Nüüdisaegne daam. Milline ta on?

Verni Leivak, 22. jaanuar 2020

Tossud hakkavad kontsakingade ees taanduma ja moejoon toetab üha enam figuuri. See tähendab omakorda naiselikkuse ja daamilikkuse muutumist aina aktuaalsemaks, sõnastab etiketiõpetaja Erika Kolbakov praeguse trendi.

Erika (50) sattus etiketimaailma asjade loomuliku käiguna. See juhtus enam kui kakskümmend aastat tagasi, kui naine töötas Pärnus Ammende villas. Toona polnud just palju paiku, kus eriti esinduslikke üritusi ja pidusid korraldada, kuid villa oli üks neist. Kuna elitaarsete ettevõtmiste läbiviimine eeldas spetsiifilisi teadmisi, tehti töötajatele hulgaliselt koolitusi.
«Minu põhitööks kujunes ürituste läbiviimine,» tähendab Erika, kuid peagi hakati teda ennast etiketiloengutega esinema kutsuma. Nüüdseks on hobist välja kasvanud päris töö, sest väikese lapse kõrvalt õhtuti ja puhkepäeviti ürituste korraldamine ei tulnud enam kõne alla. Teadmiste professionaalseks täiendamiseks otsis ta Londonis üles vastavad erialakursused Minding Manners Internationalis ja Emma Dupont School of Etiquette’is. Mõistagi lõi ta pärast seda etiketisalongi Eestiski, kuid Londonis ennast täiendamas käib ta praegugi mitu korda aastas.

DAAMILIKKUSE ÕPPETUND: «Daamil on ainult talle sobiv oma stiil. See on viis välja öelda, kes sa oled, kuid sõnadeta. Stiil on see, kui sina kannad rõivaid, mitte nemad sind,» õpetab Erika hotellis Telegraaf, kus ta vahel klientidega käib. (Stanislav Moshkov)

Korraga tekib paanika
Kuna naiselikkuse väljendamine teeb maailmas taas võidukäiku, on Erika parim vastaja küsimusele, miks ikkagi on nii, et mõnest piigast sirgub noor suurepäraste maneeridega daam ja teisest saab matsiplika. Miks saab mõnest õitsvast naisest aastatega vanamutt ja teisest väärikas proua?
«Põhjuseid võib olla erinevaid,» nendib Erika. «Kindlasti mõjutavad kujunemist geenid ja elukeskkond ning mida seal «normaalseks» peetakse. Mõnel puhul peetakse piisavaks, kui kanda päev läbi dresse ja lükata hommikul käega korraks läbi juuste.»
Etiketiõpetaja sõnul tekib naistel vanemaks saades tihti paanika. Äsja ette löönud number on ju päris suur, aga kuidas tahaks veel noor olla! Uksele koputab keskeakriis.

Appi, 60aastased beibed!
Siis hakatakse Erika sõnul end väljastpoolt igast küljest tuunima ja asi läheb kunstlikuks. Muidugi pole halb, kui välimust tuunitakse nii, et sellest ehk ei saa arugi, aga kui minnakse üle võlli, soovides taas välja näha nagu 20aastane, on seda kurb vaadata. 50- või 60aastane beibe näeb kindlasti teistmoodi välja kui väärikas proua,» on Erika veendunud. See on justkui appikarje: aeg läheb, kuid ma ei lepi oma vanusega. Ometi ei tea tema küll ühtki meest, kellele meeldiks vaadata küpses eas naist, kes tegelikult mõjub oma liigses nooruse ihaluses eemaletõukavalt.
Muidugi ei tähenda see, et vanemas eas peaks laskma endale «muti» soengu lõikama ja kittelkleidi selga panema. Ajaga peab kaasas käima, kuid nüüdisaegsel daamil tuleb mängu elegants ning õige rõivavalik, mis lähtub vanusest ja kehakujust.

ETIKETIKOOLITAJA: «Nüüdisaegne daam ei pea olema liiga tagasihoidlik või ontlik, sest suudab enda eest seista, hoolitseda ja endale elatist teenida,» tõdeb Erika.

Naiseks olemise tähtis tunne
Muutused peavad algama seestpoolt, mõttemaailmast. Kõigepealt tuleks aja vooluga leppida ja vananeda väärikalt, mis tähendab eelkõige elust huvitumist ning isegi uudishimulikkust.
«Oluline on end naisena tunda,» sõnab Erika. Kui aegu tagasi veetsidki naised aega peamiselt koduseinte vahel, siis juba sajandi eest hakkasid nad ka tööl käima ning juba ammu pole õrnema soo esindajad tippjuhtidena mingi haruldus. «Ja isegi sel puhul on äärmiselt oluline, et naine tunneks end naise, mitte tööloomana,» rõhutab ta. Vastasel juhul võibki ta muutuda liiga jõuliseks ja naiselikkuse minetada. Mehelikult käituvatel naistel võivad aga koduski probleemid tekkida, kui peale mehe tahab ka naine perepea olla. Midagi head sellest lõpuks välja ei tule. Naine võiks koju jõudes oma juhirolli alla suruda – loodus on ju meid nii loonud, et naine on nõrgem pool, kuigi ta võib karjääris kaugele jõuda. Muidugi on ka teistsuguseid arvamusi ja mõni peab sellist juttu ehk seksistlikukski.
Erika sõnul on praegune sooneutraalsusele rõhuv aeg muutnud mehigi nõnda, et enam ei juleta naistele isegi komplimente öelda või muid lugupidamisavaldusi teha, uksi avada, mantlit selga aidata või istet pakkuda, sest mine tea, äkki saab sõimata. Naiselik ja eneses kindel naine nii ei tee ja naudib rõõmuga lugupidamisavaldusi. Keelduda saab ka viisakalt.

KOLLEEGID JA SÕBRANNAD: Londonis koos etiketiõpetaja Emma Dupont’iga. «Tema õpetuse suund rõhub just naiselikkusele ja daamiks olemisele. Inimesi käib tema juures üle ilma,» kinnitab Erika, kes ise samuti üle paari kuu tema etiketiklubi üritustel osaleb.

Väärikas, iseseisev ja oma arvamusega
Milline on aga nüüdisaegne daam? Erika sõnul on see naine, kes saab endaga hakkama ja kellel on mõni tegevusala isegi siis, kui aineline olukord tööl käimist ei nõua. Tegevuses olemine hoiab ära nii vaimse kui ka kehalise mandumise. Kodus pelgalt teenija rollis olemist piisavaks tegevusalaks pidada ei saa. Midagi on juurde vaja!
Kindlasti ei pea daam kodus hommikust õhtuni täismeiki kandma. Et end aga naiselikuna ja hästi tunda, võiks siiski isegi argipäeval – juhul, kui ees on kodune romantiline õhtusöök või tulevad külalised – meiki veidi kasutada ning midagi pidulikumat selga panna.
Nüüdisaegne daam teab oma hinda ega unusta väärikust ja viisakust, kuid see ei tähenda isikliku arvamuse puudumist. «Jah, ka temal on tujud ja tahtmised, kuid muidugi ei tohiks nende väljendamisel üle pakkuda. Kindlasti ei luba ta endaga halvasti käituda,» sõnab Erika. «Tuleb end väärtustada, endast lugu pidada ja leppida endaga sellisena, nagu oled. Kui sa pole rahul soengu või kehakaaluga – võta midagi ette. Maniküüris ja pediküüris käimine peaks olema samuti enesestmõistetavad tegevused – enesetundele on need äärmiselt olulised. Samas ei tohiks jääda ilusalongides istujaks ja kortsude süstijaks. Esteetilistel põhjustel on kõik lubatud, aga seesmiselt muutumata ei paista ka ilu välja.»

Tõeline daam mini ei kanna
Daami iseloomustavad võrdväärselt elegantne riietus, kehakeel ja -hoiak, hoolitsetud välimus, sõnakasutus ning hääletoon.
Tõelise daami kehakeelest hõngub eelkõige meeldivat, mitte üleolevat enesekindlust. Aga ka tõsiseltvõetavust ja taktitundelisust. Sobiva kehahoiaku tagab lihtne nipp – kontsakingade kandmine.
«Isegi väiksem konts tagab selle, et selg muutub sirgemaks ja kohe tõuseb ka enesekindlus,» kinnitab Erika. Samas ei tasu kontsi alla panna, kui nendega kõndida ei oska – aga see on õpitav. «Meelde tuleb jätta, et daam päevasel ajal üle seitsmesentimeetriseid kontsakingi ei kanna ja õhtul võib nende kõrgus olla mitte üle kümne sentimeetri. Kõrgemad kontsad koos miniseelikuga mõjuvad võltsi ja vulgaarsena, kuid vahel seda ei tajuta. Mini ei kanna nüüdisaegne daam üldse.»
Siinkohal võiks üle korrata lihtsad reeglid: mida kõrgem konts, seda pikem seelik. Mida avatum dekoltee, seda rohkem on kaetud jalad ja vastupidi – sääri eksponeeriva naise keha ülaosa võiks olla vähe paljastatud. Tätoveeritud naised õhtukleitides mõjuvad aga lausa eemaletõukavalt.
Jumestus võiks olla tagasihoidlik ja rõhutada loomulikkust.
«Daam peaks meeles pidama ka põhimõtet, et on justkui kogu aeg laval. On ju tihti nii, et piimapoodi minnes tõmban mütsilotu pähe, kuid just siis viibib seal keegi, kelle ette sa sellisel moel sugugi sattuda poleks soovinud,» muigab Erika.
Ta paneb eriti südamele naistele, kel sirguvad kodus pojad: «Üritage koduski käituda naiselikult. Kunagi, kui poeg naise võtab, tahab ema, et minia oleks «väga naine», ilus, kena ja hoolitsetud, aga kui enne pole näidatud eeskuju, ei oska poeg endale ka naiselikku naist valida.»
Ja veel – ärge unustage Margareth Thatcheri sõnu: «Olla võimas, see on olla nagu daam. Kui pead seda tõestama, siis sa seda ei ole.»

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?