Margus Saar: „Kui lähedal olin lõpule või tervenemisele, seda ma ei teadnud.“

Verni Leivak, 23. detsember 2020

«Pole peret ega inimest, kelle lähedasi poleks vähk räsinud,» teab Eesti Televisiooni «Jõulutunneli» produtsent ja üks saatejuhte Margus Saar. Tema ise on läbinud leukeemiaravi.

«Ma ei taha, et see oleks mu elulaulus refrään ja sellele liiga palju tähelepanu pöörataks,» lausub ta, kuid nõustub siiski põgusalt aastakümneid tagasi läbielatul peatuma.

«Olin teismeline ja käisin haiglate vahet. Ma ei teagi, mis minuga täpselt tehti, sest mind ei hoitud sellega väga palju kursis. Sain aru, et mind ravitakse, aga kui lähedal olin lõpule või tervenemisele, seda ei teadnud,» tunnistab Margus. «Aga terveks ma sain. Pideval jälgimisel käisin keskkooli lõpuni ja veel ülikooli õpingute ajalgi.»

Margus muutus enda sõnul aastaid kestnud haiglate külastamise tõttu tuimaks, sest usaldab arste – on ju ka tema suguvõsas meditsiinitöötajaid üsna palju. «Lasen endaga teha, mida vaja, ja usun, et ju see siis aitab.»

«Eks see vastik oli. Mõned tabletid tegid vahepeal natuke paksemaks, juukseid päris palju peast ära ei tulnud, parukat vaja ei läinud, aga hõredamaks need jäid,» oletab armastatud saatejuht, et selline reaktsioon võis tekkida keemiaravist.

Ega luuüdiproovide võtmiseski midagi meeldivat olnud: «Kergemal moel võeti seda nii, et rinnakusse torgati nõel ja imeti midagi välja, aga hullem oli otse selgroost võtmine. Pidin püsima looteasendis, kui nõel sisse torgati, et selgroolülid «avatud» oleksid. Pärast seda tuli terve ööpäeva lamada.» Ainuüksi protseduurile mõtlemine paneb selja siiani valutama.

KUTSUVAD HEAD TEGEMA: «Jõulutunneli» saatejuhid on tänavu Margus Saar ja Katrin Viirpalu. (KAIRIT LEIBOLD)

Muuda «maailmakorraldust»

Viimati produtseeris Margus «Jõulutunnelit» seitse aastat tagasi, saatejuhina on aga selles tegutsenud juba 1999. aastast saati. Vähiteemat käsitledes tunnetab ta aga erilist vastutust ja mehele tundub, et tänu oma kogemusele saab ehk mõningatest asjadest paremini aru. Tõsi, koroonaajast tingituna tuli eelnevaid intervjuusid tegemas käia vähendatud koosseisuga ja eks otsesaate ajalgi tuleb hoolikalt jälgida turvanõudeid.

Tänavuse «Jõulutunneli» kese koondub esimese jõulupüha õhtusse. «Avame heategevuspäeva hommikul ja keskendume õhtusele enam kui kahetunnisele otsesaatele, kus saavad sõna nii vähiravi saajad kui ka arstid, kuid toetust väljendavad ka muusikud,» avaldab produtsent. «Kutsusime telemajja ühe tähendusliku muusikakollektiivi koos armastatud solistidega. Usun, et intervjuudes kuuldavad selgitused panevad mõtlema, kuid sisaldavad ka parasjagu lootust, mida keerulise koroona-aasta lõpus kõik vajame. Heategevus on üks võimalus ise kaasa lüüa «maailmakorralduse» muutmisel, anda märku, kuhu peaks riik oma tähelepanu suunama.»

Rekordeid taga ei aeta

«Jõulutunneli» partner on tänavu SA Hille Tänavsuu vähiravifond Kingitud Elu, kellega heategevusprogramm varem koostööd teinud pole. Fond tegutseb aastast 2014 ja moodsat elupäästvat, kuid paraku väga kallist ravi on saanud rohkem kui tuhat vähipatsienti. Nüüd saavad ka televaatajad annetustelefonidele helistades kinkida lootust pikemaks eluks või täielikuks tervenemiseks olukorras, kus haigekassa veel teatud ravimeid ei rahasta.
«Avalikel üritustel on koroonapiirangute tõttu annetuste kogumine olnud raskendatud,» teab Margus. «Ulatame abikäe, et fondi sissetulekud ei jääks maha väljamakstavate ravimite summast. Läinud suvel kogus fond annetustena 480 000 eurot, kuid ravi väljamaksmisele kulus samal ajal 650 000 eurot.»
«Jõulutunnel» pole summa osas sihti seadnud, sest võimalused on erinevad ja iga väikseimgi toetus teeb head. Rekordeid siin taga ei aeta.

Nagu ütleb saate teine saatejuht Katrin Viirpalu: «See pole sprindidistantsi jooksmine, et tekib hasart, et eelmisel aastal oli nii palju ja tahame selle summa üle lüüa.»

Kanalil ETV+ läheb tänavu sama tüüpi heategevussaade eetrisse esimest korda, kandes pealkirja «Svet roždestva». Ka see jõuab vaatajateni esimese jõulupüha õhtul, saatejuht on Andrei Titov.

«Jõulutunnel» on ETV eetris 25. detsembril kell 10.00 ja kell 18.45, «Svet roždestva» ETV+ eetris kell 19.15–20.00 ja kell 20.15–21.00. Et annetus arvesse läheks, palutakse annetuskõne vastus lõpuni ära kuulata.

(SILLE ANNUK)

Kanal 2 kutsub kontserdile

Heategevus kuulub aastaid ka Kanal 2 pühadeprogrammi. Annetusi on kogutud vastsündinutele ja enneaegsetele vajalike aparaatide soetamiseks, raskelt haigete laste unistuste täitmiseks ja vähihaigete laste perede abistamiseks.

Tänavu loob Kanal 2 koostöös Kirikufondiga pühademeeleolu heategevusliku kontserdiga «Jõulud kirikus». Üles astuvad Elina Nechayeva, Andrei Bogach, Tanel Padar, Sissi Benita jt artistid. Annetustega tahetakse hoida, säilitada ja taastada meie pühakodasid ning neis olevaid kunstiväärtusi. Tänavu kogub fond raha Tartu Maarja kiriku torni täielikuks taastamiseks.
Kontsert algab jõululaupäeval kell 19.00.

RÕÕMUTOOJA: Telepäkapikk Erkki Sarapuu jõulurõõmu üle andmas.

TV3 teeb üllatuskinke

TV3 alustas heategevussaadetega teistest kanalitest varem – juba läinud reedel jõudis eetrisse «Joel Ostrati suur jõuluõhtusöök», mille käigus valminud toidud viidi lasterikastele peredele.

Iga-aastast «Inglite aega» Keili Sükijaineni juhtimisel-toimetamisel sai nautida esmaspäeval, kuid annetustelefonid on avatud 28. detsembrini.
Ent head saab teha veelgi. «Duubel» viib tänavu jõulurõõmu neile, kelle pakkusid üllatuskingi saamiseks välja nende tuttavad. Telepäkapikud Erkki Sarapuu ja Tuuli-Ann Freienthal teevad rahva esitatud kandidaatidele üllatuskülaskäigu ja rõõmustavad neid erilise kingipakiga.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?