Veeda kultuurne talvepuhkus Läti linnades

Verni Leivak, 20. november 2019

Üha enam antakse töötajatele talvepuhkust. Miks mitte veeta see lõunanaabrite juures, kuhu nagunii eestlastel tihti käimist on. Võtame vaatluse alla linnapuhkuse variandid, mis sobivad kogu perele.

undefined (Reinis Strautins)

RIIA
Suurlinn Riia ei maga kunagi. Seega – talvepäevade sisustamisega mingit muret ei teki. Kuigi eestlastena peame lausa kohustuslikuks loomaaia külastamist, võiks nüüd silmas pidada, et 1. detsembrist avab väravad Riia jõuluturg.
Kuigi ka sel toomkiriku juurde kerkival turul kõrgub piduehtes kuusk ja jõuluvanale saab tema majakeses luuletusi lugeda ning kinki lunastada, erineb see Tallinna omast mõneti. Siinsetes müügipaikades eelistatakse pakkuda just omamaist toodangut ja rõhk asetatakse üha moodsamaks muutuvale tänavatoidule. Oma koht on DJ-puldil, kus otse turuliste silme all muusikat valitakse ja riigiraadiosse ülekandeid tehakse. Pöördlaval astuvad üles väga erinevates žanrites artistid ja uusaastaööl käib pidu kella kaheni.
Uusaastajärgne programm on koostatud pigem õigeusklike soove meeles pidades ja turg suleb väravad 7. jaanuaril.
Riia on teatrilinn. Piletid on meie teatritega võrreldes soodsamad ja arvukalt leidub näitusesaale ning atmosfäärilt rikkaid restorane, kus aega veeta ja kõhtu täita. Lisaks pane kõrva taha, et linn sai äsja esimese Hiltoni hotelli. Numbritoa eest hingehinda ei küsita ja avatud on isegi selvepesula. Ööpäev läbi hoiab uksed lahti minipood.

SONY DSC


VENTSPILS
Kuramaa pealinnal on uhiuus Latvija kontserdisaal ja tänu sellele käib siin nüüd igati vilgas kultuurielu.
Sarnaselt paljude teiste Läti linnadega on Ventspilsiski kohalik olümpiakeskus, mis tegelikult tähendab erinevate spordiasutuste liitu. Lisaks linna keskel asuvale spaale, mis köidab oma saunade ja merelainetust imiteeriva ujulaga, saab seal põhjalikult harrastada ka talisporti. Hakkas ju juba nullindatel kohalik skandaalne linnapea Aivars Lembergs tänavatelt vana asfalti kokku koguma ja seda linnaserva ladustama, millest nüüdseks on kerkinud suur Lemberga hute ehk Lembergsi kaabu – kunstlik mägi, mis sai nime meeri lemmikpeakatte järgi.
Talispordialasid, mida mäel ja selle lähedal harrastada, on palju. Kõik huvilised saavad laenutada sporditarbeid. Lastele on avatud tasuta kelgulaenutus ja kelgumägi ongi järelevaataja silma all ainult nende päralt. «Kaabu» kuulub olümpiakeskuse asutuste nimistusse ja selle hotell asub kesklinnas spaa vahetus läheduses.
Buss number 22 sõidab «kaabu» juurde kolm korda päevas, nii et annaks ilmataat vaid lund.


DAUGAVPILS
Kui sa pole Mark Rothko kunstikeskuses eksponeeritavat veel oma silmaga näinud, on talveaeg selleks ideaalne – vähem rahvast ja saab rahulikult süveneda.
Keskus asub Daugavpilsi kindluse endises arsenalihoones ning kunstisaale ja näitusi jagub kahele korrusele. Tähtsaim väljapanek kuulub muidugi keskusele nime andnud ja Daugavpilsis sündinud, kuid sealt USAsse emigreerunud ning 49 aastat tagasi meie seast lahkunud juudi soost Mark Rothkole. Muide, keskus on ainus koht Ida-Euroopas, kus selle kunstniku taieseid püsivalt näeb. Need vahetatakse tänu kunstniku lahketele järeltulijatele välja iga kolme aasta tagant. Kui veel mullu oli seal vaatamiseks ekspressionismi viljelenud kunstniku kuus abstraktset teost, siis nüüd on neid viis. Samas hõlmavad need tema eri loomeperioode. Teoste silmitsemiseks tuleb läbida turvaväravad nagu lennujaamas.
Omaette vaatamisväärsus on Daugavpilsi kindlus, kus saab kasvõi öösel ringi luusida. Selle juurde kuuluv vana suur sõjaväelinnak võidab üha enam menuka elukeskkonnana kuulsust.
Kui lähed kunstikeskusse ja kindlusesse suurema grupiga, helista julgesti kolm-neli päeva ette telefonil +371 2887 2898. Külasta ka sealsamas avatud meditsiininäitust, mis koosneb endiste arstide, hambaarstide ja akušööride arstiriistade kogust. Detailse ülevaate saab ka viljastumisvastastest vahenditest läbi pikkade aastakümnete, kui mitte -sadade.

LIEPĀJA
Mööda mereranda vonklevat kuurortlinna saab kindlasti võrrelda meie Pärnuga. Uhked vanad villad, suurepärane heakord, meeldivad inimesed ja meelelahutuse valikupaljusus. Ainuüksi restorane on linnakeses kakskümmend kolm, baarid sinna otsa. Lisaks muidugi kohaliku spaa mõnud, teatrielamused draama- ja nukuteatris ning Eesti eeskujul üks naabrite juurde kerkinud uutest kontserdimajadest. See kannab eesti keelde panduna nime Suur Merevaik.
Kohalikud turismitöötajad panevad ette, et kuurortlinn sobib talvel eeskätt nädalalõpu veetmiseks või isegi pikemaks peatumiseks. Pärast pikka ja kallist renoveerimist saab öid veeta linna keskel paiknevas hotellis Art Hotel Roma. See asub hoones, mis ehitati hotelliks juba ülemöödunud sajandil. Nõukaajal oli seal kole võõrastemaja, kuid nüüd on see täiuslikult õide puhkenud.
Nagu nimi ütleb, leiab siit ohtralt kunsti. Isegi kardinate trükkimisel on eeskujuks tuntud kunstnike graafilised lehed. Väga avarates eriilmelistes tubades leidub hulk taieseid seintelgi ja paljud neist on originaalid. Rääkimata fuajeest või koridoridest. Muide, neljas kõige väiksemas numbritoas – aga tegelikult pole need sugugi väikesed, pigem suured – on külastajate käsutuses peale duši ka vann. Nii-öelda kompenseerimise mõttes. Interjööride kujundust võib ainult kiita, voodid on mõnusad ja padjad suured ning tegelikult pole vahet, kas aknad avanevad tänavale või kaunile sisehoovile – kena vaade avaneb kõikjalt. Ja peamine – hotell pole kallis.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?