruline, sest põlvedes andis keha raskus kohe valuna tunda. Muhu taluski toimetades tundsin vahel, et lihtsalt ei jõua enam kõndida, sest kaal oli nii suur. Minu tipp oli lõpuks 128 kilo,» nendib muusik, kel pikkust 181,5 sentimeetrit.

OHUMÄRGID PEO PEAL: 21 aasta eest Austraalias koos Mart Laari ja Alo Mattiiseniga.

Kuula oma keha 

Et Ivo praegu kaalule astudes vaid 93kilone on, pole keeruline mõista. Nimelt otsustas laulja loobuda igasugustest magusatest ahvatlustest, kui mõni turult ostetud puuvili välja arvata. Selline asi, et krõbistaks päevade viisi komme, halvaad või vahvleid nagu varem, ei tule kõne allagi. Magusaisu leevendab mees näiteks kamaga.

«Ja ega ma piira ennast,» tähendab ta. «Kui ikka näen poes mõnd väga värsket ja kena pekiga läbikasvanud lihatükki, siis ostan selle. Praen ära ja söön. Aga ma ei söö seda iga päev ega vohmi enam ka kartuleid sisse. Mulle nii meeldis kartulipuder, valmistasin seda iga nädal. Nüüd teen seda kord aastas.»

Ivo on tunnetanud, et tegelikult dikteerib organism ise vajadusi ja seetõttu on ta muutunud suureks supisõbraks. Seda enam, et suppe keeta talle meeldib. «Ise teen neid ja teisedki kiidavad, kui söövad,» lisab ta.

Vanameister tõdeb, et ei oskagi mingit teaduslikku juttu rääkida ega väga selgelt põhjendada, miks kõik niimoodi läinud on. 

Kaal alaneb huvitavalt 

Iff tunnistab, et pole tegelikult midagi erilist teinud. «Organism ise ütles, et nüüd, poiss, on piir käes ja võta alla,» sedastab laulja. «Nii polegi see kaalust allavõtmine olnud seekord kramplik numbrite lugemine ega enese kaalumine, et kui olen seitse grammi alla võtnud, karjatan rõõmust. Jah, kaalun end praegugi, aga teen seda ehk kord kuus või üle kahe kuu.»

Mehe sõnul läheb kehakaal alla huvitavalt. Vahel kahaneb see kiiresti neli kuni kuus kilo, kuid jääb siis mõneks ajaks stabiilsena pidama. Samasugust eluviisi jätkates sulavad kilod aga varsti taas hooga – ja siis protsess peatub. Nii näiteks püsis Ivo kehakaal viimati pool aastat või rohkem 95 ja 95,5 kilo vahel, kuni saavutas praeguse 93 kilogrammi taseme.

«Ütlen siiski seda, et kui saavutan 90 kilo piiri, siis peenemaks saada ma enam ei taha,» lubab Ivo, kelle toitumine piirdub nüüd hommiku- ja lõunasöögi ning õhtuse nosimisega. «Tagasi ma ennast eriti ei hoia ega piina, samuti ei piira ennast ühegi toiduga. Lihtsalt kogused on väiksemad.» 

Tee taaskasutuskeskusse 

Kuigi alles äsja võis ühe telekanali saates näha Ivo Linnat koos teiste lauljatega squash’i-saalis, oli see tema sõnul lihtsalt lavastatud pullitegemine.

«Sportimisse olen elu jooksul suhtunud väga positiivselt, kuid jõusaalis ma ei käi ja squash’ist ei tea ma mõhkugi,» lausub ta naerdes. «Ma ei tee mitte midagi. Minu sport on maal aia- ja õuetöid teha ning värske õhu käes olla.»
Lähedased on igatahes Ifi ülekaaluliste seltskonnast irdumise üle rõõmsad. Nagu mees isegi.

«Ma magan nüüd palju paremini ja mul on märksa kergem liikuda. Kolmandaks teeb see mulle suurt heameelt, kui leian kapinurgast mõne riideeseme, panen selle selga ja võtan kohe seljast, sest see on minu numbrist kolm korda suurem,» muigab ta. Vanad ja nüüd suisa koomiliselt mõjuvad suured rõivad viis laulja taaskasutuskeskusesse, kuid mõni esinemiskostüüm rändas ka muuseumi.

«Kallis abikaasa on mu särke ka koomale õmmelnud,» tänab Ivo mõttes Imbit. «Täitsa noore mehe tunne tekib!»

IKKA KOOS: Imbi ja Ivo 2011. aasta presidendi vastuvõtul. See pintsak ei sobi lauljale juba ammu selga – liiga suur.

IVO LINNA SOOVITAB 

Kui keegi lugejatest soovib samuti sama muretult ja aeglaselt ülekilodest loobuda, võiks järgida seda lihtsat Ifi soovitust: «Võtke rahulikult oma toiduratsioonist maha need toiduained ja joogid, mida eriti palju tarbite, ning proovige vähemaga hakkama saada. Ja kui teil esimesed augud püksirihma juurde hakkavad tekkima, saate aru, kui hea tunne see on. Eelkõige psüühiliselt. Tegelikult pole vajagi ennast piirata. Kui oli jõuluaeg, tegin ise piparkooke ja sõin neid ühel õhtul paarkümmend tükki ära. Väga hea oli, aga rohkem ei taha.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?