Raimo Kummer: „Kinni“ on kõige kummalisemalt sündinud projekt

Helle Rudi, 22. jaanuar 2020

«Ütlen ausalt, see on kõige kummalisemalt sündinud projekt minu telekarjääri jooksul,» avab TV3 programmidirektor Raimo Kummer uue dokumentaalsarja «Kinni» tagamaid.

Värske sari «Kinni» kõneleb meestest ja naistest, kes istusid kinni noore Eesti vanglates, mida peeti sõna otseses mõttes surmatsooniks.

See, kui tõsiseid teemasid sarjas puudutatakse, selgub juba avaosas. Endised kriminaalid kirjeldavad detailselt, millist elu elati kõige rangema režiimiga vangla selles osakonnas, kus istusid koos eluaegsed ja vanglaseinte vahel raskeid kuritegusid sooritanud kinnipeetavad.

Järgnevates osades saab näha meenutusi Patarei vanglast, kus oli võitlus elu ja surma peale osa igapäevaelust. Uuritakse, miks noor Eesti vabariik ei suutnud Rummu vangla seinte vahel korda hoida ja lasi võimutseda vangide endi kehtestatud vägivaldsel vanglasisesel korral. Šokeerivate meenutustega astuvad kaamera ette ka endised naisvangid, kes kõnelevad, kuidas toimis naistevangla hierarhiasüsteem ja mil viisil püüti kõigi õuduste kiuste vanglaseinte vahel naiselikkust säilitada.

Saatuse keerdkäigud: «Ants Pääri olin varem ka meie saadetes näinud, aga teleprodutsendi talenti sealt oodata ei osanud. Saatuse keerdkäigud on ootamatud,» kiidab Raimo Kummer dokumentaalsarja «Kinni» produtsenti.

Tavapäratu sünnilugu

Sarja «Kinni» idee tuli kurikuulsalt võlakütilt Ants Päärilt. «Ants võttis minuga kevadel ühendust ja rääkis oma ideest. Aga ega ma seda väga tõsiselt võtnud,» meenutab Raimo esialgseid kõhklusi. Vestlus võttis sootuks uue pöörde, kui ta nägi umbes viieminutilist lõiku tulevase telesaate võimalikust sisust. «See oli nii võimas, et saime juba kas samal või järgmisel päeval kokku, et arutada, kuidas sarja tootma hakata.»

Raimo teada puhus projektile elu sisse üks allmaailma autoriteet, kes võlakütiga pärast samanimelist telesaadet ühendust võttis. «Oma esimesed lood rääkiski ta Antsule,» ütleb mees. Seesama vanglaeluga kursis allikas näitas ka videot, mis on vangide poolt umbes 15 aastat tagasi filmitud. Kümme aastat krimireporteri tööd teinud Raimo kirjeldab videot kui kõige ausamat juttu sellest, mis valvatud müüride taga tegelikult toimus. «Hämmastav on nende lugude detailsus. Teadsin, et vanglas saab peksa, seal võidakse ära vägistada või kui pedofiil satub vanglasse, siis tema elu on seal väga raske. Seda, kuidas kõik tegelikult toimus, polnud ma aga kunagi kuulnud. Neid lugusid räägivad inimesed, kes olid kõige selle keskel ja seda kõike ka tegid,» räägib ta.

šokeeriv salaelu: Otse vangla­müüride vahel filmitud stseenides kõnelevad endised naistevangla asukad sellest, kuidas ainsaks hügieenivahendiks oli pesupulber, ning sellestki, kuidas romantiliste tunnete elushoidmiseks meesvangidega kirjavahetust peeti.

Jube, aga hea materjal

Raimo tunnistab, et nähtud materjal oli liiga hea, et seda raisku lasta. «Õigustatud risk,» kommenteerib kogenud telemees. Kokku suheldi umbes 30 endise kinnipeetavaga, kuid kõik ekraanile ei jõua. Oli neidki, kes ähvardasid ja lubasid saate eetrisse mineku korral kättemaksu, mainib ta.

Ja ehkki «Kinni» on kirjeldustes jõhker, on sari pildiliselt veidi rahulikum vaatamine. «Vanglas filmitud kaadrid ei sisalda kellegi tapmist, vägistamist või muid jõhkrusi, mida endised vangid kirjeldavad. Üht-teist oleme taaslavastanud, aga seda sündsuse piirides,» rahustab Raimo. Tõsielulugude taaslavastuse ja kujundusega tegeles Hardi Volmer, toimetaja oli Allan Muuk ning montaažirežissöör Oliver Muraveiski. «Kinni» idee autor ja produtsent on Ants Päär.

«Kinni» on TV3 eetris esmaspäeviti kell 21.00. Sari ei ole sobilik alaealistele.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?