Talveks valmis ehk Peseme õueriided puhtaks!

Helen Perk, 20. november 2019

Pole mingit põhjust osta igaks külmaperioodiks uusi rõivaid. Nutikas värskenduskuur hoiab lemmikud vormis ja säästab ka märgatavalt raha.

Kõik me teame, et talveriiete soetamine pole just odav lõbu. Lisaks kanname neid ju peaaegu iga päev, mistõttu saavad rõivad kõvasti vatti. Korralik hooldus tagab küll lemmikmantlile pika eluea, aga kui keemilise puhastuse arved käivad üle jõu, mida siis teha?

Ära heida meelt, riideid saab ka kodus kenasti ja rahakotisäästlikult puhastada.

(Cellbes)

Vabaaja-ja spordiriided

Aktiivseks õuetegevuseks mõeldud jope määrdub kiiresti. Pool võitu on käes, kui eemaldad kergemad plekid kohe väljast tulles, kasutades selleks pehmet ja niisket svammi või lappi. Raskemad plekid kata kohe pesuseebi või -vahendiga, oota hetk ja loputa hoolikalt. Põhjalikumaks pesuks leota aga jopet umbes 30 minutit soojas vees. Seejärel paki see pesukotti, lisa õrnatoimeline pesuvahend ja las pesumasina õrnpesule või spordiriietele mõeldud programm teeb oma töö. Kuivata jopet tasasel pinnal aeg-ajalt pöörates, et see kuivaks ühtlaselt.

(Cellbes)

Kunstkarusnahk

Selle materjali puhul uuri esmalt tootja soovitusi. Kui rõivaetikett lubab pesu, tee seda maksimaalselt 30kraadise veega, abiks õrnatoimeline pesuvahend.
Kui etiketti pole alles, võta ette käsipesu. Selleks jäta kasukas veidikeseks ligunema, seejärel pese jaheda vee ja leebe pesuainega. Märg kasukas aseta kahe saunalina või käterättide vahele ja keera suurema niiskuse eemaldamiseks rulli. Haruta lahti, raputa õrnalt, et rõivas taas ilusa vormi võtaks, ja aseta lamedale pinnale kuivama.

Kui pärast kuivamist üllatab sind lame, topiline või pusas karv, harja see laiade piidega kammi või naturaalsete harjastega harjaga taas kohevaks. Pusade vastu aitab ka segu ühest supilusikast juuksepalsamist ja kahest tassist soojast veest. Pritsi seda pihustipudelist enne harjamist karvale ja saadki abi!

(Cellbes)

Vill ja kašmiir

Need materjalid nalja ei mõista. Masinas kasuta pesukotti, eelista villa- või õrnpesuks mõeldud pesuvahendit ning spetsiaalset pesuprogrammi. Kuivatada tohib vaid tasasel pinnal. Väldi igasuguseid kuumaallikaid, kaasa arvatud otsene päike. Kuum võib põhjustada kangaste kokkutõmbumist.

Samuti on villasel omadus kergelt vanuda ja topiliseks muutuda. Toppe on mõistlik eemaldada regulaarselt, kasutades selleks raseerijat või kitsaste piidega kammi.

Villamantel kannatab ka triikimist. Ebameeldivad kortsud saad välja madalal kuumusel, kaitstes mantlit triikraua kuumuse eest õhukese puuvillase rätikuga. Kandmiste vahel tuleks mantlit riideharjaga harjata, nii kestavad vorm ja puhtus kauem.

(Cellbes)

Vatiiniga joped, vestid, mantlid

Kohevate ja puhvis üleriiete hooldus võib olla trikiga, sest sisu kipub pesus kokku minema. Ka neile passib hästi spetsiaalne pesukott, õrn vahend ja leebe pesutsükkel. Tsentrifuugimist saab kasutada jope sisu mahulisuse taastamiseks. Pane tööle madalamate pööretega tsentrifuug. Kui pool programmist on läbi, võta jope välja. Raputa seda, eesmärgiks sisu ühtlane jaotumine. Pane jope koos paari tennisepalli või spetsiaalse kuivatuspalliga tagasi masinasse ning lase pooleli jäänud programmil ja pallidel rõivad kohevaks kloppida.

(Cellbes)

Kunstnahk

Kuna keemiline puhatus võib lemmikjakiga üsna karmilt käituda, pese seda julgelt kodus. Käi kunstnahast tooted aeg-ajalt värskenduseks pehme niiske lapiga üle. Suurema mustuse likvideerib masin, abiks pesukott, õrn pesuvahend ja leebe pesutsükkel. Kuivatus võiks olla tasapinnaline, eemal küttekehadest ja soojusallikatest.

Enne, kui alustad pesemist:

  • kontrolli üle taskud, vajadusel tühjenda;
  • tõmba kinni lukud, sule trukid ja krõpsud;
  • eemalda kõik detailid, mida ei peaks masinas pesema;
  • keera riided tagurpidi.

On rõivaid ja materjale, mida ei tohiks pesumasinas pesta. Keemilisse puhastusse tuleb viia:

  • ehtsast nahast üleriided (veega pestes muutub nahk kõvaks ja kuivaks, võivad tekkida praod või tõmbub materjal üldse kokku);
  • sulejoped (tõsi, need saab ka pesumasinas pestud, kuid sulgi on peaaegu võimatu ühtlaseks lahti kloppida, need võivad jääda klompi ja hakata haisema);
  • jakid, pintsakud ja bleiserid (tugeva vormiga jakid on valdavalt õlatugevdustega, mis kipuvad pesumasinas oma kaunist vormi kaotada).

Pesemise teevad lihtsamaks:

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?