Kaalusaates osalenud Helery Kaja: minu jaoks on võit depressioonist vabanemine

Helle Rudi, 20. jaanuar 2021

«Raske on enda suhtes hea olla, kui pidevalt tiirlevad peas negatiivsed mõtted,» tõdeb Helery Kaja. Naine läks uude telesaatesse «Kallid kalorid» suure kaalunumbri pärast, aga seljatas hoopis depressiooni.

Kaotada natuke alla kümne kilogrammi telesaates, mille tõmbenumber on näidata ahhetama panevaid «enne ja pärast» pilte, tundub kesine tulemus. Ent pole seda kaugeltki mitte. «Teen trenni, toitun tervislikult ja uni on korras,» loetleb Helery (21) uhkelt oma edusamme. Need on tõesti saavutused, milleks läheb vaja märkimisväärset visadust. Kui enamik lubas jaanuari alguses tõotusi stiilis «uus aasta, uus mina», siis Helery tõmbas selle lubaduse nimekirjast maha juba aastal 2020.

Kilod röövivad rõõmu

«Natuke muretsesin selle pärast, mida inimesed minu kaasa löömisest selles saates arvavad,» möönab Helery. Naine teab ju, et ei näe välja nagu ootuspärane kaalusaates osaleja. Silm pealtnäha küll ei seleta, aga «Kallites kalorites» osalemisest oli talle arvatust rohkem kasu. «See oli mu viimane õlekõrs.»

Lühidalt öeldes on viimased paar aastat olnud naisele keerulised mitmes plaanis. Valus lahkuminek kasvas suuremaks kui tavaline südamevalu ja jalgealune kadus täielikult. «Üksindus ei sobi mulle, sest olin harjunud olema kellegagi koos. Katus sõitis ära,» tõdeb ta. Nukruse lohutuseks sai toit, eriti magus, ja auku langemine ei nõudnud erilist pingutust. «Elan kahe poe vahel: üks jääb minust 500 meetrit vasakule, teine 500 meetrit paremale,» viskab Helery hapult nalja.

Kui jäätisele või kohukesele võib veel läbi sõrmede vaadata, siis tegelikult loobus ta täiesti enda eest hoolitsemisest: süüa ei teinud, ei liikunud ega ka maganud piisavalt. Muutus naise olemuses ei jäänud perele märkamata, kuigi kilosid ei kuhjunud ülemäära palju.

Häirekell hakkas lööma siis, kui Helerylt hakati pärima võimaliku raseduse kohta. Ega siis kuuega algav kaalunumber olegi ju suur, aga talle see ei sobinud. «Olen enda suhtes väga kriitiline. Kui lisakilod tulevad, siis kohe tunnen, et ei näe hea välja – justkui midagi oleks minus puudu. Kõik on erinevad − olen näinud ka neid, keda lisakilod üldse ei häiri. Mina sinna alla ei kuulu,» räägib ta.

Kallid ahvatlused

Õnneks leidis Helery jõudu, et ära täita «Kallite kalorite» ankeet ja suureks üllatuseks võtsid tegijad temaga paar päeva hiljem ühendust. «Olin šokis, et mind välja valiti,» tunnistab osaline. Eesootava suhtes oli hirm tõsiselt suur, aga kordades suuremaks osutus tahtmine teha kannapööre. Kaotada ei olnud midagi.

Salvestus toimus suvel ja kogunemispaika Viljandis ei oleks Helery peaaegu jõudnudki. «Läksin nii närvi, et mitu korda käis peast läbi mõte, et ei saa sellega hakkama. Ütlesin õele, et keera autol ots ringi ja sõidame tagasi,» meenutab ta. Õnneks jäi õe tugev meelekindlus peale.

Nädalaga said osalejad piisavalt teadmisi, mille pealt järgmised kolm kuud paremaid valikuid teha, ent seal peitus üks konks. Koos teadmistega seisid laagris pidevalt silma all ahvatlused, kuid iga murdumine tuli hiljem rahas kinni maksta. «Esimesel õhtul võtsid vist kõik midagi ahvatluste kapist. Mina ka,» tunnistab ta.

Põhjust ei pea pikalt otsima – uues ja ärevas olukorras on toit varemgi lohutust pakkunud. Ent telekaamerate ees ei maitsnud vanad lemmikud enam pooltki nii hästi. Mõru järelmeki muutis veel tugevamaks hilisem teadmine, et iga ampsul rippus hinnasilt küljes. Edasi sai Helery magusata hakkama.

Iseseisvad katsumused

Pärast kiirkursust jätkasid osalejad omal käel ja Heleryl läks hästi. Naisele sobis kindel eesmärk kolme kuu pärast, milleks sai viimane salvestus. Motivatsiooni lisas kaalulangus. Lõpuks jäi ideaalist väga vähe kilogrammides puudu, aga kõige suurem võit saabus hea tuju ja energia näol.

Miski ei viidanud siiski sellele, et tõeline väljakutse ootab alles ees. «Kui saade lõppes, ei saanud ma enam aru, mille jaoks peaksin pingutama,» meenub kaalulangetajale madalseis. Vaevaliselt tuli põhjus, et äsja võidetud õnnestumine kohe minema ei lipsaks. «Pidin leidma endale hobi ja selleks osutus trenn,» selgitab Helery lahendust. Lemmikuks sai pilates, aga nüüd vaatab juba vana armastuse ehk tantsu suunas. Järgmiseks ongi plaanis bachata ja isegi paariline on sensuaalse tantsu jaoks vist olemas.

Palju uut ja põnevat

«Kadestan endiselt neid, kes võivad süüa, mida hing ihaldab, aga kaalus ei kosu,» tunnistab Helery. Tema jälgib väga täpselt, mida ja millal suhu paneb. Kartulikrõpsude asemel näksib rukkileivakorvikesi. Kohupiimakreemi jätab poeletile ja haarab maitsestamata jogurti, millele lisab kodus külmutatud marju. Lisaks ei jäta ta naljalt vahele ühtegi võimalust trenni teha, ent sealjuures ei unusta ka puhata. «Nädalavahetusel ma trenni ei tee,» teatab ta.
Söömasööstu pidama saamiseks on tal nipp, mida teistelegi soovitab. Ahvatlusele tuleb otsa vaadata ja endalt ausalt küsida: kas keha vajab seda? Enamasti on suurem nälg peas kinni.

Naise tegutsemistahe pole üldse võrreldav aastataguse ajaga. Tal on uus suhe, plaan kolida Tallinnasse ja võimalusel õppida edasi eriala, mis teda tõeliselt huvitab. «Benji-hüppe tahaks teha ja hirmust ämblike suhtes võiks vabaneda,» avaldab ta lõbusalt hulljulgeid unistusi.

Enesekindlalt mõlgutab naine mõtet ka fotosessioonist pelgalt ihupesus, millest varem ei osanud isegi unistada. «Päris paljalt vist ei julge veel,» muigab ta.

«Kallid kalorid» on TV3 eetris kolmapäeval kell 21.30.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?