Teatrisse ja kinno! Ehk mis sel nädalal kultuurimaailmas uudist?

Helina Piip, 16. oktoober 2019

Teatrisse

Tahaks naerda! Ja tahaks ka lõõgastuda ning meelt lahutada? Siinne väike valik komöödiaid on selleks just loodud.

Vanemuise «Tere, kallis!» on värske kodumaine näitemäng Tiit Palult. Sisekriisides vaevleva paari – emakeeleõpetaja Pille (Maria Annus) ja mööblikaupmehe Viktori (Karol Kuntsel) koju saabuvad ootamatult külla mehe kaksikõde Mari (Katrin Pärn) ja tema hiljuti leitud peigmees Peeter (Robert Annus). Iselaadi romantiline komöödia on täis argiabsurdi, kohmakust ja pöördeid. Hea mõtiskleda, kas elu on raske ja igav või ilus ning huvitav.

*

Rakvere teatri Itaalia komöödia «Kaks tosinat tulipunast roosi» lavastaja Giorgio Bongiovanni on ka ise itaallane. Lihtsa huumoriga salongikomöödias on põnevustki – kes kellele vahele jääb ja kuidas situatsioonide sasipuntraid harutatakse. Ajendiks pealkirjaski mainitud salapäraselt saabunud kirelilled. Mängivad Liisa Aibel, Margus Grosnõi, Silja Miks, Eduard Salmistu.

*

Nüüd, mil poodides juba piparkoogid, sobib soovitada ka Sam Holcrofti teatritükki «Elamise reeglid» (lavastaja Tiit Palu). Perekondlikul jõuluõhtul läheb untsu kõik, mis vähegi võimalik. Siingi pole puudust saladustest ega segastest suhetest. Näitlejad: Külliki Saldre, Piret Laurimaa, Kärt Tammjärv, Karol Kuntsel, Priit Strandberg, Peeter Volkonski, Nora Liis Palu või Lauren Aunpuu.

Kinno

Vihma jõud

83aastase Woody Alleni filmi «Vihmane päev New Yorgis» kriitikaks on öeldud, et nagu kunagi peeti tervisele ohututeks sigarette, margariini ja Atkinsi dieeti, tuleks ka Alleni filmide tervislikkus ümber hinnata. Režissööri minevikuskandaalide tõttu filmi levikut piirati. Lugu algab sellest, et Gatsby (Timothée Chalamet) ja Ashleigh (Elle Fanning) saabuvad New Yorki, sest neiu peab intervjueerima kuulsat režissööri. Piiga satub filmitähtede lumma ja keskealised mehed on temast võlutud. Kui suur on lakkamatult sadava vihma suhteidki puhastav jõud, tasub ise vaadata.

Loe

Lihtsad elutõed

«Päike ja tema lilled» on Indias sündinud ja Kanadas elava Rupi Kauri teine luulekogu. Teda on mõjutanud sotsiaalmeedia, tekstid on lihtsakoelised ja kiirelt haaratavad ning ilmselt just seetõttu nii populaarsed. Kauri esimest kogu «Mesi ja piim» on tõlgitud juba 40 keelde. Naise sõnul on tema eeskujude seas ka Anais Nin ja Virginia Woolf. Siiski ei maksa otsida ta enda tekstidest sügavat kunsti, vormi ega erilisi kujundeid, vaid lihtsalt üht naiseks, inimeseks olemise kogemust. Säärane lakooniline stiil on mõjutanud ka Eesti kirjutajaid – näiteks Elina Naani ja Nete Tiitsaart.

undefined (Picasa)

Ära maha maga

Hõimlased on koos

Kas teadsid, et hõimupäeva tähistatakse oktoobri kolmandal laupäeval riikliku tähtpäevana, mil heisatakse ka riigilipud. Hõimupäevade peakontserte peetakse 18. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas, 19. oktoobril Tartus Eesti Rahva Muuseumis, 20. oktoobril Tallinnas Vabal Laval. Esinevad ansamblid Komi- ja Marimaalt, udmurdid, saami joiguja Wimme Soomest jt. Kohviku ja käsitöölaada jaoks võta kaasa sularaha. Lisaks toimuvad üle Eesti kontserdid, näitused, filmiõhtud. Näha saab ka Jaan Toominga vepsa eepose ainelist lavastust «Jumalad on maal!».

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?