E-viisa tegemine pole raketiteadus

Silja Paavle, 15. jaanuar 2020

Möödunud aastast saavad eesti kodanikud tänu e-viisale käia lihtsustatud korras Peterburis. Mida peab arvestama e-viisat taotledes? Uurisime järele.

Eesti kodanikud saavad e-viisaga reisida Venemaale Leningradi oblastisse (sh Peterburi) ja Kaliningradi oblastisse (sh Kaliningradi).

Võimalusi viisa taotlemiseks on kaks. Kui saad ise asjaajamisega hakkama, täida viisataotlus vene või inglise keeles Venemaa välisministeeriumi vastaval koduleheküljel (Evisa.kdmid.ru/) ja tasuta viisa jõuab sinuni mõne päeva jooksul. Kui kardad keeleoskuse või küsimuste rägastikuga jänni jääda, kasuta vahendusfirmade abi (näiteks Viisa.ee, Viisaekspert.ee, Ifs-estonia.com). Sel juhul maksad viisa taotlemise eest vahendustasuks kaheksa kuni kümme eurot ning viisa kättesaamisele kulub kauem aega. Reisifoorumis Trip.ee on kirjeldatud isegi kuni kümnepäevast ooteaega.

Ole täpne
Venemaa välisministeeriumi leheküljel viisat taotlema asudes loe esmalt läbi pikk loetelu taotlemise ja reisimisega seotud juhistest. Pärast kinnitamist, et kõik on arusaadav, märgi enda rahvus ja külastatav piirkond.

Üsna alguses tuleb luua ka oma konto ja kirjutada üles identifitseerimisnumber – see on vajalik juhtudeks, kui viisa taotlemine peaks pooleli jääma ning hiljem ka viisa staatuse jälgimiseks.

Nime kirjutamise juures jälgi hoolikalt, et see peab viisal olema kirjas täpselt samamoodi kui passis. Ehk kui Venemaale soovija nimes on täpitähti, vaata üle, kuidas on nimi kirjutatud passis masinloetavas osas. Isegi üks kirjaviga e-viisasse kantud nimes ei lase sind üle piiri.

Seejärel vali mineku eesmärk – e-viisat väljastatakse turismi, äri tegemise, spordi-, kultuuri- või teadus-tehniliste suhete edendamise eesmärgil. Täpse valiku tegemiseks antakse selgitusi.

Ära kiirusta
Meie jääme järgmise sammu juures aga oma katsega jänni – ilmneb, et kui Peterburi plaanitav sõit toimub veebruari alguses, ei saagi veel viisat taotleda. Ühtlasi ilmneb viisat seni taotlenud sõpru küsitledes, et liigne kiirustamine ongi kõige levinum viga, mida ise viisataotlust tegema asudes tehakse. Elektroonilist viisat ei saa taotleda varem kui 20 päeva enne ja hiljem kui neli päeva enne reisi.

Lisaks on viisa vormistamiseks vajalikud majutuspaiga või võõrustaja andmed – nimi, aadress ja telefoninumber ning viimase kuue kuu jooksul tehtud foto. Samuti peab avaldama andmed töötamise-õppimise kohta.

Need aga, kes viisa saanud ja Peterburis käinud, kinnitavad, et meilile saabub vajalik dokument üsna kiiresti ehk mõne päeva jooksul. Seejuures rõhutab tallinlanna Piret, et kuigi e-viisa saab laadida telefoni, peab selle Venemaale minnes kindlasti ka välja printima – piirivalvurid soovivad näha viisat vaid paberkandjal.

Muus osas viisataotlejail probleeme pole esinenud, pigem ollakse rahul asjaajamise sujuvuse ja mugavusega.


Oluline teada!

  • E-viisat saavad taotleda vaid Eesti kodanikud, kelle pass kehtib vähemalt kuus kuud pärast viisa lõppemist.
  • E-viisaga võib Venemaal olla kaheksa päeva, riigis viibimist hakatakse lugema riiki sisenemise päevast.
  • Praegu ei saa veel Leningradi oblastisse e-viisaga siseneda ja väljuda raudteetranspordiga. Peterburi ja Leningradi oblastisse pääseb lennukiga (läbi Peterburi Pulkovo lennujaama), autoga, bussiga või jala läbi Ivangorodi ning veetranspordiga Peterburi suur- või reisisadama kaudu.
  • Kaliningradi oblastisse saab e-viisaga minna lennukiga läbi Kaliningradi Hrabrovo lennujaama, autoga läbi Bagrationovski, Gusevi, Mamonovo (Gžekhotki), Mamonovo (Gronovo), Morskoje, Pogranitšnõi, Sovetski või Tšernõševskoje piiripunkti, veetranspordiga läbi Kaliningradi sadama ning rongiga läbi Mamonovo ja Sovetski piiripunkti.
  • Kõik Venemaale reisivad välismaalased peavad täitma piiripunktides saadaoleva migratsioonikaardi inglise või vene keeles. Kanna täidetud kaarti kogu aeg endaga kaasas, sest seda läheb tarvis nii maale sisenemisel kui ka Venemaal viibimisest teavitamisel (näiteks hotellis). Lahkumisel võtab piirivalveametnik kaardi ära.
  • Uue e-viisa tarbeks saad taotluse sisse anda siis, kui eelmine e-viisa on lõppenud.
  • Venemaale reisides tuleb sõlmida ka reisikindlustus, mis kehtib kogu Venemaal viibimise aja.

Allikas: Reisitargalt.ee, Ifs-estonia.com

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?