„Kuldvillaku“ võitja Epp Kõiv: natuke häirib, et ma ei mäletanud esimest Ladina-Ameerikat esindanud Tour de France’i võitjat

Helle Rudi, 18. november 2020

See oli Epule (31) endalegi üllatus, et ta «Kuldvillakus» nii kaugele jõudis. Rõivaidki oli salvestusel kaasas vaid kolme saate jagu.

«Päris paljud vist arvavad, et neid saateid salvestatakse igal nädalal. Näiteks vanad tuttavad otsisid mind internetis üles ja soovisid järgmiseks nädalaks edu,» räägib naine.

Seepeale tuli Epul muidugi selgitada, et tegelikult toimus salvestus juba suvel ja tulemus on ammu teada. Mõistagi prooviti seepeale välja uurida, kuidas siis ikkagi läks. Sellel kohal jäi võistleja suu aga lukku, sest lepingus on kirjas, et tulemusest ei või enne eetrit kuskil sõnagi iitsatada. «Võidust teadis perekond, elukaaslane ja paar sõbrannat, kes ei ela Eestis. Neile oli ohutu öelda. Teistele ütlesin, et mul läks hästi. Kui hästi, seda näete hiljem telekast.»

Üks kummitus

Epp käis «Kuldvillakus» ka kolm aastat tagasi. Toona pidas ta vastu kaks saadet. «Seekord läksin mõttega, et läheb, nagu läheb. Kui esimese saate võitsin, olid kõik pinged maas. Polnud vahet, kuidas edasi läheb. Kaadritagune meeskond oli rohkem elevil kui mina,» arvab ta. Kuna stuudios toimuvat oli näha ka koridoris, oli alates teise saate võidust sealt väikest aplausi kuulda. Lisaks uuriti vaheajal sõbralikult, kas viis võitu võiks ära tulla.

Erinevuseks eelmise korraga ei pea ta küsimusi ega ka enda tarkuse tohutut kasvu. Pigem julgust riskida. Kui ta vastust kindlalt ei teadnud, proovis vähemalt aimata. Kaotada ei olnud ju midagi.

«Näiteks – mul oli üks kuld- või hõbevillak, täpselt ei mäleta, aga üksi vastasin. Küsimus oli, kus on joostud viimased kaheksa maratonirekordit. Vastust ma ei teadnud. Aga mõtlesin nii: mis on suuremad linnad, kus jooksmas käiakse? Rekordi jaoks oleks hea, kui maapind oleks võimalikult tasane. Ilm ei tohi olla liiga külm ega soe. Pakkusin Berliini. Ja oligi õige!»

Ükski vastuseta jäänud küsimus Eppu ei kummita. Või kui järele mõelda … üks siiski.

«Sõidan palju rattaga ja mu pere on rattaentusiastid. See, et ma esimest Ladina-Ameerikat esindanud Tour de France’i võitjat ei mäletanud, natuke häirib. Mul ei tule see nimi praegugi meelde. Pärast vaatan järele,» muigab ta.

Uudishimu

«Kui saadet telekast vaatasin, teadsin päris palju neid vastuseid, mis võistlejatel vastamata jäid,» meenutab Epp, et eriti osav oli ta kodudiivanil. «Nii tunduski tobe, kui ei osaleks.»

Kuna osalemissoovi avaldas umbes 800 inimest, tuli pärast registreerimist läbida kaks eelvooru. Esimene oli internetipõhine, kus tuli loetud minutite jooksul leida ette antud valikust õige vastus. Teine toimus stuudios, kus tuli vastata pea 50 küsimusele. Epp küll kõiki vastuseid ei teadnud, aga vähemalt pakkus midagi, ja pääseski edasi.

Seejuures ei saa naist kuidagi suureks mälumänguhundiks pidada. Enne koroonat oli ta sõpradega vaid mõnel pubiviktoriinil käinud, aga nende meeskond polnud kunagi kõige tugevam. Ristsõnu lahendab Epp peamiselt lennukis, ent seegi hobi on praegu soiku vajunud. «Minu meelest ei ole mälumäng miski näitaja. See pole oskus, vaid näitab, kas on teadmisi ja silmaringi. Samas tuleb oskus seoseid luua muidugi kasuks,» ütleb ta.

Enda kasulikuks iseloomujooneks peab Epp seda, et tahab alati kõigest midagi teada. Kui kuskil jääb midagi segaseks, uurib internetist juurde. Viimati sukeldus ta nõnda näiteks Lõuna-Korea kultuuri ja leidis palju huvitavat. Eriti kiidab ta Lõuna-Koera kööki. «Kindlasti tuleb see kodust, kus ema ja isa on laia silmaringiga. Kui neilt midagi lapsena küsisin, vastasid nad alati põhjalikult.»

Kassid ja linn

Jah, «Kuldvillaku» võitja Epp Kõiv on tõepoolest seesama Epp Kõiv, kes kuus aastat tagasi laulis: «Kassid jäid sulle, aga linn on minu.»

Viimati kuulis ta enda häält poes mandariine valides. Seda on varemgi juhtunud, sest kellegi arvates sobib Epu plaadi muusika eriti hästi kaubanduskeskuses kulgemise taustaks.

Ta ise suurema publiku ees enam mikrofoni haarata ei plaani. «Mulle kukkus see võimalus artist olla sülle juhuslikult ja arvan, et võtsin sellest kõik, mis sai. Tore, kui ka teistele meeldis. Aga praegu elan pigem rahulikumat elu ja tahan teha oma päris tööd. Laulan endiselt, aga hobina. See on mõnusam,» tõdeb ta.

Küll aga kaaluks nutikas naine osalemist mõnes muus mälumängusaates. Kõik oleneb formaadist. Kahjuks Eestis praegu rohkem võimalusi ei ole.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?