Täna ajaloos | Lennuk läks ümbermaailmareisile

Koostaja Silja Paavle, 16. oktoober 2019

Ei ole üleliia palju aluseid, mis Eesti lipu all oleksid ümber maailma seilanud. 20 aastat tagasi, 16. oktoobril 1999 väljus Pirita sadamast pooleteise aasta pikkusele ümbermaailmareisile jaht Lennuk, pardal seitsmeliikmeline meeskond.

Ajalooliselt oli Lennuk kolmas meresõiduk, mis sinimustvalget lippu kandes sellisele teekonnale asus. Jahi teekond kandis pealkirja «Eesti lipp ümber maailma» ehk teoks tehti unistus, mida kannab iga mereriik südames Magalhaesi ümberilmareisist saadik – viia oma lipp kodusadamast kodusadamasse üle kõigi meridiaanide. Esimest korda ajaloos sai seda teekonda aga nüüdisaegsete kommunikatsioonivahendite ja interneti vahendusel reaalajas jälgida. Lennuki logiraamat on senini kättesaadav veebilehel Lennuk.ee.

Lennuki kuueliikmelisse põhimeeskonda kuulusid kapten Mart Saarso, vanemtüürimees Meelis Saarlaid, teine tüürimees Tiit Riisalo, kolmas tüürimees Margus Kastehein ning madrused Kaido Kama ja Tiit Pruuli. Tõsi, algselt oli vanemtüürimeheks Aarne Tuisk, kuid tema loobus ettevõtmisest pärast viit kuud merel tervislikel põhjustel.

Ümbermaailmareisil kogeti kõike, mis selle teekonna juurde kuulub: jahi purunemist, kohtumist pärismaalastega, tormi ning ka vajadust kaaslase põletikus iget opereerida ilma meditsiinilist haridust omamata.

Tagasi kodusadamasse jõuti 19. märtsil 2001 pärast umbes 38 000 meremiili läbimist. Suure rahvamassi seas käis koju naasjaid tervitamas ka president Lennart Meri, kiites neid Eesti au kõrgel hoidmise eest.

Lennuki mehed lootsid, et innustavad noori omi ideid teostama, kinnitades oma tegudega, et kui inimene otsustab midagi teha, ei takista teda mitte miski.

Nüüdseks on ümber maakera tiiru teinud kümme Eesti lipu all seilanud meresõidukit.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?