KULTUURIELAMUS | Teleajakirjanik Sirje Eesmaa: Linnateatri "Kirsiaed" on tõeline elamus

Helina Piip, 30. oktoober 2019

Haarav kontsert

Käisime oktoobri alguses pojapojaga klaverivirtuoos ja sõupianist Peter Bence’i kontserdil Alexela kontserdimajas. Juba kaheaastaselt vanaema pianiinol esimesi akorde võtnud Ungari päritolu Bence segab muusikalisi žanre omavahel ja etendus oli tõeliselt haarav. Nooti ta ei kasuta, vaid improviseerib näiteks oma iidoli Michael Jacksoni, Queeni ja teiste staaride lugude teemadel.

Bence kasutas kontserdil erinevaid trikke: mängis ülestõstetud klaveritiiva all keelte peal. Või lõi kaane suure pauguga lahti vastu klaverikorpust. Selline teatraalne sõu. Maailma kiireima pianistina on ta kantud Guinnessi rekordite raamatusse, kui mängis 765 klahvilööki minutis. Bence ise on küll öelnud, et mis see siis ära pole, toksis ühe näpuga ühte klahvi. Aga ikka on ju põnev ka lapsele rääkida. Kontsert läks tõusvas joones, publik oli esialgu kõhklev, aga lõpuks hakkas jalgu trampima ja vaimustusest karjuma. Kuna mu pojapoeg õpib muusikakoolis klaverit, oli see talle põnev elamus.

Imeline lavastus

Käisin Linnateatris vaatamas Anton Tšehhovi «Kirsiaeda» Elmo Nüganeni lavastuses. Sain teada, et Tšehhov ongi «Kirsiaia» kirjutanud tegelikult komöödia, mitte tragöödiana, nagu me seda oleme tänini tundnud. Ja komöödiavõtmes oli Nüganen teose ka lavale toonud. Leidlikud olid nii lavakujundus (Reinis Suhanovs) kui ka kostüümid (Reet Aus), aga kõige vaimustavam oli näitlejate osatäitmine. Absoluutselt kõik tegid oma osa 150protsendiliselt: Sandra Uusbergist ja Priit Piusist, Alo Kõrve, Anu Lambi ja kõige tipuks väikest rolli, kuid võtmeosa mänginud Andrus Vaarikuni. Selle üle oli sõbrannaga arutamist veel järgmiselgi päeval.

Suurepärane film

Filmielamusena pean märkima tänavu linale jõudnud Tammsaare «Tõde ja õigust», mida vist küll iga eestlane on juba näinud. Noor lavastaja Tanel Toom sai hakkama mastaapse teoga. Ja väga hästi. Film pakkus pinget, uhkeid kaadreid, tammsaarelikku filosoofiat ja võimsaid rollitäitmisi. Loodetavasti toob film «Tõe ja õiguse» lähemale ka noortele, kel raskusi kogu viie köite läbilugemisega.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?