Sari ainult huumorimeelsetele – „Наша Russia“

Verni Leivak, 18. november 2020

Venemaal valminud teleseriaal «Наша Russia» mõjub igal eluetapil ülivärskelt ja kuulub salvavatele kriitikanooltele vaatamata aegumatusse huumoriklassikasse.

Sarja tõmbenumbriteks on peaosaliste Sergei Svetlakovi ja Mihhail Galustjani kehastatavad väga mitmepalgelised karakterid, kellele sekundeerivad enamasti seeriast seeriasse kanduvad taustategelased. Viis hooaega kestnud seriaal julgeb satiiriliselt, irooniliselt, anekdootlikult ja kohati musta huumoriga välja naerda Venemaa eluolu, kombeid, kultuuritust ja kultuurilisi eripärasid.

Terav vastuolu

Peategelaste paar on juba iseenesest väliselt teravas vastuolus – pikka kasvu ja heledat verd Sergei on pärit Jekaterinburgist, lühike ja tõmmu Mihhail tuli ilmale armeenlaste peres Sotšis. Ent mõlemad mehed paistsid juba kooli ajal silma artistlikkusega. Ja kuigi Sergei lõpetas vanemate eeskujul ja soovil edukalt Uurali riikliku raudteelaste ülikooli majanduse erialal ega heitnud peast unistust saada profisportlaseks väravpallis, hakkas ta aeg-ajalt kohalikule estraadisketše esitavale lõbusate ja leidlike klubile ehk KVNi võistkonnale Uurali Pelmeenid naljalugusid kirjutama.

Mihhail seevastu sai hariduse Sotši riiklikus turismiülikoolis, ehkki jättis õpingud pooleli, sest etendused oma KVNi meeskonnas röövisid loengute külastamise aja. Alles aastaid hiljem sai temast Moskva riikliku õigusteaduse akadeemia tudeng.

Kirev tegelaste galerii

Ent mis on siiski see, mis sketšisarja kodumaal paljude tõsimeelsete televaatajate pahameele esile kutsub? Ainuüksi käsitletavad persoonid ja olukorrad annavad hulgaliselt põhjust.

Näiteks Kesk-Aasiast pärit siseviimistlejad Ravšan (Galustjan) ja Džamšut (Valeri Magdjaš) ning nende töödejuhataja Leonid (Svetlakov). Viimane võitleb vene keelt hädiselt mõistvate alluvatega jõuetus vihas päevast päeva, sest need saavad pidevalt sigaduste ja lollustega hakkama, olgu siis käsil remont Vene staari Ksenja Sobtšaki korteris või Sotši olümpiarajatistel.

Või siis Krasnodarist pärit noored jobud Slavik (Svetlakov) ja Dimon (Galustjan), kes üritavad valehäbiga võideldes apteegist preservatiive osta, moodsasse ööklubisse pääseda ja seal naisi sebida, pornofilme soetada või vanematele narkojoobega mitte vahele jääda.

Ivan Dulin (Svetlakov) on tööstuslinna Tšeljabinski suurtehase freesija, kes ebatraditsioonilise seksuaalse orientatsiooni esindajana on armunud oma ülemusse Mihhailõtsisse (Galustjan) ning seetõttu satuvad mõlemad töökaaslaste eest tihti piinlikesse olukordadesse.

Ent leiab ka soolonumbreid. Mihhail mängib näiteks hiilgavalt Ivanovo sušibaari ettekandjat Anastasja Kuznetsovat, kes igavesti kestva meheotsingu tõttu kõikidesse naisklientidesse rõhutatud matslikkusega suhtub.

Sergei kehastatud algklasside õpetajanna Voronežist paistab aga silma lõputu ahnusega, sundides õpilasi vanemate tagant varastama ja talle sularahas meelehead tooma.

Ilma teevad ka Moskva oligarhide prügimäel elavad asotsiaalid Sifoon ja Habe, blondeeritud miilitsamajor Dronov ja tema lihtsameelne alluv Jermolkina, Nižni Tagili elanikud Gena ja Vovan, kes Türgis puhkamas käies Vene turistide kõige jälgimat poolt esindavad jne.

Kodumaa maine kahjustajad?

Seriaali tegijaid on korduvalt süüdistatud kodumaa maine kahjustamises. Juba esimesel hooajal reageeris nähtule väga valuliselt Arhangelski oblasti ekspertkomisjon, kes tõi välja sarja sobimatu eetriaja – seda kõlbelisi põhitõdesid eiravat kava võiks näidata vaid öösiti, kui lapsed magavad.
Lisaks leidis komisjon, et sarjas pilgatakse avalikult patriotismi, kodumaa austamist, ajalugu ja venelaste elustiili. Samuti häirisid eksperte tegelaste seksuaalsuse rõhutamine, žargoon, seadusandlikes organites töötavate inimeste amoraalsuse esiletoomine ning liiga naturalistlikud stseenid, milles tegelased alkohoolses joobes on. Nad märkisid, et paljude tegelaste käitumine on vastuolus Venemaa seadustega.

Kuhu on jäänud sellised kõlbelised väärtused nagu ausus, õiglus, kultuur, truudus, esteetika, humanism, austus, töö- ja eluarmastus, patriotism ja hea tegemine, küsisid nad.

Tegijad ise piirduvad lühikese resümeega – seriaal on meelelahutuseks huumorimeelega vaatajatele.

AHNE KIRJANDUSÕPETAJA: Snežana Denissova (Sergei Svetlakov) oskab kõikvõimalike ideede abil eliitkooli lapsevanemaid lüpsta. (TV3 (Gennady Grachev))

Haljal oksal

Sergei ja Mihhail, kes on tihti ka oma sketšide autorid, jõudsid tänu seriaalile haljale oksale. Igal aastal panevad nad taskusse üle miljoni dollari, ehkki «Наша Russia» on saanud minevikuks ja käes hoopis teised ettevõtmised. Sergei on näiteks osanik ka mitmes restoraniketis.

Eraelus on mõlemal samuti kõik hästi. Sergei esimene abielu maabus küll karidele mehe erakordse hõivatuse tõttu töös, kuid uue kaasa leidis näitleja Krasnodari kinost. Seal leiba teeninud Antonina sattus juhtumisi kaheksa aastat tagasi Sergei filmi «Kivi» esilinastusel kohal olema. Peres kasvab kaks poega ja pereisa soetas lisaks mitmele luksuskorterile Venemaal kahekorruselise eramu Lätti Jūrmalasse ning suvitamiseks kalurimaja Kalnciemsisse. Pulmadki peeti meie lõunanaabrite pealinnas.

Poolehoid Putinile

Mihhail on elanud koos vaid ühe naisega, kellega tutvus juba 17 aastat tagasi Sotši ööklubis. Kuna piiga pisikest kasvu armeenlasega suhteks vedu võtta ei tahtnud, lähendas neid kahte autoõnnetus – mees sai tõsiselt viga ja tulevane abikaasa käis teda haiglas vaatamas. Vaesuses ei ela nemadki – Mihhail tegutseb omaloodud kinokompaniis NG Production loovjuhina ja luksuslikku Moskva korterisse mahuvad ka kaks tütart.
Telekanali STS huumorisaadete eest vastutab aga läinud aastast Sergei Svetlakov ning see tõik tõi mehi naljakavas «Venelased ei naera» taas koos jätkama.
Huvitav on seegi, et hoolimata «Наша Russia» ühiskonnakriitilisest hoiakust on Mihhail aastaid demonstreerinud oma poolehoidu president Putinile. Näitleja kuulus aastal 2018 lausa Putin Teami nimelisse initsiatiivgruppi.
Muuseas  – möödunud nädala lõpus tuli uudis, et Sergei koroonatest osutus positiivseks. 42aastase koomiku tervis halvenes ja viimastel andmetel viibib ta praegu haiglas.

Teleseriaal «Наша Russia» on eetris argi- ja pühapäeviti kanalil TV6.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?