Joe Biden esimese abikaasa hukkumisest: soovisin juhuslikust noahoobist surra ja kaalusin tõsiselt poliitikukarjäärist loobumist

Tõlkinud Allan Espenberg, 20. jaanuar 2021

20. jaanuaril vannutatakse Ameerika Ühendriikides ametisse 46. president Joe Biden. Rahutute aegade järel saab vastne riigipea end uue esileediga lõpuks ometi rahulikult Valges Majas sisse seada.

Joseph Robinette Biden juunior (78) läheb ajalukku kõige vanema presidendina, kuid väidetavalt hakkas mees maailma ühe võimsama riigi juhtimisest unistama juba 21aastaselt. 19. sajandil USAsse kolinud iiri katoliiklaste järeltulija sündis Scrantoni linnas Pennsylvanias. Tema isa päris korraliku varanduse ja veetis nooruses aega uhketel jahtidel ning luksusautode roolis. Selleks ajaks, kui Joe pere vanima lapsena sündis, kõikus isa aga pankroti äärel. 1950ndatel jäi perepea töötuks ja pere kolis olude sunnil suurest majast tillukesse korterisse.

Mõne aja pärast leidis Biden seenior tööd kasutatud autode müüjana ja pere tõusis tasapisi jalule. Isalt nädalavahetuseks laenatud autodega kaasõpilaste ees uhkeldades tõusis märgatavalt ka noore Joe enesehinnang. Üks Joe sõpradest meenutas hiljem: «Ta riietus alati maitsekalt, käitus väga lahedalt ja saabus iga kord uue kabrioletiga.»

TEINETEISELE MÄÄRATUD: Iga eduka mehe selja taga peab seisma tugev naine. Joe ja Jill kohtusid 1975. aastal, pulmad peeti kaks aastat hiljem. Mõlemale on see teine abielu. (Vikipeedia)

Teine abielu, uus tütar

Kõigis Joe ettevõtmistes ja algatustes pakub talle vankumatut tuge teine abikaasa Jill. Kolm aastat enne Jilliga kohtumist juhtus Bidenite peres ränk tragöödia: abikaasa Neilia sõitis koos kahe poja ja tütrega 1972. aasta detsembris jõulupuu ja kingituste järele. Ristmikul kihutas neile otsa veoauto. Neilia ja aastane tütar Naomi hukkusid sündmuskohal. Kolmene Beau ja temast aasta noorem Hunter said õnnetuses raskelt vigastada, kuid jäid ellu.

Joe elas perekonna kaotust väga raskelt üle: «Ma muutusin kibestunud meheks, kes hakkas Jumalas kahtlema. Uitasin öösiti linnatänavatel ringi ja otsisin sihilikult purjus meeste kaklust. Soovisin juhuslikust noahoobist surra ja kaalusin tõsiselt poliitikukarjäärist loobumist.»

Ent üsna pea korraldas üks vendadest Joele pimekohtingu temast üheksa aastat noorema Jilliga. «Ta surus esimesel õhtul hüvasti jättes mu kätt ja soovis head ööd. Läksin tuppa, helistasin kell üks öösel emale ja teatasin: «Ema, lõpuks ometi kohtasin ma tõelist džentelmeni»,» on Jill rääkinud. Noor ja edukas senaator palus armastatu kätt põlvili neljal korral ning alles viiendal korral tuli kauaoodatud «jah».

Keeruline teismeline

Jill kasvatas Joe kahte poega nagu enda omi ning varsti hakkasidki Beau ja Hunter teda emaks kutsuma. Neli aastat pärast pulmi sündis paarile tütar Ashley. Poliitiku lähimate tuttavate sõnul oli Ashley keeruline teismeline, tülitses sageli emaga ja tarvitas uimasteid. Lisaks arreteeriti mässumeelne neiu Chicagos politseiniku suulise ähvardamise eest.

Nüüdseks on peretütar mõistuse pähe võtnud – naine käivitas moebrändi Livelihood ja tegeleb sotsiaaltööga. Ja käis tõsimeelse katoliiklasena isegi koos isaga paavst Franciscuse juures audientsil. Ashley abikaasa Howard Krein on juut, naisest 14 aastat vanem mees töötab ilukirurgina.

Rikub traditsioone

«Jill aitas mul võita võitluse riigipea koha eest,» tunnistas Joe hiljuti meediale. Aktiivse valimiskampaania ajal tegeles naine lapselaste kasvatamisega, saatis abikaasat valijatega kohtumistel ja edendas samal ajal edukalt karjääri. Kahe magistri- ja ühe doktorikraadiga pärjatud Jilli eriala on inglise keel ja ajalugu.

Kuluaarides sosistatakse, et Jill kavatseb jätkata õpetajana töötamist ka pärast Valgesse Majja kolimist – sellega rikub naine pikaajalist traditsiooni, sest ükski USA esileedi pole presidendiprouaks saades palgatööd teinud.

«Ta on ebatavaline vanaema, väga ülemeelik, ulakas ja armastab nalja visata. Kord leidis ta jooksurajalt surnud ussi, pani selle kotti ja tõi meie hirmutamiseks koju,» on Jilli iseloomustanud presidendi poja Beau 16aastane tütar Natalie.
Kuna Joe kinnitusel elas tema suguvõsas piisavalt joodikuid, valis tema täiskarsklase tee, kus pole kohta ka sigarettidele.

Unine Joe

Joe lapsepõlve jääb ka kogelemine ja väidetavalt annab see tunda veel praegugi. Mees ise kirjutab igatahes paljud keelevääratused tänini selle häire arvele. Samas ei saa välistada, et sagedased eksimused (ühel üritusel ajas Biden segi isegi oma abikaasa ja õe) on põhjustatud operatsioonidest. 1988. aastal tehti mehele kaks ajulõikust aneurüsmi eemaldamiseks. Targa poliitiku vastased on andnud talle hüüdnimeks Unine Joe (Sleepy Joe), millega vihjatakse asjaolule, et mehel on kombeks ametlikel üritustel tukastada.

Veel üks löök

2015. aastal elas pere üle veel ühe kaotuse. 46aastaselt suri ajuvähki poeg Beau – edukas advokaat, Delaware’i peaprokurör, Iraagi sõjaveteran, isa lemmik ja perekonna vaieldamatu uhkus.

Seetõttu ei kandideerinud rängast kaotusest murtud isa Barack Obama järel ka uueks presidendiks.

Poeg Hunter on vastukaaluks vanemale vennale justkui teisest puust tahutud. Narkootikumide ja alkoholiga liialdamise tõttu vallandati Hunter mereväest. Presidendikampaania ajal tekitas palju küsimusi ka Hunteri kõrgepalgaline töö Ukraina nafta- ja gaasifirma Burisma Holdings direktorite nõukogus. USA prokuratuur asus Hunteri äritegevust ja võimalikke maksurikkumisi põhjalikumalt uurima ning «tänu» nooremale pojale sattusid Bidenid presidendivalimiste ajal skandaalide keskmesse rohkem kui üks kord. Tagasi ei hoitud ka solvanguid lähedaste (eriti poja) aadressil.

Joele kui armastavale isale valmistab meelehärmi ka Hunteri kirju armuelu, kuhu mahub muuseas ka põgus romaan vanema poja Beau lesega. Ent tublide lapselaste üle tunneb Joe vanaisana siirast rõõmu.

Edukad pojatütred

Hunteri esimesest abielust sündis Joele kolm lapselast. Naomi on Columbia ülikooli juuratudeng ja aitas aktiivselt vanaisa valimiskampaania ajal. Omal ajal sõbrustas Naomi lähedalt ka Donald Trumpi noorima tütre Tiffanyga. Teine tütar Finnegan õpib Pennsylvania ülikoolis. Hunteri kolmas tütar Maisy lõpetas aasta tagasi keskkooli ja mängib vabal ajal korvpalli koos Barack Obama tütre Sashaga.

Möödunud aasta kevadel sai Hunter viienda lapse, kuid väidetavalt ei toonud seegi meest mõistusele. Joe vastased lekitasid valimiskampaania ajal meelsasti sotsiaalmeediasse fotosid Hunterist mitme naise seltsis lõbutsemas, kuid ka mõnuaineid tarvitamas.

Pere luksusvillad

«Jill ja mina unistasime kogu elu ilusast rannamajast, kuhu kogu pere saaks koguneda. Meil on väga vedanud, et suutsime viimaks selle unistuse teostada,» rääkis Joe pärast suvevilla ostmist Rehoboth Beachile Delaware’i osariigis. Paar sai Atlandi ookeanile avaneva vaatega kolmekorruselise häärberi omanikuks kohe pärast seda, kui poliitik lahkus asepresidendi ametist. 2,7 miljonit dollarit maksma läinud majas on kuus magamistuba, mitu suurt verandat, terrass tagaaias ja grillimisala ning tohutult suur söögituba. Interjöör on maalähedases stiilis kaunistatud puittaladega.

USA ajakirjanduses on aktiivselt arutletud selle üle, mitu maja Bidenil tegelikult on. Alguses räägiti neljast residentsist, millest igaühe maksumuseks arvati olevat 3–7,5 miljonit dollarit. Hiljem selgus, et abielupaarile kuulub siiski kõigest kaks eramut − kahte maja paar üüris.

Kinnisvara peale nutti

Esimese kasuliku kinnisvaratehingu sõlmis Joe 1974. aastal, kui ostis laenude ja isikliku raha toel viie magamistoaga DuPonti häärberi Wilmingtonis Delaware’i osariigis. Mees andis 185 000 dollarit maksnud majale hüüdnimeks Jaam (The Station) ja kasutas seda 1988. aasta valimiskampaania ajal peakorterina. Võileivaraha eest ostetud häärberi müüs mees aastaid hiljem miljonilise vaheltkasuga edasi.

Pärast DuPonti müümist ja Jilliga abiellumist ostis Joe eraldatud järvekaldale Wilmingtoni lähistele 350 000 dollari eest neli aakrit maad ja ehitas krundile 650ruutmeetrise maja. Selle Greenville’i hiigelvilla väärtuseks on hinnatud 2,9 miljonit dollarit. Asepresidendina töötades rentis ta naabermaja teda turvavatele salateenistuse agentidele 2200 dollari eest.

KOOS TÖÖ- JA ERAELUS: Joest sai Ameerika Ühendriikide 47. asepresident aastal 2009 ja hiljem valiti ta koos president Barack Obamaga teiseks ametiajaks oma ametikohale tagasi. Barack, Michelle, Jill ja Joe on senini suured sõbrad. (Vikipeedia)

Mõjuvõimsad sõbrad

Kui Joe sai teada, et tema vanem poeg Beau põeb ajuvähki, kavatses ta villa müüa, et ravi eest maksta. Tollane president Barack Obama veenis head sõpra ja kolleegi ideest loobuma ning laenas vajaliku summa. Seda Greenville’i maja peetaksegi nüüd pere peamiseks residentsiks.

Pärast asepresidendi ametist lahkumist hakkas Biden üürima ka suurt villat Virginias McLeanis, mis varem kuulus Ronald Reagani valitsuses töötanud riigisekretärile Alexander Haigile. Viie magamistoa, üheksa vannitoa, spordisaali, sauna ja 20 autot mahutava garaažiga maja väärtus on ligi viis miljonit dollarit ning üürimine läks maksma umbes 20 000 dollarit kuus. Alates eelmise aasta veebruarist lõpetasid Bidenid selle maja rentimise.

Lõpuks unistus täitus

Joe Biden on olnud poliitikas 44 aastat ja selle aja jooksul on talle ühe hüüdnimena külge poogitud Keskklassi Joe (Middle-Class Joe). Varem nimetaski mees end mõnuga alamklassi meheks ja USA Kongressi kõige vaesemaks saadikuks, kes järk-järgult kinnitas üha kindlamalt kanda kõrgseltskonnas.

Asepresidendina teenis Joe aastas juba 200 000 dollarit ja sellelt ametikohalt lahkudes sai väga rikkaks. Mees pidas loenguid kõikjal Ameerikas, avaldas koos abikaasaga raamatuid ja suurendas varandust aasta-aastalt. Praegu on Forbesi andmetel Bidenil varandust enam kui üheksa miljoni dollari eest.

Kuigi Joe otsustas saada riigi presidendiks juba noores eas, võib alles nüüd kindlalt väita – tema tõeline elu algabki alles nüüd. «Washingtonist on raske leida kedagi, kellele Joe ei meeldi. Tal on meeldiva ja sõbraliku mehe maine, keda iseloomustab meeletu töötahe,» kinnitas intervjuus Deutsche Wellele politoloog ja professor Bruce Buchanan.


20. jaanuar maailma ajaloos

 • 250 – Rooma keiser Decius alustas kristlaste ulatuslikku tagakiusamist ja hukkas paavst Fabianuse
 • 1265 – Inglismaal avati esimese parlamendi esimene istung
 • 1648 – Pariisis asutati maalikunsti- ja skulptuuriakadeemia
 • 1649 – Inglise kuningas Charles I sai kohtus süüdistuse riigireetmises
 • 1936 – Suurbritannia kuningaks kuulutati Edward VIII
 • 1981 – Ronald Reagan vannutati USA 40. presidendiks
 • 1990 – Nõukogude armee surus Bakuus maha rahvaülestõusu: Mustal jaanuaril hukkus 131–170 inimest

20. jaanuaril on sündinud

 • 1588 – Itaalia maalikunstnik Giovan Francesco Gessi
 • 1716 – Hispaania kuningas Carlos III
 • 1879 – USA tantsija ja koreograaf Ruth Saint Denis
 • 1910 – Inglise looduseuurija ja kirjanik Joy Adamson
 • 1920 – Itaalia filmilavastaja Federico Fellini
 • 1922 – Poola kirjanik, kultusraamatu «Neli tankisti ja koer» autor Janusz Przymanowski
 • 1934 – Vene helilooja Vladimir Daškevitš
 • 1946 – USA filmilavastaja David Lynch
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?