44aastaselt lahinguroboti ehitanud naine: unistuste täitmine ei ole vaid noortele

Silja Paavle, 20. jaanuar 2021

«Ma tegin roboti valmis! Ja mitte niisama roboti, vaid lahinguroboti,» rõõmustab Caddy Kelk ja kinnitab, et olgu vanust palju tahes – oma unistuste täitmiseks pole kunagi hilja.

Mõte üks robot valmis ehitada tekkis Caddyl (44) ja tema vennal Enol (32) juba aastate eest. Siis aga sündisid mõlema perre lapsed ja roboti ehitamiseks ei jagunud lihtsalt aega.

Ülemöödunud aastal kuulis Eno aga Tartus toimuvast robolahingust ja tuletas õele nende unistust meelde. Sel korral tundus aeg olevat õige ja otsustati proovida.

Nähtamatud robotid

Kuidas üldse tekib mõte ehitada robot? Caddy naerab, et ega ta täpselt tea. Aga ilmselt on oma osa selles, et kõikvõimalikest inimeste tegemisi hõlbustavatest robotitest räägitakse üha rohkem, tõdeb ta.

Ja mis seal salata, eks väheke ole «süüdi» ka õe-venna inseneritaust. Caddy on tarkvarainsener, kes ehitab silmaga mittenähtavaid roboteid, mis andmete pealt etteantud valikuid teevad. «Need robotid pole füüsiliselt nähtavad ega katsutavad, kuid on olemas,» kinnitab ta. Eno on õppinud lennukimehaaniku ja tootedisaini eriala ning asjade väljamõtlemises kibe käsi. Lisaks võeti kampa Eno sõber Teet Malbert (32), sest nagu ütleb Caddy: nii suurt asja ehitades ei vea keegi üksi välja.

Roboti ehitamist alustati aasta eest ja algselt pidi see valmima maikuuks – siis pidi toimuma robolahing. Koroonapandeemia keeras aga kõik pea peale ja lahing lükkus edasi aasta lõppu. Seda Caddy ja ta meeskonna õnneks, sest nagu naine tagantjärele teab – maiks poleks nad oma robotit kuidagi valmis jõudnud.

LAMMUTAJA MAMMUT: Kuigi enamasti arvatakse, et robot on kahel jalal ja hõlbustab inimeste tegemisi, on neid tegelikult väga palju ja teistsuguseid. See robot on ehitatud lahingurobotiks, kes peab teiste omasugustega võitlema. (Erakogu)

Aja- ja rahakulukas

Roboti ehitamist alustati ajurünnakuga. Lepiti kokku, milline tuleb raam ja kate ning kuidas töötab käigukast. Lisaks oli vaja valmis mõelda relv, millega hiljem nime Lammutaja Mammut saanud robot vastaseid alistab. «Meil oli viskerobot ehk üritasime vastaseid üles seljale visata ja neid nii kahjutuks teha,» kirjeldab Caddy. Tulist vaidlust oli kogu selle tegevuse käigus palju, ette tuli ka nõutushetki. Näiteks siis, kui pärast esimest roboti töölesaamist muutus leiutis ootamatult juhitamatuks. «Siis ei jäänud üle muud, kui mõtete seadmiseks paus võtta. Lõpuks lahendasime selle probleemi ära,» meenutab naine.

Omajagu aega võttis ka nuputamine, milliseid materjale ja osi roboti ehitamisel kasutada, sest sellest sõltus eelarve. «Mida kergemat ja vastupidavamat robotit soovid, seda kallimaks see paraku kujuneb,» märgib Caddy. Üheskoos lepiti kokku, et igaühe panustatav summa võiks olla kuni 300 eurot.

Raha kulus ka töövahendite ostmisele, sest kõiki neid ei saanud laenutada. Caddy tunnistab, et kuigi ettevõtmisele leiti ka sponsoreid, lõpuks kõiki kulusid kokku ei löödudki. Sest see tunne, mis tekib, kui sa näed, et sinu kätetööna valminud robot hakkab tööle, pühib kogu ununenud valu ja vaeva. «See on uskumatu!» räägib leiutaja särasilmi veel praegugi.

SUVISED EHITUSTÖÖD: Teet (vasakul) ja Eno olid Caddy kaaslased roboti ehitamisel. Pildil on suvine hetk naise õuel, mil ehitustööd on üsna algusjärgus. (Erakogu)

Tahtmine oluline

Põnev oli ka ehitusprotsess, millele kulus päris palju jaksu ja näputööd. Roboti eri osi tuli lõigata ja omavahel ühendada, olgu siis vahuga või keevitades. Kui juhtus, et seda tehti valesti, tuli kõik uuesti lahti lõhkuda ja omavahel taas ühendada. Caddy ülesanne oli näiteks ketaslõikuriga metallosade mõõtu lõikamine.

Ta naeratab, et ilmselgelt ei peeta seda väga naiselikuks, kuid selle tööriistaga saab päris kindlasti hakkama iga naine, kui vaid tahtmist on. Ta ise on erinevaid tööriistu õppinud kasutama oma perele maja ehitades. Tõsi, ketaslõikuriga töötas ta robotit ehitades siiski esimest korda. «Teadmised mehaanikast ja ka kõikvõimalike tööriistade kasutamisest täienesid igatahes meil kõigil,» lausub ta.

Kui palju aega roboti ehitamisele täpselt kulus, naise sõnul kokku ei loetud. Kuid teada on, et lisaks internetis ideede ja materjali otsimisele ning poodide vahet käidud tundidele kohtuti Caddy õuel 16 korda. Kõigil nendel kordadel olid ninapidi juures ka Caddy ja ta venna lapsed, kellele tundus vanemate ettevõtmine vägagi põnev.

PÄRAST LAHINGUT: Et Teet jäi koroonakarantiini, tuli Caddyle ja Enole võistlema appi nende vend Janek. Uhkus kogetu üle ei ole kadunud ka pärast lahingut. Pildil seisavad vasakult Caddy tütar Marta, Caddy, Janek ja Eno. (Erakogu)

Mehelik ala

Suur elamus oli ka iseehitatud robotiga lahingus osalemine. «Me polnud ühelgi sellisel võistlusel varem osalenud ja olime robotite lahinguid näinud vaid internetti üles laaditud videotest,» räägib naine. Lahingus võistlevad robotid omavahel suurel klaasiga piiratud areenil. Caddy meenutab, kuidas lahingu ajalgi olid kõik nende meeskonnaliikmed rakkes, sest ka roboti juhtimisel oli igaühel oma osa. «Meeskonnatöö on ülioluline,» rõhutab ta. Tõsi, et nende meeskonnaliige Teet veetis võistluse aja koroonakarantiinis, asus tema asemel võistlustulle Kelkude kolmas vend Janek (42).

Lammutaja Mammut sai küll lahingus «haavata», ent kuna võistkond suutis lagunenud roboti kärmelt üles turgutada, saadi võimalus sõdida ka teisel korral.
See ei pikendanud pidu kuigivõrd, sest Lammutaja Mammuti raam andis teises lahingus lõplikult otsad. Aga Caddy ja vennad ei heitnud meelt, sest lahinguväljal lennanud vineeritükid pakkusid pealtvaatajaile palju närvikõdi. «Aga see tunne, et me seal ära käisime, oli iseenesest lihtsalt uskumatu,» ütleb naine, et lahingust saadud kogemus on robotiehitajaile kulla hinnaga.

Mõtteainet kuhjaga

Kuigi Caddy on robotite ehitamises kibe käsi, ei ole ta koduse majapidamise lihtsustamiseks veel midagi leiutanud. Aga ta usub, et oma igapäevatöös ja ka lahingroboti ehitamise töös omandatud teadmisi saaks majapidamises kindlasti ära kasutada. «Esialgu on mul veel leiutajaprofiilist veidi puudu,» muigab ta. Aga näiteks robot, mis suudaks toidujäätmed või pakendid õigesse prügikasti toimetada, võiks olemas olla küll ehk mõtteainet naise sõnul jagub.

Caddy ütleb, et kui lahingroboti ehitamine võib tunduda ogar ettevõtmine, siis igatahes kinnitab see, et kui sul on mingi mõte, siis mõtle seda julgelt edasi – ükski aeg pole hilja oma unistuste täitmiseks, ole sa kui vana tahes. «Unistuste täitmine ei ole vaid noortele,» rõhutab ta. Kui üksi jõudu või oskusi napib, tuleb lihtsalt kampa leida keegi, kes usub samasse asja.

Sellest esimesest korrast jäi sisse nii suur hasart, et Lammutaja Mammuti täiustamistöödega alustatakse peagi. Tänavusele robolahingule minnakse vastu mulluste vigade parandusega ja usutakse, et nii suudetakse tuul alla teha rohkematele vastastele.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?