Kultuuriampsud, mis nautimist väärt!

Tekst: Helina Piip, Vilve Torn, 22. jaanuar 2020

Mida peale hakata oma vaba ajaga? Naisteleht jagab väärt kraami, mida lugeda, kinos vaadata või hoopis kontserdil kuulata!

Kinno
Oscari püüdjad
Oscari nominendid on selgunud ja praegu jookseb Eesti kinodeski filme tollest väärikast nimekirjast. Siin kaks linateost, mille naispeaosalised loodavad koju viia kuldmehikese.
Renée Zellweger – räsitud Judy
Režissöör Rupert Gooldi film meelelahutusmaailma legendist Judy Garlandist ei ole lõbus vaatamine. Linaloo alguses on peaaegu kogu elu lavasäras veetnud 47aastasest Judyst alles väsinud ja habras naine. Ta on laostunud ja peab vastu võtma tööpakkumise Londonis, sest vaid nii avaneb tal võimalus oma kahele Ameerikasse maha jäänud lapsele kodu rajada ja nad enda juurde võtta. Muude murede kõrval tuleb naisel silmitsi seista ka reetmisega. Judyt kehastanud Zellweger on võitnud Oscari aastal 2004 kõrvalosa eest filmis «Külmale mäele».


Charlize Theron – jõuline uudisteankur
Jay Roachi «Pommuudis» on vilka pildikeelega, hoogne ja piisavalt pinev, just selline nagu ka telekanali Fox Newsi argipäevad. Lugu põhineb tõsielulisel skandaalil, mis jõudis üldsuse ette, kui saatejuhid süüdistasid boss Roger Ailesi seksuaalses ahistamises. Telenägu Megyn Kelly, keda kehastabki Charlize Theron, on USAs tuntud ajakirjanik, tema tunnistused said uurijate jaoks otsustavaks. Ka Theron pälvis just 2004. aastal oma esimese Oscari – parima naispeaosalisena sarimõrvari rolli eest filmis «Koletis».


Teatrisse
Armastuse riukad
Rakvere teatri lavastus «Kuni ta suri» on kui näärikingitus Snegurotškalt, sest meenutab õhustikult nii väga nõukaaja Vene komöödiaid, mida aastalõpul teles näidati. Nadežda Ptuškina kirjutas selle näidendi siiski aastal 1995. Maiuspalaks veel muhedad rollid – Ülle Lichtfeldti näeb 60aastase vanapiiga Tatjanana ja tema ema, matroon Sofja Ivanovnat on kutsutud mängima Maria Klenskaja. Kuigi Peeter Raudsepa lavastus kulgeb paljuski etteaimatavalt, kohati kohmakaid radu pidi – eksikombel ukse taha ilmunud mehest (Eduard Salmistu) saab kauaoodatud prints –, on varuks jantlikke üllatusi.

Loe
Kui kõik on õhus
«Õhus» on omalaadne kogumik, mis koondab ajakirjanik Krister Kivi viimase kümne aasta Facebooki postitusi. Ühiste kaante vahel moodustub neist tekstidest päevik – kust tahes see lahti lüüa, viibib Krister jälle lennukis, teel lugejale hoomamatu kriteeriumi järgi valitud sihtkohta me planeedil. Või kulgeb kodulinnas Tallinnas, teel toimetusse, koju, jagab vaimukaid ülevaateid poeskäikudest, bürokraatiast, majanaabritest, oma artiklite valmimisest. Ent ei tee saladust ka antidepressantidest, üksindusest, ängistavast lootusest. Igast lõigust siin võiks leida ainest ka geniaalsete novellide tarvis.


Ära maha maga
Muusika lumm

  • Oboemängija Ingely Laiv-Järvi ja pianist Jakob Teppo said tuntuks saatest «Klassikatähed». Nende esinemist võib nautida 23. jaanuaril Kullamaal ja 26. jaanuaril Tallinnas Mustpeade majas. Duo esituses kõlavad Camille Saint-Saensi, Henri Dutilleuxi ning Maurice Raveli teosed kõrvuti Tõnu Kõrvitsa ja Eduard Oja meloodiatega. Just nendeks kontsertideks kirjutas Pärt Uusberg uudisteose oboele ja klaverile.
  • Hiina uusaastatervituseks aga esitab ansambel FA Schola iidseid Hiina klassikalisi viise 24. jaanuaril Tartu ülikooli aulas ja 25. jaanuaril Rakveres linnavalitsuse Valges saalis.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?