Toomas Luhats naasis raadiosse: „Olen nagu hulkuv neer – kunagi ei tea, kus jälle välja ilmun.“

Helle Rudi, 11. november 2020

«Ma polnud aasta eetris olnud ja kohe viskas vererõhu lakke,» teeb kogenud raadiohääl Toomas Luhats nalja, et kasutab peale arstinõuannete ka raadiomeditsiini.

Uhke uudis eelmise nädala keskel kuulutas, et Toomas Luhats (41) naaseb Vikerraadiosse. Enda meelest ei ole mees sealt aga kunagi lahkunud. «Olen nagu hulkuv neer – kunagi ei tea, kus jälle välja ilmun,» naerab saatejuht.
Omadel on Toomas kõrva peal hoidnud järjepidevalt, sest Luhatsite kodus mängib nii hommikul kui ka õhtul taustaks raadio, mitte televiisor. «Patareidega, suurte patareidega, selliseid enam ei tehta,» kirjeldab ta rariteeti. Nüüd on Toomas kolmapäeviti-neljapäeviti jälle seltsiks neile, kes autoroolis või söögilaua taga õigel ajal raadio kuuldevälja satuvad.

Vorm on hea
Hommikul pärast esimest saadet istub põhikohaga veebikanalis Jupiter ja lisaks ERRi hanketoimetuse juhina toimetav Toomas uudistemajas oma nurgakabinetis, mille ühest aknast paistab raadiomaja. «Täiesti ebaproportsionaalselt palju valmistasin esimesi saateid ette,» on mees heaks näiteks, et pärast pikka eetripausi ei saa elevuse vastu ka kogenud tegijad. «Enne esimest eetrit käis ikka peast läbi küsimus – kas olen piisavalt vormis? Vikris on natuke kõrgemad nõudmised,» selgitab ta.
Vorm on küll hea, aga samas leidub arenguruumi. Tõenäoliselt jäigi Toomasele endale kõrvu rohkem vigu kui kuulajatele. «Mõni küsimus läks nihu, aktiivsus oleks võinud olla kohati teine. Samas ei ole ma teiste suhtes nii kriitiline kui enda suhtes,» räägib ta. Kohtumine Vikerraadio peatoimetaja Janek Lutsuga seisab alles ees. «Vaatame, mis ta räägib,» muigab ta.

Kokkulepe kaheks kuuks
Ajas tagasi minnes tundub see pika ja kavala plaanina, kuidas saatejuht tagasi eetrisse meelitati. Esimene ettepanek tuli üpris ruttu pärast seda, kui Toomas alustas ERRis Jupiteri üles ehitamist. Palju oli käsil ja ilmselgelt näis, et põhitöö kõrvalt aega üle ei jää. «Janekiga istume vähemalt kahel koosolekul nädalas koos ja muidu arutame asju niikuinii. Näiteks siis, kui Raadioteatri tegemisi vaja Jupiteris reklaamida,» mainib ta.
Teist korda tuli pakkumine umbes kuu tagasi. «Erik Roose ülemusena on hästi toetav. Lühikese jutu mees, kes mõtleb kiiresti ja analüütiliselt. Erik arvas, et kui väga tahan, siis tema kätt ette ei pane – ainult oma töö peab tehtud saama,» ei sõltunud otsus üksnes tahtmisest. Praegu on kokkulepe sõlmitud kaheks kuuks.

Läbinisti meediamees
«Võtan raadiot kui preemiat hea töö eest,» lausub Toomas. Mida muud ikka nädalavahetusel kodus õhtuti nokitseda, kui otsida muusikapalu ette mängimiseks. Ja kuigi see on töö, siis peitub selles miskit lapselikku ning siirast – nagu oleks kingiks saanud kauaoodatud värviraamatu.
«Nooremaid kuulajaid ei saa samuti ära unustada, sest nemad tahavad ka oma lemmikute saatel koju sõita,» tõdeb Toomas. Võib-olla natuke ootamatult, aga Snoop «Doggy» Dogg, House of Pain ja «Jump Around» on täna juba puhas nostalgia. «Kui peaksin oma valikuga libastuma, olen alati avatud tagasisidele,» naerab ta.
Ent otse-eetrit vajab Toomas ainuüksi tervise huvides. «Kui vähegi võimalik, tuleb teha elus seda, mis meeldib. Kui vähegi võimalik. Alati aga ei ole või vahepeal ei ole,» tõdeb ta. See oli jõuline muudatus lõpetada aasta eest töö, mille pinge nõudis lõivu mujalt. «Kui võtta sissetulekuid ja mõnda muud hetke, siis astusin ERRiga uuesti liitudes suure sammu tagasi. Aga otsustasin, et olen jõudnud oma elus ajajärku, kus katsun teha seda, mis mulle meeldib,» ei kahetse Toomas midagi.
Ka pinge alla töötamist mees ei kahetse. Sedagi oli vaja ja elu pole kunagi mustvalge. Toredaid hetki kolleegidega tuli ette toonagi. «Mina oskan halvemini või paremini teha asju, mis on seotud meediaga. Olen õppinud raadiot ja televisiooni ning selles kasvanud. Ma pean väga lugu neist, kes ERRis töötavad. Ka isikutest, kelle vastu mul otsene sümpaatia puudub, aga vajadusel astun nende eest välja. See vist tuleb vanusega, et tahad olla seal, kus on hea – vajud nagu õigesse rööpasse.»

Verine rõhk
Oma Facebooki lehel peetavat järjejuttu «Verine rõhk» Toomas eetris jutuks ei võta. Vererõhuprobleemid on mehele endiselt väga olulised, nagu ka arstivisiidid ja asjakohased soovitused, kuid kuulajat nendega koormata oleks liiast. «Ega me tea, mis need näitajad praegu oleks, kui poleks seda muutust aasta tagasi teinud. Täna olen ikkagi paranemise teel ja tervis on hea.»
Pigem sukeldub mees toidukunsti põnevasse maailma. Üleskutse on mõeldud kuulajatele, et nood saadaks mõne retsepti, mis maitseb hästi ja mille valmistamine pole raketiteadus. «Raske öelda, kas neid retsepte hakkab tulema, sest ükski rubriik pole kivisse raiutud. Kui ei tööta, siis mõtleme midagi muud välja. Vanasti oli vinguviiul eetris kell 16.45,» räägib ta. Kes ei mäleta, siis see oli vaba mikrofon, mis püüdis kinni kogu ühiskonda ladestunud ängi ja frustratsiooni. Eriti meisterlik vingumine helises sealt tõesti nagu viiulimäng. «Alguses oli väga meeleolukas, kuid edasi läks natuke liiga rajuks,» muigab ta. Kuna ajad ja kombed on uued, siis päris üks ühele ei saaks n-ö vana suppi nii ehk naa uuesti üles soojendada. «Võid vinguda, aga pead juurde pakkuma ka lahenduse.
Või anname kuulajatele võimaluse vabalt ja piiritult teisi kiita,» pole mehel ideedest puudust. Üks on kindel – Toomas on valmis kahte õhtut raadios sisustama nii hästi või halvasti, kui tema seda oskab.

undefined (ERR)


Raadio on kokaks
Säästmaks kuulajaid tühjadest poeskäikudest ja igaõhtusest paanikast, kogub Toomas saate jaoks õhtusöögi ideid. Mitte lihtsalt soovunelmaid, vaid retsepte, mis taskukohased, kiired ja lihtsad.
«Kui sõidad neljast või viiest koju ja kuuled raadiost head retsepti, saad teha kohe poepeatuse ja vajaliku kaasa haarata,» selgitab ta.
Eriline nõrkus mõne toiduaine vastu Toomasel puudub, nii et oodatud on kõik ideevälgatused. «Pigem avastangi uusi maitseid, nagu läätsed ja muud imeasjad, sest muidu kipume sööma pidevalt samu toite. Mina ise näiteks magusat ei armasta, aga magusasõpru on küll ja veel.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?