Kasukafänn: kui enam selga panna ei passi, võib sellest õmmelda toolikatte, jope kapuutsile ääre, muhvi või mütsi

Silja Paavle, 20. jaanuar 2021

«Kasukas on nagu lemmikloom – parema tervise huvides jaluta temaga,» ütleb kasukafännist tartlanna Triin Nõges.

«Kasukas on universaalne riideese – see ei kortsu, on soe, tuulekindel ja sobib iga riietusega,» põhjendab tartlanna Triin Nõges, miks on juba üle kümne aasta kirglik kasukafänn. Naise kapis ripub 15 vintage-kasukat ning üks neist on tal ootamatuteks olukordadeks alati ka auto pakiruumis kaasas. Naine märgib, et kuigi on kõikvõimalike karusloomafarmide vastane, on mitmeid põlvi kestvate vintage-kasukate ökoloogiline jalajälg väiksem kui kiirmoe tarbimisega kaasnev.

Triinu sõnul on hea paik vanade kasukate hankimiseks lisaks teise ringi poodidele ka müügiportaal Osta.ee. Nii on tema kappi jõudnud erinevast nahast vammuseid, lemmikuks on tal kujunenud naaritsanahkne kasukas. Eri looma nahkadest tehtud kasukatel on erinev n-ö iseloom. Näiteks jänesenahkne kipub karva ajama ka siis, kui nahk on eelnevalt korralikult pargitud.

(Aldo Luud)

Kanna või aasta ringi

Üldjuhul on vanad kasukad Triinu sõnul hästi tehtud ja suuremat «remonti» ei vaja. Kui mõni rebenenud õmblus või auk siiski ette tuleb, teeb naine nende parandamiseks koostööd köösneriga. «Tema ongi mulle õpetanud, et kasukas kestab õige hoolduse korral mitu eluiga. Kui enam selga panna ei passi, võib sellest õmmelda toolikatte, jope kapuutsile ääre, muhvi või mütsi,» sõnab ta. Näitena toob naine kasuka, mis jõudis kasutatuna tema perre juba 1991. aastal Rootsi humanitaarabi vahendusel. Maailmakuulsa moelooja Yves Saint Laureni naaritsanahast rõivatükki on aastakümneid lapitud, sest rõivas oli valmistatud üsna kehvalt pargitud nahkadest. Nüüd, kui üks õmblus ajab teist taga ja kasukas enam tõesti selga passi, sai sellest vooderdus tugitoolile.

Triin teab, kuidas karusnahkseid rõivaid õigesti hooldada. Ta ei riputa kasukaid kunagi nagisse, vaid paneb alati riidepuule ja tuulutab neid regulaarselt. «Kasukas ei taha väga sooja, see vajab aeg-ajalt niiskust. Kasukas on piltlikult öeldes nagu lemmikloom – parema tervise huvides tuleb temaga regulaarselt jalutada,» muigab naine, kes kannabki kasukaid aasta ringi. Ka jahedal suveõhtul pole tema sõnul selle soojusest midagi paremat! 

KÜLMA KAITSEKS: Auguliseks kantud Yves Saint Laureni kasukast sai aga soe vooderdus õuetugitoolile, milles leiab talvekülma eest leevendust ka Triinu koer Freddi. (Aldo Luud)

Kuidas kasukat õigesti hooldada?

«Parim karusnahkse kasuka hooldus on selle kandmine,» rõhutab rõivakunstnik Piret Albert ja toob välja mõne põhiasja, mida karusnahkse kasuka omanikud meeles võiksid pidada.

Üldjuhul on karusnahksed rõivad päris vastupidavad ja kergesti hooldatavad. Kui karusnahkset rõivaeset hooldada õigesti, peab see vastu aastakümneid.
Kui kasukat kantakse pidevalt, võiks kord aastas lasta selle köösneri juures või keemilises puhastuses üle käia, et karvadest saaks tolmu välja. Tolm ongi karusnaha üks suuremaid vaenlasi, muutes karva tuhmiks ja vähendades selle vett tõrjuvaid omadusi.

Niiskust kasukas üldjuhul ei karda, lume ja kerge vihma kätte sattudes tuleb sellelt lihtsalt suurem vesi ära raputada ja panna vammus kuivama ruumi, kus õhk liigub. Küttekehadest peab kasuka eemal hoidma nii seda kuivatades kui ka säilitades, sest liigne kuumus ja kuivus muudavad naha kuivaks ning rabedaks. Sel põhjusel ei tohi kasukat ka fööniga kuivatada.

Hoidu kilekotist

Kui kasukas peaks saama nii märjaks, et see on justkui vettinud, on kõige parem viia see köösneri juurde, kes mõistab rõiva ära kuivatada nii, et seda saaks ka hiljem rõõmuga kanda. Karusnahkse rõiva omanikul võikski köösneriga head suhted olla, sest tal on olemas spetsiaalsed töövahendid ja oskused selle materjaliga ringi käimiseks.

Kasukat ei tohiks hoida valguse käes, sest see pleegitab karva. Pane see riidekappi, kuid jälgi, et kasukas ei oleks tihedalt teiste rõivaste vahele pressitud. Ustega kapis võiks olla ka õhku. Mitte mingil juhul ära pane kasukale ümber kilet või kilekotti – see ei lase karusnahale õhku ligi ja nahk kuivab liiga ära.

Karusnahksete toodete puhul on hea seegi, et kui lõige peaks minema moest, saab neid lasta ringi teha. Aga seda ainult juhul, kui nahk on hästi säilinud.

(Aldo Luud)

Kuidas osta kasutatud kasukat?

  • Kui teise ringi poes jääb mõni kasukas silma, tuleks enne ostmist hinnata, millises seisukorras on nahk. Seda põhjusel, et rabedaks muutunud naha korral ei saa karusnahka ei kanda ega ka ümber töödelda. Mõni pikalt valedes tingimustes seisnud karusnahk võib olla nii rabe, et rebeneb väiksemagi surve korral nagu paber.
  • Silita seda. Nii saad aru, kas karv on kasukal peal kindlalt kinni või pudeneb peotäite kaupa. Viimasel juhul on kasukas kandmiskõlbmatu.
  • Karusnahatoote hindamiseks on määrav selle vanus ja see, kuidas seda on hoitud. Kui kasukas lõhnab kopituse järele, on see märk, et rõivast pole korralikult hoitud − sellest lõhnast lahti ei saa.
  • Eseme vanust on võimalik hinnata vanuse järgi ja ka mõnede kohtade ehk siis varrukasuude, taskute, esikinniste ja kaenlaaluste kulumisastme järgi.
  • Katsu leida endale paras rõivaese, sest selle ümbertegemine võib osutuda võimatuks või liiga kulukaks. Kui kasutatud kasukas vajab parandamist, on kõige kindlam minna sellega köösneri juurde.

Allikas: Rõivadisainer Piret Albert

Kui kaua kestab karusnahk?

Saarmas – 20 hooaega
Jõekobras – 18 hooaega
Soobel – 12 hooaega
Naarits – 10 hooaega
Sinirebane – 8 hooaega
Karakull – 6 hooaega
Rebane – 5,5 hooaega
Nutria – 5 hooaega
Orav – 4 hooaega
Pügatud küülik – 4 hooaega
Kärp – 3,5 hooaega
Kits – 3 hooaega
Tšintšilja – 2,5 hooaega
Pikakarvaline küülik – 2 hooaega
Jänes – 1 hooaeg

Allikas: Karusnaha maailm

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?