NAISTELEHE ARHIIVIST | Meie mees miljonite ees: Tiit Lilleorg tegi kaasa Netflixi populaarses sarjas

Verni Leivak, 11. november 2020

Möödunud aastal tegi reede õhtul surnud Tiit Lilleorg kaasa Netflixi ülipopulaarses sarjas "The Queen's Gambit". Avaldame 11. novembril temaga tehtud intervjuu Naistelehes. 

Suur oli näitleja Tiit Lilleoru üllatus, kui teda praegu Netflixi vaadatavuse edetabelit juhtiva seriaali «The Queen’s Gambit» episoodilisse rolli kutsuti. Peale huvitava kogemuse leidis ta võtetelt uue sõbra.

Seriaali «The Queen’s Gambit» ehk «Lipugambiit» valituks osutumisest andis Tiidule (78) teada näitlejate otsimisega tegelev agentuur Agency Icon. Oma foto saatis mees sinna enda sõnul mõne aasta eest veel Vanemuises töötades ja arvatavasti jäi sõelale tüpaaži pärast.

«Ega ma ole häbenenud ka, et mul niisugused laiali hoidvad kõrvad on, ning eks sellega seoses ole teatriski nalja saanud,» sõnab näitleja muiates. Kord kutsutigi Tiit just sobiva kindlapiirilise karakteri tõttu ühte Leedus filmitud gaasiseadmeid reklaamivasse klippi ja mees peab võimalikuks, et ehk jäi kellelegi meelde just sealt. «Õnneks pole ma ise ennast kunagi mitte kuhugi pakkunud, alati on kutsutud,» kinnitab ta.

Arvestades, et Tiit Lilleoru nimi ja nägu on vaatajatele tuttav paljudest filmidest-teleseriaalidest, pikkadest aastakümnetest teatrilaval rääkimata, poleks selle kõige kõrval episoodiline sutsakas mainimistki väärt. Ometi oli nii põnev tutvuda soliidse eelarvega Ameerika teleseriaali köögipoolega ja mees on suurepäraseks näiteks, millised uksed võivad täiesti ootamatult avaneda.

Ei mängi esimest armastajat

Lumepall hakkas veerema täpselt aasta eest, mil Tiit telefonist kõlanud ettepanekule jaatavalt vastas.

«Öeldi, et tuleb mängida vana meest. Mina vastasin, väga hea, täitsa eakohane. Hea, et ei pea noort armastajat mängima. Mage nali!» muigab ta. Tallinnas Agency Iconi kontoris toimusid ka proovivõtted, kus tuli vastavalt juhendis etteantud olukorrale improviseerida. Samuti räägiti, millest see tõestisündinud lool põhinev film jutustab ja et lavastajaks on kaks korda parima stsenaariumiga Oscarile nomineeritud Scott Frank. Juttu tuli ka peaossa valitud Anya Taylor-Joyst, kelle läbimurdeks filmimaailmas sai viis aastat tagasi pearoll õudussugemetega linateoses «Nõid». Seriaalis kehastab näitlejanna üheksa-aastasena orvuks jäänud Beth Harmonit, kellest saab 1960ndatel üle ilma kuulus malegeenius.

Veel selgus, et asjaga on üsna kiire ja seitsmeosalise seriaali lõpustseeni, kus Tiidul tuleb kehastada malehuvilist vene vanameest tänaval sõprade seltsis mängides aega veetmas, filmitakse Berliinis. Mõistagi kirjutas Tiit möödunud aasta lõpus enne sõitu alla lepingule, kuid lähemalt ei räägi – tingimused ei luba.

Personaalne suhtumine

Tiit pole pärast teatrist lahkumist palju kaamera ees olnud – koos abikaasa Allaga peavad nad ju Tartus Ida tantsukooli ja direktori ametis aega üleliia polegi. Nüüd tuli see aga võtta.

Läinud aasta 1. detsembril maanduski näitleja Berliinis, mis filmis on hoopis Moskva. Lennujaama tuldi autoga vastu ja meie näitleja eest hoolitses kõik kolm päeva talle määratud assistent.

«Ega ma täpselt selle naise ametinimetust öelda oskagi,» lausub Tiit. «Igatahes nägin ja kui ei näinud, siis tundsin tema kohalolekut kogu aeg. Lahke, hoolitsev ja hooliv, sealjuures mitte teeseldult!»

Huvitava tõigana toob näitleja välja, et kuigi juttu veeretasid nad assistendiga peaasjalikult lennuväljalt hotelli sõites, hämmastas teda naise tähelepanelikkus. Nimelt jäi assistendile meelde seegi, et Tiit armastab Borjomi mineraalvett, ning tõi selle talle võtteplatsile. «Aga te ju autos rääkisite, et gaseeritud Borjom on teie lemmikjook,» kostis daam vastuseks.

«Rääkisime vene ja inglise keeles, nii nagu parajasti pähe tuli. Andis mulle pärast oma telefoninumbrigi ja kutsus Saksamaale külla,» lisab mees.

Leidis uue sõbra

Kohapeal selgus, et Tiidu ekraanipartneriks saab Leedu filminäitleja Juozas Budraitis (80), kel ette näidata ligi 70 filmirolli. Tõeline kuulsus. Mehed sõbrunesid hetkega.

«Suhtlesime kohe nii, nagu oleksime väga kauased tuttavad. Vähemalt tuttavad, kui mitte sõbrad,» löövad mehe silmad särama. «Tundsin ta kohe ära, tema mind muidugi mitte. Ta on ju lausa maailmakino mees, käinud isegi üle lombi filmides mängimas.»

Kohtumist iseloomustab Tiit sõnadega südamlikult soe, lugupidav ja tähelepanelik. «Täislaksuga elamus. Nii kui võttel vähegi pausiaega tekkis, leidsime kohe koha ja aja kohvi rüüpamiseks ning jutu puhumiseks,» meenutab ta. «Ja juttu jagus.»

Filmimine ise palju aega ei võtnud. Sarja lõpustseenis ilmub Anya Taylor-Joy kehastatav Beth Moskva tänaval malet mängivate vanameeste sekka. Tiidu mängitud taadikõbi tunneb malegeeniuse hoobilt ära ja loovutab naisele oma koha, et too tema asemel partii Budraitise mängitud vanamehega ette võtaks.
Kuulus noor näitlejanna oli kolleegidega suheldes väga sõbralik. Võtte vaheajal, kui taustanäitlejaid ümber paigutati, sai Tiit temaga korraks ka jutuotsale.

EI MINGIT STAARITSEMIST: Peaossa valitud Anya Taylor-Joy oli Tiidu sõnul kolleegidega suheldes väga sõbralik. (Charlie Gray / Netflix)

Vestlused peaosalisega

«A вы откуда?» uuris Anya Taylor-Joy Tiidult vene keeles, kust ta pärit on. Ilmselt pidi näitlejanna rollisoorituseks nii mõnegi venekeelse väljendi selgeks õppima. Nii kutsub Anya ka Budraitise kehastatud vanameest filmis just vene keeles endaga maletama.

«Olin üllatunud, jäin talle lausa otsa vaatama. Ta oli vene keele hääldusega väga palju tööd teinud,» tunnistab Tiit. Oma päritolu otsustas mees aga naljaga pooleks varjata ja siis asus Taylor-Joy mõistatama. Pakkus Taanit ja teisi Põhjamaid, kuni näitleja teatas, et on Eestist. Võib-olla nii lihtsalt tundus, aga näis, et naine kuuleb sellisest paigast esimest korda.

See ei jäänud aga meie mehe ja filmitähe ainsaks vestluseks. Näitlejanna öelnud muu hulgas, et kõige raskem oligi see roll talle keelte pärast.

Kutsub Juozase Eestisse

«Mul on hea meel, et näitlejate vahel pole võõristamist,» sõnab ta. «See maailm on mulle alati väga sümpaatne olnud.»

«Võtteplatsil sooviti näitlejatelt väga keskendunud tegevust. Eeldati kõrgendatud tähelepanu, justkui oodates kõigi silmist kinnitust, et oma ülesandest on aru saadud. Samas võis tunduda, et lavastaja justkui ei hooligi meist, aga ometi oli ta juures ja usaldav,» toob ta välja Ameerika võttegrupi tööstiili.

Tiit lisas stseeni mängides imeväikese, vaevumärgatava silmavaatekillu, mis aga tähelepanuta ei jäänud ning terasele vaatajale ehk ekraanilt isegi kätte paistab.

Üks on aga kindel. Nii kui koroonaaeg läbi saab – ja kunagi see ju läbi saab –, kutsub Tiit Juozase Eestisse külla. Oleks juba ammu kutsunud, kui see pagana viirus poleks vahele tulnud.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?