7 soovitust, mida enne lemmiklooma võtmist silmas pidada

Liis Ilves, Naisteleht, 26. august 2020

„Varjupaigast looma võtmine on filosoofilises mõttes vastutustundlik samm, kuid seegi peab olema väga selgelt läbi mõeldud otsus,“ tõdeb Varjupaikade MTÜ juht Triinu Priks.

Varjupaikade MTÜ koosseisu kuulub kõikjal Eestis kuus varjupaika, kus praegu on koduootel üle 500 kassi ja umbes 30 koera. Niisiis on koertega praegu seis päris hea – varjupaikadest käib neid küll palju läbi, aga hulganisti korraga nad seal koos ei viibi. Kasside arv on niivõrd suur just suvekuudel lisanduvate kassipoegade tõttu. Õnneks näitab aga trend, et varjupaikadel hoitakse agaralt silma peal ja lemmikud leiavad üha sagedamini tee oma koju – keskmine uue kodu leidmise aeg on kolm kuud.

Muide, koroonaperiood andis varjupaikadele hea võimaluse sisse viia väike muudatus, mis parandab hoolealuste heaolu. Kui vanasti said kõik huvilised vabalt lemmikutega tutvumas käia, siis enam see nii lihtne ei ole. Kevadel puhkenud eriolukord tõmbas külastustele kriipsu peale ja koera või kassi võtmiseks tuli varjupaigaga telefonitsi põhjalikult suhelda. Tänu põhjalikule suhtlusele leidsid koroonaperioodil endale kodu ka kõige staažikamad neljajalgsed. Lisaks said koerad-kassid külastusvabal perioodil end lõpuks välja puhata ja nende stressitase on nüüd madalam. Niisiis otsustatigi jätkata sedaviisi, et varjupaigast lemmiklooma võtmiseks tuleb eelnevalt asutusega kontakteeruda.

Mida lemmikut võttes silmas pidada?

 • See olgu pere ühine otsus. Enne looma võtmist peavad kõik pereliikmed sellest teadlikud ja nõus olema. Rääkige omavahel läbi, kui kaua uus lemmik elab, millised ootused see kõikidele paneb. Kogu pere peab mõistma, et loom on vastutus ja ka temal on sotsiaalsed vajadused.
 • Kogu pere peab loomaga tutvuma. Veendu, et ükski pereliige lemmiklooma ei kardaks. Selleks käige koos tutvumas konkreetselt selle loomaga, kelle kavatsete oma katuse alla tuua. Nii näete sedagi, kuidas ta teiste pereliikmetega käitub.
 • Kodu peab loomale sobima. Üüripinnal elades veendu, et lemmikloomad on seal lubatud. Vajadusel konsulteeri omanikuga. Nii hoiad ära asjatu solgutamise üürikodu ja varjupaiga vahel. Samuti mõtle, kas konkreetse looma jaoks on sinu elamispinnal sobivad tingimused.
 • Kontrolli allergiaid. Täna otsib järjest rohkem loomi endale uut kodu, sest kellelgi lööb peres välja allergia. Veendu kindlasti enne lemmiku koju toomist, ega keegi peres selle tervisemurega kimpus ole.
 • Arvesta kulutustega. Loomadega kaasneb alati kulu – nad vajavad süüa, karvahooldust, mõni ka kuuletuskoolitust, lisaks lemmikloomatarbed ja veterinaarikulud. Lemmikloomaga võib kaasneda ka mitmeid ootamatuid väljaminekuid.
 • Arvesta teiste lemmikloomadega. Kui peres elab teisi lemmikloomi, võib vajalikuks osutuda pikem tutvumisprotsess. See on ootuspärane, et uus hoolealune ei klapi kohe vanema olijaga. Üldiselt saab enamiku loomadest omavahel koos elama panna, aga kindlasti peab arvestama, et see ei saa korda ühe päevaga. See võib võtta nädalaid või kuid. Teinekord läheb vaja professionaalse koolitaja abi.
 • Arvesta looma iseloomu ja enda elustiiliga. Mõtle, milline on sinu igapäevaelu, ja vali vastavalt sellele, millise aktiivsustasemega loom su perele sobib. Pea seejuures meeles, et kassipojad on väga toredad ja armsad, aga see on suur õnneloos, millise iseloomuga olevus temast kasvab. Seega on hea variant võtta hoopis täiskasvanud kass – nii tead kohe, millise olekuga ta on.

Kuidas varjupaigast looma võtta?

Tutvu esmalt varjupaikades olevate loomadega kodulehel Varjupaik.ee.
Kui leiad kodulehelt lemmiklooma, kes sind n-ö kõnetab, võta varjupaigaga ühendust.

Kui jätkuvalt kõik klapib, täida sooviavaldus. Seejärel mine väljavalitud loomaga varjupaika tutvuma.

Kui kõik sobib, teeb varjupaik loovutuslepingu ja sul tuleb tasuda loovutustasu:

 • kassi eest 35 eurot;
 • täiskasvanud koera eest 50 eurot;
 • kutsika eest 70 eurot;
 • pisilooma eest 10 eurot.

Üle 60aastastele eakatele on täiskasvanud looma loovutustasud veidi soodsamad: kassi eest tuleb tasuda 15 ja koera eest 25 eurot.

Varjupaigast võetud loom on kiibistatud, vaktsineeritud ja saanud kõik parasiiditõrjed. Täiskasvanud loomad on võimalusel ka steriliseeritud/kastreeritud.

Hea teada!

Facebooki lehekülg „Koduotsija“ aitab loomal liikuda vanast kodust otse uude, vahepeal varjupaika sattumata. Nii jääb ka lemmiku stressitase võimalikult madalaks. „Koduotsija»“ kaudu jõuab uutesse peredesse umbes 200–300 looma aastas.

Ootavad oma peremeest!

Kiku, umbes kolmeaastane (Läänemaa varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Vinski, umbes üheaastane (Tallinna varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Karu, umbes viieaastane (Valga varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Hugo, umbes seitsmeaastane (Võru varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Sandra, umbes kuueaastane (Läänemaa varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Vesta, umbes üheaastane (Pärnu varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Ella, umbes kaheaastane (Viljandi varjupaik) (MOMENT PILDIS)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?