SOOVITUS NÄDALALÕPUKS | Leia üles kodulähedane raba ja mine matkale!

Silja Paavle, 30. oktoober 2019

Sügisene raba võlub värvide, vaikuse ja jõhvikatega. Sellest looduse imeteost on kõige mugavam osa saada laudteedega rabades. Vali vaid kodulähedane välja ja mine hinga värsket õhku.

Emajõe suursoo

Tartumaale jääva vana Kantsi kõrtsi juurest algav rada juhatab jõeäärse lammi kaudu tarnamättalise madalsoo heinamaale ning sookaasikusse ja lubab pilku heita osasse Emajõe suursoost. Suurvee ajal periooditi kohati läbimatu.

Kuresoo raba

Avastamiseks on kaks võimalust: Hüpassaare ja Ignatsi õpperajad Viljandimaal. Esimene kulgeb enne rabasse jõudmist umbes kilomeetri jagu läbi kõdusoometsa ja jõuab tasapisi Kuresoo rabasse. Teine juhatab uitajad läbi lodumetsa. Ignatsi rajal on ka vaatetorn.

Jõhvikad rabas ( Silja Paavle)

Kakerdaja raba

Pealinna läheduse tõttu nädalavahetustel üsna ülerahvastatud. 3,5 km pikkusel laudteelõigul saab kenasti ümber Kalajärve jalutada. Kui veab, näed looduskaitsealust järvekauri, kelle kohmaka liikumisviisi järgi see raba nime saigi.

Koigi raba

Saaremaa suurimat, järvede- ja älvesterohket raba uudista Koigi õpperajal. See kulgeb ümber Pikkjärve. Liigu ettevaatlikult, sest osaliselt on rada ehitatud raudplaatidest.

Rüütli raba

Ida-Virumaal Peipsi põhjarannikul kulgev Kotka matkarada tutvustab madal- ja siirdesood ning liivaseid vallseljakuid. Kõrged metsased liivaseljandikud ja soosaared olevat tekkinud jääaja lõpus kuhjunud setetest.

Loosalu raba

Raplamaale jääv Loosalu–Paluküla loodusrada möödub ka Eesti suurimast rabajärvest – Loosalu järvest. Laudtee on pärast rekonstrueerimist lausa neli kilomeetrit pikk. Rada pole ringjas ja edasi-tagasi kõndimine kogu raja ulatuses tähendab u 15 km läbimist.

Luhasoo raba

Võrumaal asuvas ainsas sookaitsealas näed kõiki raba kujunemise etappe alates madalsoost kuni kõrgrabani. Huvilistele on rajatud viie kilomeetri pikkune õpperada, märjemates paikades kõndimist hõlbustab laudtee. Rada möödub ka rabajärvest ja viib mineraalmaasaarele, kus asub mõnus metsaonn.

Männikjärve raba ( Silja Paavle)

Männikjärve raba

Endla looduskaitsealal paiknevat raba on parim avastada Jõgevamaalt Toomalt algaval õpperajal. Enam kui 120 laukaga rabale saad eriti uhke pilgu peale visata õpperajal asuvast seitsme meetri kõrgusest vaatetornist, kust paistab kätte kogu ilu. Märgadel aastaaegadel võib rappa pääsemine olla raskendatud.

Vaatetorn Männikjärve rabas ( Silja Paavle)

Marimetsa raba

Läänemaal saad kõndida mööda erinevat maastikku: matkaraja algusosas olev pinnastee kulgeb mööda metsasihti, hiljem heinamaal, seejärel kuusikus piki Marimetsa oja kallast ning jõuab üle Kureselja mäe raba servale. Sealt algav laudtee viib läbi madal-, siirde- ja kõrgsoo laugasteni välja.

Meenikunno raba

Põlvamaale jäävas rabas on ringikujuline matkarada, millest veidi üle kahe kilomeetri on laudtee. Ülejäänu kulgeb mööda metsa. Liipsaare-poolses otsas on uhkeid vaateid lubav vaatetorn.

Meenikunno raba (ALDO LUUD)

Mukri raba

Raplamaal asuv loodusrada möödub uhketest laugastest ja rabajärvedest, jalutuskäigule paneb kena punkti vaatetornist avanev pilt.

Nigula raba

Pärnumaa õpperada kulgeb mööda lageraba kuni kõige suurema rabasaareni – Salupeaksini. Siinne salumets on jäänuk soojast ja niiskest kliimast 5000–6000 aastat tagasi. Rajale jäävalt vaatetornilt ja madalalt platvormilt on hea jälgida rabaelanike toimetamisi.

Öördi raba

Ainus Soomaa rahvuspargi raba, mille servas on säilinud jäänukjärv kunagisest suurest jääjärvest.

Riisa raba

Soomaa rahvuspargi raba juhatab matkajaid läbi maalilise maastiku ja Navesti jõe metsade, et näha läbinisti tüma ning vesist laugastikku. Rabavaikuse nautimisele lisab kauneid vaateid vaatetorn.

Rongu raba

Läti piiri äärde jääval Sookuninga looduskaitsealal asuv matkarada on meil kahasse lätlastega. Laudtee juhatab küll rappa, kuid kehtestatud on liikumiskeeld ajavahemikus 1. veebruarist kuni 31. juulini.

Selisoo raba

Maaliliste vaadetega Ida-Virumaa raba tutvustab erinevaid sootüüpe (siirdesoo, lageraba, puistraba), rikkalikku taimestikku ja rohkelt rühmiti paiknevaid älveid ning laukaid.

Tudusoo

Lääne- ja Ida-Virumaal asuvat raba uudista Seljamäe loodusrajal uidates. Õpperada tutvustab Seljamäge, palumännikut, siirdesood, Põdraallikaid ja avab ilusaid vaateid loodusele. Matkalistele on rajatud lõkkekoht ja paviljon.

Laeva soo

Parim viis avastamiseks on Selli-Sillaotsa õpperada Tartumaal. Läbi palumänniku soo serva kulgevale rajale on ehitatud Suuretüki vaatetorn.

Seli raba

Simisalu-Matsimäe loodusrada kulgeb Järvamaal üle Seli raba ja läbi endiste talukohtade. Rada algab ja lõpeb üksteisest päris kaugel asuvates paikades, kuid umbes 1,5 kilomeetri pikkune lõik on läbitav ka ringjalt.

Valgesoo raba ( Silja Paavle)

Kodru raba

Tammsaare-Järva-Madise vahele jääv rada kulgeb mööda Tammsaare «Tõe ja õiguse» radu. Kui tahad alustada ja lõpetada samas punktis, pead kõndima edasi-tagasi umbes 8 km.

Teringi raba

Umbes 4,5 km pikkune ringikujuline õpperada on ideaalne jalutamiseks, kui spetsiaalset matkariietust ei ole. Libisemisvastase võrguga kaetud laudtee ja turvaline hakkpuidurada juhatavad üle mitme Viljandimaa rabasaare.

Tuhu soo

Kuigi maantee äärest algav matkarada on kergesti ligipääsetav, ei jõuta sinna sageli. Sestap sobib Lääne-Eesti rada üksi uitajale. Laudteel näeb soo arengu erinevaid etappe. Raja alguses kõrgub koostöös Eesti kunstiakadeemiaga valminud viie meetri kõrgune unikaalne vaatetorn.

National Geographicu kollane aken Valgesoo rabas ( Silja Paavle)

Valgesoo

Põlvamaa õpperada juhatab läbi maalilise maastiku ja metsa, imetle ka laanekuklaste elupaika ning naudi vaadet rabale uhiuuest vaatetornist. Keset raba on National Geographicu kollane aken. See tähendab, et maailmakuulus ajakiri soovitab just seda paika.

Vaatetorn Valgesoo rabas ( Silja Paavle)

Viru raba

Eesti üks külastatavamaid rabasid. Looklev lai laudtee sobib ka lapsevankriga jalutajaile. Harjumaale jääv rada tutvustab Eestile tüüpilist kõrgsoo maastikku ja -taimestikku.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?