Ühe süldiportsu kulutamiseks pead tegema 206 kükki!

Liis Ilves, 23. detsember 2020

Sel aastal kogunenud koroonakilod teevad paljudele meelehärmi. Et neile ei lisanduks ka jõulukilod, tasuks enne peolaua tühjaks söömist uurida, kui palju tuleb kaalutõusu vältimiseks hiljem trenni teha. Toitumisterapeut Kendra Kairi Vaino aitab pildil selgemaks saada.

Aja näpuga järge!
Toitumisteraapia Keskuse toitumisterapeut ja MyFitnessi treener Kendra Kairi Vaino arvutas välja eestlaste klassikaliste jõulutoitude keskmised kalorid ühe portsjoni kohta, et teada saada, kui palju kodust trenni peaks söödud jõulukalorite kulutamiseks tegema. Arvutamiseks kasutasime Burned-calories.com-i kalkulaatorit, lähtudes 70kilogrammisest kehakaalust. Tegu on orienteeruvate numbritega, mida mõjutab soorituse intensiivsus.

(depositphotos)


Pühadeaja meelespea

  • Eelneva näljutamisega teed karuteene

Päeva lõikes võiks toidupüramiidist lähtudes toituda tasakaalustatult. Näiteks kui õhtul sööd liha, siis päevased toidukorrad võiksid olla taimsed. Söö päeva jooksul 2,5−3 tunni tagant natuke süsivesikuid, mis hoiavad veresuhkrutaseme ühtlase. Nii ei ole sul lõpuks jõululauda jõudes hundiisu ja suudad toidule mõistusega läheneda.
Näljutamine ei tule kasuks, siis oled jõululauda jõudes juba pilditu ja unustad isegi mälumise. Aga kõhus ei ole hambaid ja nii paned maole suurema koormuse ning tunned pärast sööki raskustunnet.

  • Tee kergemaid valikuid

Eestlaste klassikaline jõulupraad on korralik pomm, mida on raske seedida. Seedimist kergendab, kui süüa liha koos köögiviljadega või kartulit köögiviljadega. Kartul ja liha koos teevad seedimise raskemaks. Seejuures tasub teada, et liha seedime umbes 4,5−5 tundi, kala seevastu ainult 45−60 minutit.
Kõige suuremad ohud kehakaalule pühade ajal on aga alkohol ja magus, kuna need sisaldavad palju tühje kilokaloreid.

  • Oluline on söömise kiirus

Signaal täiskõhutunde kohta jõuab kõhust ajju umbes 20 minutiga. Püüa taldrikutäie tühjaks söömine venitada vähemalt 20 minutile. Pane näiteks vahepeal söögiriistad käest ja keskendu vestlusele. Kahte asja korraga ei maksa teha, muidu ei pane tähelegi, kui palju tegelikult sööd. Pärast taldriku tühjenemist tasub mõneks ajaks püsti tulla, siis tajud paremini, et nüüd on piisavalt söödud.

  • Vähenda näksimist

Lihtne nipp – haara kätte veeklaas, andes sellega kätele tegevust, nii ei saa pidevalt näkside järele haarata. Lauas tuleb mängu ka silma all olemise efekt. Sööksid kindlasti vähem komme, kui jätaksid kõik kommipaberid endale lauale. Aju registreerib siis ära, et oled juba piisavalt söönud ja aitab küll. Kui keegi need kommipaberid sealt eest ära koristab, siis loomulikult ei panegi tähele, kui palju tegelikult söönud oled. Sama on toiduga.

  • Piisab ka maitsmisest

Kõike ei pea tingimata ära sööma, piisab maitsmisest. Ja kõike ei pea alati ka maitsma. Tee valik parima kasuks ja piirdu taldrikutäiega. Siinkohal tuletades jällegi närimise olulisust meelde, sest maitset tunneme vaid suus. Meenuta endale, kas eesmärk on süüa nii palju, kui sisse mahub, või nii palju, kuniks me ei ole enam näljased.

  • Lõpeta viisakalt

Psühholoogiliselt aitab söömist lõpetada, kui öelda kõva häälega välja «aitäh, mul on kõht täis». See lihtsalt toimib – proovi ise!

  • Pühademelus ära unusta liikumist

Pühade ajaks võid seada endale näiteks sammulise eesmärgi: kõnnin iga päev 10 000 sammu. See aitab motiveerida ennast liigutama. Planeeri iga päev värskes õhus mingi tegevus – olgu selleks kerge rattasõit või lihtsalt jalutuskäik. Kui lumi on maas, on hea võimalus liigutamiseks ka lumelükkamine või kelgutamine. Pea iga ilmaga saad liigutamiseks ette võtta ka näiteks kettagolfi- või pentangiturniiri. Liikumine mõjub hästi seedimisele, kulutab energiat ja annab parema enesetunde.

Hot black pudding on pan Hot black pudding on pan (depositphotos)


Alkohol ja trenn kokku ei käi
Esiteks tasub teada, et alkohol sisaldab väga palju kaloreid ja tekitab meile vöökohta polstrit. Lisaks pea meeles, et alkoholijoobes või jääknähtudega treenides võid kehale teha karuteene. Alkohol mõjutab keskendumisvõimet ja reaktsioonikiirust, seega on vigastuste oht märgatavalt suurem. Lisaks mõjutab joove füüsist – pulss kiireneb tavapärasest enam, vererõhk tõuseb, organismi vedelikutasakaal on paigast ära ja ainevahetus võib olla häirunud. Jääknähtudega trenni tehes kannatab kõige rohkem süda, mis peab topeltkoormusega toime tulema. See võib põhjustada rütmihäireid. Seega tasuks pärast pidust ööd kindlasti võtta päev-kaks trennist vabaks ja piirduda kergema jalutuskäiguga värskes õhus.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?