SAA OSA! Elamustest tulvil öö tuleb taas

Helina Piip, 26. august 2020

Sel aastal peetav muuseumiöö kannab pealkirja «Öös on aega». Oma ukse avavad 160 muuseumi, nende seas ka mõned kirikud, arhiivid, galeriid. Siin on vaid väike valik kirjust programmist.

TALLINN

Raeapteek (Erki Pärnaku)

Raeapteegis jutustatakse igal täistunnil aegadest, kui ladina köögis müüdi tubakat, mängukaarte ja püssirohtu ning raviks kasutati muumiaessentsi või põletatud mesilasi. Keldrisaalis saad uhmerdada endale ürdisoola – töötoas osalemiseks pane end eelnevalt kirja.

Rahvusraamatukogus viiakse ekskursioonile hoidlatesse (eelregistreerimisega), toimub otsimismäng, muinasjutusalongis kuuleb jutte heliplaatidelt. Piret Päär vestab rahvajutte, Kulno Malva musitseerib. Avatud on 8. korruse terrass, kuhu tavaliselt ei pääse.

Disainimuuseum (nuuseumioo.ee)

Tarbekunsti- ja disainimuuseumi hoovis avab uksed ühe õhtu kohvik. Süüa pakuvad moeloojad Kersti Mikkov, Marit Ilison ja Lilli Jahilo. Oma disainioskused pane proovile töötubades.

Särevi teatritoas mängib kell 19.00 karmoškavirtuoos Matis Leima, alates kella 20.00st saad end jäädvustada teatrikostüümides muuseumi fotograafi Mart Laulu kaamera ees.

Kadrioru muuseumides on lastele kokku pandud töötoad, avastamismängud ja palju muud.

HARJUMAA

Kolga muuseum (nuuseumioo.ee)

Kolga muuseum pakub huvilistele ajaloo- ja legendituuri Kolga mõisa salapärases peahoones (vajalik eelregistreerimine).

Padise klooster (nuuseumioo.ee)

Padise klooster-külastuskeskuses toimuvad kalligraafia, müntide vermimise, küünalde meisterdamise töötoad, kell 19.00 saad minna kloostriekskursioonile.

Risti kirik (nuuseumioo.ee)

Risti kirik Harju-Ristil on üks ehedamalt säilinud keskaegseid pühakodasid Mandri-Eestis. Vaata üle hiliskeskaegse tegumoega laemaalingud ja käärkamber, uudista erilist poolsilinderjat kirikutorni ning võlve. Tornis on avatud ainulaadne kohvik.

HIIUMAA

Mihkli talumuuseumis Malvaste külas meisterdatakse liivase pinnasega talus liivakelli ja mängitakse mänge, kuulatakse vaikse koha hääli.

IDA-VIRUMAA

Iisaku kihelkonna muuseumi näituse «Mehele minemise aeg» raames saad näha sealse kandi huvitavate lugudega pruutkleite ja läbi teha vahvaid tseremooniaid. Maitse, mida pulmade aegu lauale pandi.

JÄRVAMAA

Ajakeskus Wittensteini juures Paide Vallimäel peab kell 19.00 arheoloog Ain Mäesalu vabaõhuloengu Eesti vanematest tulirelvadest, kell 20.30 toimub taskulambirännak «Ajapaigad Paide vanalinnas». Kell 23.00 algab vallitornis öine ajarännak läbi Eesti ajaloo.

Eesti jalgrattamuuseum (Heiko Kruusi)

Jalgrattamuuseumis Väätsal saad teada, kui palju aega mahub vanale vinüülplaadile, šellakplaadile, CD-plaadile, mängib vändaga grammofon. Pajatatakse lugusid vanadest jalgratastest. Võta vanaisa ka kaasa!

Käru muuseum (nuuseumioo.ee)

Käru alevikus asuvasse muuseumi on kokku kogutud üle 120 käru ja vankri eri riikidest ning sajanditest. Kell 18.00 toimub kontsert ja seejärel ekskursioonid ning meisterdamine.

LÄÄNEMAA

Haapsalu linnus (Teet Malsroos)

Haapsalu linnuses on kella üheksani tasuta avatud linnuse muuseumi väliala ja vaateplatvorm.

LÄÄNE-VIRUMAA

Palmse rahvuspargi külastuskeskuses saad kedrata lõnga ja kududa kangastelgedel, kohvitada ja kooki süüa. Kell 20.00 räägib keskkonnaameti ekspert Liisa Rennel nahkhiirtest ja pärast päikeseloojangut proovitakse loomakest looduses kohata.

PÄRNUMAA

Muuseumraudtee Lavassaares. Aururongiga sõitmise eest tuleb lunastada pilet. Töötab kohvik, mängib lõõtspill. Kiirabidresiiniga saad rabasse sõita.

SAAREMAA, MUHUMAA

Koguvas Muhu muuseumis esineb karmoškaklubi. Õpitubades saad meisterdada nii Muhu tutte kui ka aja mõõtmise vahendeid. Avatakse ajateemaline näitus (kellad, kalendrid jms).

Kuressaare linnus (Alar Truu)

Kuressaare linnus avab muuseumiöö kell 19.00 kahuripauguga. Toimub mitu ekskursiooni giidiga ja tornikohvikus esinevad muusikud.

TARTU

Tartu botaanikaaed (nuuseumioo.ee)

Tartu ülikooli botaanikaaias toimuvad eesti- ja venekeelsed ekskursioonid – vaadatakse augustikuu õitsejaid, uuritakse, milliseid iluaiataimi võib süüa, ning juttu tuleb ka mürgistest isenditest. Pane end eelnevalt kirja.

Tartu ülikooli tähetornis toimub kell 18.00 kuraatorituur Ehatähest ehk planeet Veenusest ja kell 19.00 ekskursioon «Aja mõõtmisest» Tähetornis. Saad teada, kuidas teleskoopide abil õiget aega määrati ja kuidas töötas kunagi õige aja teenistus. Pane end eelnevalt kirja.

VÕRUMAA

Mõniste talurahvamuuseum peab lõikuspidu lõõtsa ja laulu ning Voldemar Kuslapiga.

Värska külastuskeskuse Reegi maja uksed on avatud südaööni. Kavas reibas kontsert. Lapsi ootab kepphobuste valmistamise õpituba. Toimub muinastulede öö tulerituaal ja enne südaööd ööretk Õrsava matkarajal.

Muuseumiöö stardipauk antakse kell 18.00, sellest hetkest enam piletiraha ei küsita. Täpsemad tingimused leiad www.muuseumioo.ee. Samal ööl süüdatakse üle Eesti ka muinastulede öö lõkked. Kõiki lõkkekohti näed www.muinastuled.ee.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?