Kehaaugustaja Egeth: „Augustamine tundub olevat ka natuke sõltuvust tekitav, mõni laseb iga kuu endale midagi juurde teha.“

Silja Paavle, 18. november 2020

«Augustamine on väga popp ja järjest tõusev trend igas vanuses, kuid see peab olema hoolikalt kaalutletud samm» tõdeb Tartu E.N. stuudio bodypiercer ehk kehaaugustaja Egeth Nõmmik.

Kasvava populaarsuse taga võib Egethi arvates olla tõik, et erinevalt tätoveerimisest saab needi või rõnga kehalt eemaldada suuremate armideta.
Päris kindlasti on sellele moevoolule aga hoogu andnud sotsiaalmeedia. «Kui keegi kuulsustest paneb endale ninaneedi ja jagab sellest pilti Instagramis, kasvab mõnel järgmisel nädalal hüppeliselt ninaneedi soovijate hulk.»

Varjatud kaunistused
Kõrva- ja nabaaugud on kõige menukamad ning sageduselt järgmisena tuleb Egethil paigaldada ninaneete. Sellele järgnevad naba-, keele- ja nibuneedid ning nina vaheseinast läbi pandavad septimid ehk nn pullirõngad. Naised paigaldavad järjest rohkem neete intiimsetesse kohtadesse. «Inimeste kehadel ongi palju varjatud neete, mis on sinna paigaldatud kas iseenda või oma partneri jaoks,» märgib Egeth.
Viimastel aastatel on üha enam moodi läinud ka mikrodermalid ehk pinnaseneedid. «Need ei ole püsivad ja kasvavad aastatega välja. Hiljem saab sellesse kohta teha näiteks tätoveeringu,» selgitab ta. Kõigile aga nahaalused needid ei sobi, sest keha ei võta neid omaks ja tõrjub välja. Vahel võib väljakasvanud neetide kohale jääda ka lillakassinine armkude.
Egethi sõnul augustatakse end tänapäeval meelsasti ka vanemas eas, sest see on üks viis teistest eristuda. Aastate lisandudes osatakse augustamine ka enda kasuks tööle panna – nii saab näiteks huvitavat kõrvakuju esile tõsta või hoopis mõnda ninadefekti varjata. Leidub ka naisi, kes on kogu elu unistanud nabarõngast ja lubavad selle endale viiekümneselt pärast kõhuplastikat. «Augustamine tundub olevat ka natuke sõltuvust tekitav, mõni laseb iga kuu endale midagi juurde teha,» naerab Egeth.

PIDEVAS ÕPPIMISES: Egethist sai augustaja juhuslikult, kuid nüüd keskendub ta peamiselt just sellele tegevusele. «Täiendan end selle maailma trendidega kursis olemiseks pidevalt nii siin- kui ka sealpool piiri.» (Aldo Luud)
(Aldo Luud)
(Aldo Luud)

Suur mure teismelistega
Alaealised peavad augustamiseks võtma vanemalt kirjaliku nõusoleku või tulema kehaaugustaja juurde koos vanemaga. Et paljud lapsevanemad sõdivad augustamisele vastu, teevad teismelised üksteise kehadesse neid suvaliste desinfitseerimata vahenditega. Tagajärjeks on halvasti paranevad haavad, põletikud ja kehvemal juhul armid. Sama võib juhtuda siis, kui minnakse ebapädeva iluspetsialisti juurde. Üks noor neiu jõudis Egethi juurde alles siis, kui paigaldatud nabaneedi ümbrus juba mädanes. «Saatsin ta perearstile. Ebaprofessionaalne tegija pani vale ehte ja klient ei otsinud õigel ajal abi,» loetleb ta selle loo mitut kehva kokkusattumust.
Seda tuleb paraku ette, sest noored ei tunne oma keha ega oska kõrvalekalletele reageerida. Ja vanemad ei saa aidata, sest teismelised kipuvad salaja tehtud auke varjama, kuniks asi on väga hull.
Kui auk kinni kasvab või ehe tuleb eemaldada mõne meditsiinilise protseduuri käigus ning seejärel auk kinni vajub, ei maksa seda ise vigastuste vältimiseks lahti urgitseda. Kehaaugustajad avavad laienduspulkade abil augu uuesti ja paigaldavad sinna uue ehte.

Ole augustajaga aus
Kui tekib soov keha augustada, soovitab Egeth algatuseks spetsialistiga oma plaanid läbi arutada. Seda põhjusel, et igaühele ei saa juba anatoomiliste eripärade tõttu mõnda auku teha. Näiteks kõigile ei ole võimalik pikka pulka kõrvast läbi panna ja nabaneet väljaulatuval nabal ei jää kena. Auke ei tohi teha ka sünnimärkide lähedusse ja prillikandjad peavad arvestama, et kõrvaehted ei jääks prillisangaga pidevasse kokkupuutesse – nii ei parane haav ja ka tulevikus on ebamugav.
Kindlasti räägi arutelu ajal oma haigustest, näiteks diabeedist, epilepsiast, verehüübimisprobleemidest «Diabeetikutele peaks andma perearst augustamiseks loa,» täpsustab Egeth.
Salongi minnes söö eelnevalt kindlasti kõht täis ja ära vaata sotsiaalmeediast jubedaid klippe. «Niigi on sageli hirm, videote vaatamine kütab seda üksnes üles.» Alkoholi tarvitamine enne protseduuri on täiesti lubamatu.

Värskelt tehtud auku ära viinaga hoolda ja puutu seda võimalikult vähe. Osta apteegist puhastamiseks füsioloogilist või meresoolalahust. 


«Needid on minu aksessuaarid.»
Birgith (28), raamatupidaja, ettevõtja, hobusekasvataja ja jahimees:


«Minu jaoks on augustamine eneseväljendus, mis aitab hallist massist eristuda. Õigesti valitud ja põnevad needid on aksessuaar – minu kehalt leiab neid ühtekokku 41.
Idee seljale mikrodermalitest südame tegemiseks leidsin internetist. Esialgu ma selle täideviimisega ei kiirustanud, sest ei leidnud kohe asjatundlikku needistajat. Pealegi oli mul varasemast paar ebameeldivat kogemust.
Pärast põhjalikku kodutööd jõudsin Egethi juurde ja jäin esimese tema paigaldatud keeleneediga ülirahule. Järjest hakkas tulema uusi ideid, kuniks omavahel lobisedes jõudsime mikrodermaliteni. Ilmnes, et Egeth unistas ammu ühe sellise ilusa projekti teostamisest, ja mina soovisin seda väga.
Üheskoos valisime seljal täpse piirkonna, kuhu mikrodermalid passiksid nii, et tulemus jääks ilus. Asukoha valikul oli veel oluline, et need ei hakkaks riietudes segama ega jääks rinnahoidja kinnituse alla. Ainsa asjana pean arvestama, et lahtisema seljaga või pitsmustriga pluusi kandes jääb see alt paistma. Sädelevate kivikestega needid ei takista mind ka selili magamast.
Et minu neetidele saab kinnitada ka pisikesi rõngaid, olen oma keha katsetanud justkui lõuendina ja mänginud sellele mustreid joonistades. Pael toob südamekuju eriliselt välja.
Mõte, et mikrodermalite välja kasvades võib iga needi paigalduskohta jääda pisike arm, mind ei heiduta. See minimaalne täpike pole probleem, sest ka üksnes täpikesed moodustavad mu seljal omamoodi põneva mustri.»


«Magan ainult ühe külje peal.»
Liina (32), ripsmetehnik:

«Mul on kõrvades kokku üheksa neeti ja rindkerel neli mikrodermalit. Viimased lasin paigaldada viis aastat tagasi. Mulle meeldib, sädelevad kivikesed on kaeluseta pluusi kandes kaunistuse eest.
Seda, et mikrodermalid ajaga välja kasvavad, ma ei karda. Alati saab uued panna. Need on kehal mugavad ega sega igapäevaelu kuigivõrd. Ainult keha kreemitamisega peab olema ettevaatlik, sest kui kreem satub neetide alla, võib tekkida põletik.
Küll olen aga piiri peale pannud kõrvade augustamisele. Ühes kõrvas on mul seitse kaunistust ja selle külje peal magamine on valulik ning keeruline. Magangi peamiselt teise külje peal ja rohkem sellesse kõrva auke tegema ei kiirusta. See mind aga ei heiduta. Kui tekib hea mõte, lasen endale veel mõne uue augu teha. Ainult näost hoian kõikvõimalikud needid eemal.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?