7 põnevat fakti: Uskumatud seigad kaadrite taga

Naisteleht, 22. jaanuar 2020

Soome režissööri Zaida Bergrothi film «Maria paradiis» sündis Eesti-Soome koostööna. Enamik kaadreid filmiti Eestis ja siinne produtsent Evelin Penttilä läheb korraks ajas tagasi.

1. Film põhineb osaliselt tõestisündinud lool ja räägib Soomes elanud sekti juhist Maria Åkerblomist. Isegi Eesti Päewaleht kirjutas 1927. aastal, kuidas Maria põgenes vanglast kolmandat korda – läbi põrandaaugu. Peaosatäitja, näitleja Pihla Viitala õed Anna (üks filmi stsenariste) ja Kaisla (üks produtsente) kasvasid üles Maria Åkerblomile kuulunud villa Toivola lähedal. Nad kuulsid juba lapsena lugusid Mariast ja Pihlal oli eredalt silme ees pilt, kus Maria jalutas oma kahe lõviga.

2. 2018. aasta suvi oli filmimiseks väga palav. Nädal enne võtteid selgus, et ainus võimalus, kuidas salvestada stabiilselt hea kvaliteediga heli, on täita ruumid sadade heeliumõhupallidega. Operaatori ja valgustajate palvel pidi aga nii musti kui ka valgeid palle olema võrdselt – et need valgust ei peegeldaks. Helimeeskond otsis õhupalle üle Eesti kokku. Pallid jäid filmimeeskonda saatma kogu võtteperioodiks, kaadrites neid muidugi ei näe.

3. Filmis ümbritsevad Mariat Taani dogid. Suured koerad toodi Tartust. Ent vajati ka üht dogikutsikat ja sellega oldi püstihädas, sest õiges suuruses loomakest polnud õigel hetkel saada, tema leiti Leedust. Filmis on seik, kuidas Maria ühe dogi vihahoos maha lööb. Päriselt ei saanud muidugi ükski loom viga. Selleks stseeniks meisterdati topis, mis näeks välja nagu päris. Kahjuks mõjus aga tolle karv nii kunstlikuna, et topist praktiliselt ei kasutatudki.


4. Olustvere mõisa ei saanud filmitegijad täielikult sulgeda ja pidevalt tuli leppida turistigruppidega. Arvestada tuli isegi Olustveres toimunud hobuste võiduajamisega: kord kostus hirnatusi, kord loeti ruuporist tulemusi. Filmitegijatele tähendas see taas uut duublit. Muidu aga kujunes Olustvere mõisast tänu lahkele kooliperele mõnus filmilinnak.

5. Ühes stseenis võtab Maria kuuma vanni. Võte toimus Patarei vanglas ja selleks, et saada aurav vesi kolmandal korrusel asuvasse vanni, telliti õue tünnisaun. Vabatahtlikud pritsumehed pumpasid sooja vee kolmandale korrusele.

(Kuokkasen Kuvaamo)

6. Pihla Viitala tegi hulljulge hüppe teise korruse aknast alla kaskadööri abita. Ta kandis küll turvarakmeid, ent sellist julgustükki ei näe tihti.

undefined (Kuokkasen Kuvaamo)
undefined (Kuokkasen Kuvaamo)


7. Eugen Tambergi kostüümiosakond suutis luua suisa tuhatkond kostüümi kõigist neist rõivastest, mis otsiti kokku second hand’idest, vintage-poodidest ja BMFi laost. Võtetel osalejaid oli ligi 600. Eestist peale tuntud näitlejate Rein Oja, Katariina Tamme ja Ott Aardami veel palju kohalikke, kõige erinevamate erialade esindajaid.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?